[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Zapaugu
Forum Index » Profile for Zapaugu » Messages posted by Zapaugu
Message
Salutare tuturor,

La cat timp se schimba apa in acvariu intr-un acvariu proaspat plantat cu substrat fertilizant?

am inteles ca la inceput substratul respectiv elibereaza foarte mult amoniac si este bine la cateva zile sa se faca schimburi de apa.

Cu toate acestea nu stiu exact la cat timp si cam ce cantitate de apa trebuie schimbata intr-un acvariu de 120 litri.

Ma puteti ajuta?

Multmesc frumos!
Salut,

Din punctul meu de vedere cred mai degraba exact cum a zis colegul ca acela este tanin.

Ai lasat cateva zile lemnul intr-un alt recipient cu apa pentru a fi eliminat tanin-ul?

Daca ai pus lemnul direct in acvariu "apa verzuie" (mie mi se pare mai mult galbena) este datorata eliberarii taninului din lemn in apa.
Multumesc frumos! Acum imi este si mie clar rolul acestuia in sfarsit .

Ape limpezi la toata lumea!
salut,

Imi puteti explica si mie pe intelesul meu ce face mai exact un reactor CO2?

Acesta trebuie legat la o butelie cu CO2?

stiu ca poate pare foarte puerila intrebarea mea insa sunt nou in aceasta "meserie" si nu ma prea pricep...Tot vad reactoare care se leaga de furtunul de out-ul al filtrului extern.

Reactorul produce CO2 si il baga in acvariu? La cat timp se schimba?

Multumesc frumos!
wooow....Mult succes si ape limpezi pe mai departe!

Vb colegului mi-as petrece un concediu si eu in ferma ta
O sa va dau de stire sa fiti siguri de asta. Si da voi începe cu 2 plantate usoare cum a zis si tu si colegul de mai sus...pana la urma acum e investi?ia mare, substrat, neoane, co2..apoi în timp mai imi iau o planta mai pica una exact cum ai zis pana înv?? s? tr?iesc cu plantele si bazinul. Multumesc tare mult de sfaturi ?i cum spuneam revin acu poze
Hai ca m-am mai relaxat incepusen sa ma dezumflu. Deci una peste alta pentru inceput e ok.

Abia astept sa ma apuc
Mentionez ca urmatoarele achizitii ma vor pune in prag de divort sau dormit la usa ) asa ca daca imi recomandati si altceva in plus va rooog...fie-va mila de mine
Bun ,

In primul rand va multumesc tuturor pentru rabadare si sfaturi :-).

Pana la urma mi-am luat urmatoarele:

1. dennerle deponit mix 9 in 1 substrat fertilizant 4,8KG

2. Dennerle Crystal Quartz Gravel Black

Sub substratul fertilizant as mai folosi (doar pentru a ma ridica putin cu substratul la aproximativ 7 cm) 1 cm de pietris neglu normal (asta daca am ok-ul vostru si e buna ideea mea.

Doar am cumparat substratul fertilizant si substratul inert insa as vrea sa stiu daca substratul fertilizant este suficient pentru acvariul meu...MAi este necesar sa folosesc si Dennerle FB1 Substrate Start 50g ?

Imi trebuie si un fertilizant pentru a fertiliza prin picurat in coloana apei?

La acest acvariu nu as vrea pentru urmatorii 2 ani minim sa umblu ( de aceea am ales fertilizant-ul de mai sus)

Dupa ce primesc un feedback de la voi ma duc sa imi cumpar si ceva pt CO2

Multumesc anticipat!
Mul?umesc! Eu mai am si pietris negru granulatie 02-03 mm aproximativ 10 kg si ma gandeam ca o sa imi ajunga cu aacel substrat . Mul?umesc pentru sfat!
este ok 4 cm sau imi trebuie substrat de aproximativ 6 7 cm ?
Atunci 12L imi ajunge sigur
Ca sol nu stiu daca imi ajunge la dimensiunea acvariului meu Dennerle Scaper's Soil 8L. Daca ma puteti ajuta si cu aceasta informatie
Detin la momentul actual un acvariu Diversa 80 (starter pack) de aproximativ 112 L (80x35x40. La momentul achizitionarii acvariului acesta a venit dotat cu un capac ce are 2 tuburi fluorescente de 60 cm, 18 W, (IP67) si incalzitor de 100w. Suplimentar am cumparat un filtru extern JBL Cristal Profi e702.
Am si incalzitor de 100w insa nu stiu de la ce e sincer venit la pachet cu acvariul :-)
Vreau sa imi iau 2 neoane osramflora de 18 w deoarece am inteles ca tuburile pe care le am la acest moment nu sunt ok.
Bun….arata tare bine . Sincer nu cunosc denumire de plante de aceea vreau sa ma consult cu voi. Daca ma duc la pet shop o sa mi se dea cele mai scumpe plante ...si cu siguranta o sa imi bat joc de ele si nu vreau sa fac asta.
Aceasta planta se afla sub forma de seminte sau se gaseste si de cumparat urmand ca in timp aceasta sa se imprastie?
Salutare,

Ma puteti ajuta va rog cu recomandarea unor plante pentru acvariul meu. As vrea sa imi platez tot substratul cu ceva asemanator ierbii insa nu stiu exact cum se planteaza ( se cumpara seminte sau exista direct plantuta si se planteaza direct?).
Imi puteti da niste recomandari ?

MUltumesc tare mult!
Salutare,

Sunt nou in ale acvaristicii insa din ce stiu in momentul in care arpioarele apar ca si arse, se datoreaza calitatii apei. Ca tratament nu stiu poate ne ajuta colegii. Daca as stii mai multe ?i-a? spune. Si cred ca ar fi necesar mai multe info privind acvariul, litri, filtru, pesti etc . O zi frumoasa!
Multumesc tare mult!
Salut,

Detin la momentul actual un acvariu Diversa 80 (starter pack) de aproximativ 112 L (80x35x40) si as dori sa il plantez. La momentul achizitionarii acvariului acesta a venit dotat cu un capac ce are 2 tuburi fluorescente de 60 cm, 18 W, (IP67) si incalzitor de 100w. Suplimentar am cumparat un filtru extern JBL Cristal Profi e702

problema mea este ca nu stiu cat de ok sunt aceste tuburi...anumiti cunoscuti imi spun ca sunt ok insa din ce am citit eu atat pe acest forum cat si pe internet nu au nici o eficacitate in cazul in care vrei sa ai un acvariu plantat.

Pe scurt intrebarea ar fi sunt bune aceste tuburi fluorescente?..daca nu sunt ok imi puteti recomanda unele ok?

Si as mai avea o intrebare : Am cumparat aproximat 10 kg de pietris negru de 02-03mm si am inteles ca exista substrat tot asa sub forma de pietris sau ceva de genul acesta insa nu-i stiu denumire (pentru plante evident)...Imi puteti recomanda ceva asemanator(daca exista).

Sunt super incepator in acvaristica dar as vrea sa mi creez un tablou viu in camera.

Multumesc frumos!
Mamaaaaa ...Eu azi mi-am facut cont pe acest forum si am citit tot de la inceput (referitor la acest topic)...felicitari omule ..Esti foarte tare!
 
Forum Index » Profile for Zapaugu » Messages posted by Zapaugu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com