[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: razvantrust
Forum Index » Profile for razvantrust » Messages posted by razvantrust
Message
Multumesc! De luni bagam EL Nitro, deoarece acum nu am. Revin cu EL Profito??
Ph 6,8-7, kh 4,4 dh sau mai mic de 80 ppm, clor zero, NO2 0,5, NO3 0 si GH acum 2 zile 42.
Pana sa fac testul GH, fertilizam cu Sera Florena si Easy Profito. Cand am vazut ca am exces de calciu si magneziu am renuntat la ele.
image
Gama de fertilizare este Easy Life. Fac aditie de carbon lichid zilnic, alternativ, de la Easy Carbo si Prodibio Carbon Liqui. Plantele sunt cu frunze mature si vechi. Pana acum nu au dat frunze noi. Testul de carbon de la Dennerle arata peste 10 mg/l.image
Program iluminare: 7.00-12.00 si 16.00-19.00.
Rog moderatorul sa stearga una dintre postari.
Buna ziua!
Va rog respectuos sa-mi spuneti care este problema la aceasta frunza de anubias. Precizez ca acvariul are 80 l de apa, în fiecare dimineata fertilizez cu cate 1ml fier, fosfor si potasiu. Singura problema este ca am apa foarte dura GH=42 (dar este in scadere dupa ce am adaugat apa demineralizata si sera aquatan+blackwater) , in rest toate valorile sunt normale.
Nu este prima data cand apare pe cate o frunza. La început am dat vina pe perioada de ciclare, dar acum cand singura problema este duritatea apei??image
Am bagat si eu cate 2 ml / zi / 80 litri timp de 2 saptamani . Au crescut imediat radacini noi la anubias si au aparut puncte verzi pe peretii acvariului. Astept ca otto, ancistrusii si neritinele sa-si faca treaba!
Pana atunci iau o pauza cu carbonul lichid.
Filtru extern Eheim eXperience 250 pentru un acvariu de 90 litri la care am montat un prefiltru aceeasi marca.
Canistra a ramas doar cu 2 bureti in partea de sus pentru a proteja pompa iar restul s-a umplut cu Siporax si Matrix.
La 15 zile adaug cate o fiola de Prodibio Bio Digest.
Usor de amorsat, foarte silentios!
Gataaaa! Multumiri !!!
Proba!image
Cred ca am o problema. La mine nu apare asa. Multumesc pentru sfat. Pozele erau incarcate cu tableta si dupa am intrat de pe PC in cont la Select all, Action si am obtinut codurile. Promit ca data viitoare nu mai gresesc!
Daca nu citeam acest forum, GARANTAT eram principalul candidat la ,,Acvarii penibile". Multumesc tuturor pentru sfaturile scrise pe acest minunat forum!
Am convenit cu copiii ca incet, incet sa renuntam la cel putin jumatate din pesti. Scalarii sunt primii pe lista!
Se vede ceva??
https://img.plici.ro/image/Jxa
https://img.plici.ro/image/Jxw

image
image

by Lucian: Acum am pus eu link-urile corect. Vezi diferenta?
PS: daca imaginile sunt mari, ca in cazul tau se merge la rubrica de mai jos "Medium image (linked)" si se ia link-ul BBCode de acolo...
In sfarsit am incarcat 2 fotografii pe plici.ro, dar cum fac sa le vedem aici??
Despre partea cu poza ... ma voi stradui!
Multumesc pentru urari. Sigur voi citi 100%.
 
Forum Index » Profile for razvantrust » Messages posted by razvantrust
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com