[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Symona86
Forum Index » Profile for Symona86 » Messages posted by Symona86
Message
Cat despre gazon, azi am incercat sa il tund in speranta ca poate isi va reveni cumva si nu se mai respandeste acea panza sau ce este. Acuma ramane sa vad daca functioneaza, astfel va trebui sa scot gazonul si sa plantez altul. Interesant este ca este afectata aceasta planta marsilia crenata, lilaeopsis brasiliensis care se presupune ca ar fi o planta easy si inca o planta rosie al carei denumiri nu stiu restul rezistand si dezvoltandu-se frumos...Poturile care sunt pe drum de plante ?i gazon ce ar trebui sa fac ca s? trec de la emers la submers? Iar ca sa nu mai apara acea panza inainte sa le bag în acvariu ar trebui sa le scufund in vreo solutie cu clor sau in altceva? Citisem undeva de aceasta metoda cu clor sau spirt, nu prea am încredere dar am zis totusi sa intreb, poate sunt solutii neconventionale care ar putea da roade ca plantele noi sa nu fie afectate de acea panza sau de topire. Daca am zis o prostie scuzati necunostiinta de cauza.
Mul?umesc ptr sugestia cu corry, am sa ?in cont.
Cat despre parametrii apei, nu ii cunosc caci nu am teste, iar despre lumina nu sunt in clar ce metoda trebuie sa aplic, cea de 0,5w/l, 40lumeni/l, kelvinii, habar nu am. Din cauza ca mi s-a defectat instalatia incorporata în capacul acvariului a trebuit sa il reconditionez si am pus asa: 4 neoane de cate 18w, toate 4 având 4800lumeni si 8000kelvin plus un neon dailylight de 9w, 720lumeni, 3000kelvin si un bec moonlight pe timp de noapte. Citind într-un ghid la volumul acvariului meu din cate am inteles ar trebui sa am cca 88w. Citind prea mult m-am încurcat în stiinta ?i sunt derutata total. Iluminatul func?ioneaz? 9 ore pe zi cu pauza de 3 ore la prânz. Cum ma sf?tuie?ti sa fac? Mentionez ca neoanele sunt obi?nuite nu cred ca sunt special ptr acvarii, nu prea cunosc aici in tara in care locuiesc (danemarca)
Ideea mea este sa realizez un aquascape in stil natura cu pietre, lemne, plante de background si gazon ptr foreground. Din acvariul vechi au r?mas doar ni?te guppy si un ancistrus mare de cca 15cm. Eu doresc sa ?tiu pe langa problema gazonului care este invaluita într-o panza de culoare maro care tope?te planta si nu pot depista exact cauza, daca pot sa introduc ancistrus-ul in acvariu in cazul în care se realizeaz? gazonul mult dorit sau va trebui sa renun? la el din cauza ca e posibil sa r?mân f?r? gazon si sa caut o specie care nu îmi va scoate gazonul din substrat.
Ok, am inteles, am citit si despre posibilitatea asta si m-am gandit ca ele au fost crescute emers avand in vedere ca au venit in poturi mici, m-am gandit apoi ca poate fi cauza luminii, probabil prea putina, inca nu sunt in clar cu iluminarea. Acum sunt pe drum alte poturi de marsilia crenata, sper sa reziste. Din câte observ marsilia hirsuta rezista bine si s-a înmul?it.
As putea sa introduc în acvariu ancistrus fara sa imi distruga ideea de gazon ce vreau sa realizez?
Buna,
Sunt noua pe forum si noua in incercarea de a face un aquascape. Am incercat de 2 ori dar fara succes sa plantez un covora? din marsilia crenata si lilaeopsis. Dupa câteva zile imi înv?luie planta ca o panza maro si imi tope?te plantutele. Am încercat sa tund planta, niciun rezultat caci se extinde pe celelalte plante, am scos afara si le-am aruncat plantand altele noi, aceea?i problema. Men?ionez ca am un acvariu de 250l, 4 neoane led de cate 18w si unul daily de 10w, filtru extern de la jbl, aditie de co2 doar lichid turnat în acvariu in fiecare zi câte 10 ml si s?pt?mânal fertilizan?i cate 25ml. Pesti am deocamdata doar creveti vreo 30 buc, 4 otocinclus care vad ca nu au nicio treaba cu fundul acvariului si azi o sa imi iau ni?te 5 melci zebra. Am separat un ancistrus de ca 15 cm care mi-e teama sa il bag in acvariu ptr ca risc sa raman fara plante chiar daca isi face treaba si ma scapa de cele nedorite dar si de plante(am facut asta la prima tura si am ramas fara plante). As dori sa stiu si despre acest aspect, ce pesti eficienti de fund imi recomandati prr gazon.
 
Forum Index » Profile for Symona86 » Messages posted by Symona86
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com