[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: belzebut
Forum Index » Profile for belzebut » Messages posted by belzebut
Message
Pogostemon helferi

- Familia: Lamiaceae
- Habitat: Asia de sud-est
- Inaltime: 2-10 cm
- Latime: 5-10 cm
- Luminozitatea: medie-foarte mare
- Temperatura apei: 20-30o C
- Duritatea apei: 1-30 dGH

- Ph-ul apei: 6-7.5
- Observatii: Planta a fost descoperita in Tailanda apropare de granita cu Burma. Planta frumoasa de talie mica cu frunze crete si de un verde crud. Planta creste repede daca are lumina buna si substrat fertilizat, insa prezinta o dificultate crescuta. Trebuie mentionat faptul ca pesti ierbivori o mananca cu placere (deci aveti grija ce pesti aveti in acvariu).
lumina se alege mai mult in fuctie de plantele pe care vrei sa le cresti si de inaltimea coloanei de apa si mai putin de volumul acvariului. daca vrei sa pui un singur bec economic orienteazate spre plante cu necesar mic de lumina
nu exista o reteta universala, eu am un bec economic 827 de 11 W cu un bec economic 865 de 22 W, insa fac si aditie de co2 cu o bomba si fertilizare si rezultatul a fost asta:
http://i361.photobucket.com/albums/oo58/belzebut01/IMG_0974.jpg
incerca cu niste microrazbora http://acvaristica.wordpress.com/2009/01/24/legenda-pesti-ii/ problema ar fi ca se gaseste mai greu
cred ca se refera la faptul ca tetratec-ul are probleme cu garniturile destul de repede, cu alte cuvinte in functie de noroc va incepe sa curga mai devreme sau mai tarziu.
Nu te grabi, mai studiaza piata, mai cauta, poate dai peste cineva sa ti-l costruiasca asa cum trebuie, cu bani care ii dai pe cel de la juwel iti poti face un super acvariu.
cuba vreeau sa o scot, de fapt vreau sa modific tot bazinul timp de vro 2-3 saptamani nu i-am dat atentia cuvenita si si-a cam luat-o in cap, trebuie reamenajat, partea proasta este ca nu prea stiu cum, nu as vrea sa renunt la nici una din plantele deja existente in bazin, insa sunt constient ca nu mai au loc toate, poate pana de paste il reamenajez, nu poate chiar trebuie ca altfle dupa paste este foarte tarziu
l-am mai cosmetizat putin

image
pai am scoso, nu mai este si acum arata mai a bazin dragut decat inainte dar nu avem timp sa il mai pozam, de alge nu ma plang sincer nu le pot numi alge la cate sunt, cantitate neglijabila, nu este un aquascape, este un bazin facut din pasiunea in care am indesat o multitudine de plante ))

care culmea mai si cresc
chiar daca ar face pui nu cred ca ar scapa ceva de ele la ce apetit au, sincer nu stiu le am de doar o saptamana juamte parca,

referitor la cat de frumos este nu i-as spune tocmai frumos mai debraba i-as spune ca este plin de viata, imi plac bazinele gen jungla, oricum datorita betelor si pietrelor care sunt in bazin nu prea am loc sa fac modificari (sa trimez), nici mici nici mari, ar insemna sa scot tot la fiecare saptamana, oi fi maniac dar tampit nu sunt , asa capana ma supar pe el mai sta asa
iata si pozele, sa nu va speriati este o mica jungla

image

image

image

image
de ce nu iti faci un reactor extern dintr-un pompa de apa si filtrul de apa menajera, cred ca are un randament ceva mai mare decat borcanul pe care vrei sa il pui tu in acvariu, un bidon de 5 litri este enorm chiar si pentru 2 tone de apa, nu crezi ?

referitor la pierderile de co2 datorita suprafetelor deschise din bazine, chiar cred ca vei avea o problema,
hai sa traiesti maistre, ai vazut ca nu este greu bre ????
bine ai venit vali, apropo inca nu ti-am vazut acvariile , vleau poza
bun venit si din partea mea
vrei niste poze de dragul pozelor ??? se poate rezolva, daca vrei poze care cat decat sa spuna ceva asta mai dureaza dupa cum am spus de la bun inceput.
da despre patru ani era vorba, uneori gandesc mai repede dacat pot scrie iar creierul meu face bypass pentru a ajunge la zi cu scriusul , sotia zice ca sunt primele semne de acum nu pot merge decat smilie
usurel ciprian ca mi se urca la cap si incep sa fac urat,... glumesc, intradevar nu sunt incepator, am reprodus acasa vivipari, apoi ciclizi, am lucrat si prin peturile din constanta, insa nici nu ma consider un profesinist caci am avut de-a lungul timpului o pauza de circa patru in dezvoltarea mea ca acvarist ce a lasat urme adanci, daca ar fi sa ma "cataloghez" m-as incadra undeva in zona de mijloc, nici prea prea nici foarte foarte,.... de circa 10 luni sa zic asa s-a reaprins focul pasiuni ( primas dragoste nu se uita niciodata) perioada in care am citi tot ce mi-a picat pe mana atat de afara cat si de pe forumurile romanesti in incercarea de a ajuge la zi cu tehnica si informatiile.
acum experimentez si testez pe chichineatza pe care am prezentat-o mai sus,... mi-am facut si un blog cu tema acvaristica, iar de circa o luna incerc si sper eu sa si reusesc coagularea unui grup de acvaristi in constanta care sa se intalneasca periodic si cine stie poate intr-un viitor cat mai apropiat sa dezvolte si ceva proiecte comune,.... va cer scuze pentru lungimea postului dar m-am scapat in borcanul cu litere si mi-a fost destul de greu sa ies la suprafata. numai bine!
stati usor ca nu invadeaza nimeni pe nimeni, sau mai bine hai sa ne invadam reciproc si sa progresam impreuna , si ca tot veni vorba de progres deja am descoperit vro 2-3 topicuri aducatoare de progres,

multumesc inca odata!
nu se intampla nimic marzzx, a tot insistat pc.ciprian, salut val, multumesc tuturor pentru primire. intradavar maine cred ca este gata tentativa de capac suspendat din komatex deci voi monta si al doilea bec, si voi posta cateva poze apoi cu ajutorul lui ciprian (are scula de pozar, nu troaca la 3 mil ca mine).

val intradevar plantele merg binisor, poate vor merge si mai bine dupa adaugarea celui de-al doilea bec, sincer sa fiu rotalea este si cauza pentru care mai pun un bec caci in clipa de fata creste verde nu rosie asa cum ar trebui, de tuns o tund saptamanal. ar mai fi si altele de spus dar mai este si maine o zi. atunci cand voi avea pozele cele noi voi face si cateva modificari finale sper de aceasta data, asta daca nu ma trazneste iar alta idee caci mie foarte greu sa ma abtin sa nu ma balacesc periodic in el
 
Forum Index » Profile for belzebut » Messages posted by belzebut
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com