[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bogdan99999
Forum Index » Profile for bogdan99999 » Messages posted by bogdan99999
Message
Salut,


Revin cu testul de apa facut astazi seara.

Legat de problema descrisa mai sus imi era frica ca acea bacterie se poate raspandii si la restul pestilor.

Ma gandesc ca in cel mai rau caz este posibil sa ii pierd pe cei actuali pana se cicleaza filtrul, dar macar atunci o sa am un acvariu stabil. Gresesc cumva? Daca vad (cum am descris mai sus) ca starea unui peste se inrautateste ar trebui pentru moment sa ma gandesc direct sa il scot din acvariu sa il eutanasiez?

Am inteles. O intrebare as mai avea: adaugarea unei substante de start (de exemplu easy start de la easy-life) ar ajuta ciclarea mai rapida a filtrului? Sau exista si aici posibilitatea de a supra doza substanta si sa fie nociva. Revin cu rezultatul unui test de apa in cursul acestei seri.
Salut,


Revin cu un update. Am inceput schimbarea apei asa cum am fost sfatuit (de 2-3 ori pe saptamana, in proportie de 25-30%). Observ insa acuma o diminuare a starii de sanatate e pestilor. Mai precis observ ca un guppy are un ochi umflat si alb. De asemenea tin sa mentionez ca nivelul nitritilor (NO2) este de 2 mg/l (din tester apare cu !!!, adica deloc OK).

In afara de schimbari mai dese de apa pentru a ajuta la ciclarea filtrului mai pot face ceva? Am citit ca nicelul crescut al nitritilor scade foarte mult rezistenta pestilor la boli de aceea intreb. Am mai citit ca ar exista o solutie, un tratament pentru a rezolva problema ochiului umflat insa acesta ar distrube bacteriile benefice din filtru, atunci practic revin la problema initiala, nu?

Salut, am facut pana la urma modificarile.

Am vrut ca pe fundul filtrului sa adaug un strat de bine din acelea de plastic negru ca si filtru suplimentar, insa din pacate nu au incapat. Daca le puneam deasupra faceau prea mult zgomot, asa ca am ramas la configuratia din poza atasata.
Salut,


Acuma am inteles, insa tot timpul trebuie ca la baza filtrului sa am acel burete, asa cum mi-ai spus mai devreme. Este vreo problema daca iau si alt tip de material biologic? De exemplu sfere de plastic, sau bilute ceramice?
Pozele nu sunt cele mai clare, apa s-a limpezit vizibil oricum. Mai am un burete albastru, daca il adaug si pe el nu o sa fie prea compact filtrul?
Ceau,

Acuma am inteles. Eu aveam impresia ca filter medium se adauga la fiecare schimbare a apei. Partea cu SafeStart (bacterile) imi este inteleasa.


Multumesc pentru informatii!
Salut,


Am schimbat ordinea: de jos in sus:

burete albastru -> material ceramic -> filtru albastru -> filtru alb -> filtru negru -> capac.


Legat de schimbarea apei as avea o intrebare: daca adaug filter medium in apa ce se schimba mai este nevoie sa o las 24 de ore inainte pentru a iesi clorul din ea?
Ceau,

La asezarea straturilor filtrului am facut asa (probabil nu am fost cel mai insipirat, asa vazusem pe cutie parca).
- in partea de jos - material pentru filtrarea biologica
- 2 bureti albastrii
- cel alb
- cel negru sus
(se vede in poza atasata)


Filtrul vechi l-am scos deoarece: materialul folosit ca si filtru biologic a fost adaugat in cel noi extern, de asemenea in cel nou am adaugat si "Safe Start" de la tetra (direct in el). M-am gandit ca asa ajut ciclarea mai rapida a filtrului. Sper ca nu am gresit (prea mult).

O sa achizitionez atunci Filter Medium si o sa folosesc doar acesta la schimbarile de apa.
Salut.


Am ascultat sfatul lui "Silviu Man" si am achizitionat un filtru extern. Nu am gasit Eheim 2211 in schimb am gasit urmatorul model: Eheim Filter 2213. Astfel s-a mai facut si loc in acvariu (scotand filtru vechi). Tubulatura este putin cam mare dar in rest nu am nimic de reprozat. Muuult mai practic intr-adevar.

@dan.pavelescu: legat de nr de pesti stiu, sunt constient acuma (cam tarziu) ca o sa aibe loc o selectie naturala in acvariul acesta (cel mai probabil). In schimb ceva nu imi este clar cu privire la substante. Nu inteleg ce anume este bine sa folosesc. Ce "complex" de substante este indicat?
Buna ziua,

Legat de filtru: mai am si acel burete pe post de filtru mecanic (initial am avut un alt filtru mai mic cu care a venit acvariu si care nu era bun de aproape nimic). Credeti ca daca schimb acel burete cu altul mai dens ajuta la ceva? Daca trebuie schimbat filtrul, imi recomandati vreunul intern? Am vazut ca "Filtru intern Aquaball 60" este destul de cautat, posibil sa fie mai bun decat ce am?

Apa o las la declorinat 6 zile deoarece umblu bidonul exact in ziua in care o schimb, banui ca nu este nicio problema daca sta mai mult, nu?

Daca maresc frecventa de schimbare a apei in loc sa schimb mai multa deodata este vreo problema? Posibil sa stresez pestii mai mult?
Salutare, de aproximativ o luna detin un acvariu avand urmatoarele caracteristici:

- acvariu Aquel - 40L
- pompa aer tetra APS 50
- filtru aquel turbo filter 500
- incalzitor aquel de 25 W (a venit cu acvariul)

Ca si substante folosesc:
- Algol de la JBL
- AquaSafe, Easy Balance si Crystal Water de la Tetra

In acvariu se afla:
- 7 neoni (3 albastrii + 4 negrii)
- 8 guppy
- 4 sanitari (3 coridoras + 1 ventuzar)

Schimbare apa:
- la 5-6 zile cate 5 litrii (apa de la robinet lasata sa stea in bidon aproximativ 6 zile avand adaugat in ea aqua safe si easy balance in prealabil)

Acvariul arata ca in pozele atasate. Problema mea este ca de la un timp (de aproximativ 3 zile) observ ca apa nu mai este foarte limpede. Nu este "cetoasa" insa de aproape se pot vedea plutind mici impuritati.
Problema este ca nu imi pot da seama de unde anume provin cum anume pot scapa de ele.


As fi recunoscator daca ma puteti ajuta cu un sfat / o parere despre cum as putea rezolva problema descrisa mai sus.

Va multumesc frumos!
 
Forum Index » Profile for bogdan99999 » Messages posted by bogdan99999
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com