[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cipy135
Forum Index » Profile for Cipy135 » Messages posted by Cipy135
Message
se vad cu greu ,is foarte mici cam cat microworms ,si nu cred ca reusesc cu telefonul..doar la lumina puternica de la acvariu am reusit sa ii vad daca nu e in apa sa fluture viermi nu se vad ,sunt peste tot foarte multi..
am un betta pe care l-am tratat recent pt fin rot cu sare intrun recipient de 8 litri schimband zilnic apa cu apa noua ,adaugand sare in apa co lingurita la 4 litri de apa si l-am hranit cu grindal si microworms ,si astazi dupa tratament ,la etapa de climatizare am observat niste filamente albe lipite de el ,ce sunt si daca ar mai trebui sa il bag inapoi in acvariu ??
De co2 si substrat o sa ma interesez pe viitor ,pt ca acvariu momentan e functional dar vrea sa strang tot ce e necesar ,ca sa il fac cum doresc ,si abea cand am tot il modific si reciclez ,o sa tin pestii separat
E o investitie destul de mare ca sa cumpar tot odata,asa ca in fiecare luna adaug cate ceva ,vreau sa incep cu lumina ,co2 apoi si substrat si plante ,radacini de lemn ,ultimele
In principal lumina si co2 pot sa le folosesc pana adun restul componentelor
Deci poti sa ma ajuti cu un link de lampa led asa puternica ??
Sau trebuie sa folosesc neoane , t5 o sa folosesc daca nu gasesc lampa led
Salut,as dori sa stiu si eu cam ce lumina imi trebuie pt un acvariu de 60 de litri,cam 50 litri apa net ,ca sa pot sa cresc cu succes hemianthus cuba ??
Stiu ca e necesar cel putin 1w/litru ,dar nu gasesc lampi cu led sa aiba luminozitatea de 50 de watii cel putin ,daca stie cineva de unde as putea comanda asa ceva ,astept un link .
Mersi !!
As prefera lampa led !!
am citit pe net cu sarea cred ca ajuta ,o sa incerc si cu medicamentatie ,ca e afectat de o bacterie ,fin rot ,si aia moare in apa sarata ,10 zile tratament
Mersi de sfat
Imi poate spune cineva cum sa tratez betta afectat de fin rot ??
Momentan il am intrun recipient si il tratez cu sare grunjoasa,o lingurita la 4 litri de apa ,am 8 litri deci pun doua .
Daca stie cineva vreun sfat ,astept sa il ascult
donez si pleco BS 2 negrii de circa 4 cm si unul matur albino sau na galben cu 10 lei .
Pot livra pestii in Lugoj,Judet Timis !! sau schimb cu 1 sau 2 otocinclusi
mersi man !!
ok,momentan am un acvariu de 63 de litri ,putin plantat cu lumina din dotare ,habar nam watti,incalzitor din dotare ,plantele nu arata bine ,pestii umpic cam multi ,dar iam luat lu gagicamea acvariu de craciun si cum se gata ciclarea eliberez spatiu .
In principiu imi doresc sa achizitionez un acvariu de 130 sau peste litri ,dar pana atunci vreau sa imi cumpar treptat tot ce e necesar gen ,filtru extern,instalatie de co2,pt ca vreau sa incep cum trebuie proiectul,nu ca si cu acvariu acesta in care am investit mult si abea l-am adus pe linia de plutire .
Ca pestii o sa vreau un betta ,un botia marachanta(cred ca am scris bine )otto sau bristelnose pleco,sae,neoni si alti pestii de card ,si evident cory .
deci as dori sfaturi despre substrat pt plante gazon si plante mai hardy,si filtru extern si instalatie de co2 .
ok mersi fain ,ca filtru extern vreau sa achizitionez unul cu lampa uv ,e ok ??pt ca vreau plante gazon ,si ca sol din experienta care e cel mai bun pt a creste plante ,nisip cu sol fertil sau sol din ala care nu mai are nevoie de nisip peste ??
deci cea mai ieftina ar fi aia cu 300 si ceva de lei ,dar nu cred ca e ok,de preferat ar fi una cu butelie reincarcabila ,nu ??
As dori sa achizitionez o instalatie de co2 pt un acvariu de 130 de litri ,ma poate ajuta cineva cu o sugestie ??un link ceva ??
Mersi !
In ultimul timp la intrerval de o luna imi moare cate un peste ,face o mazga alba si devine apatic,stie cineva care e problema ??
Mersi !
Precizez ca acvariu e umpic cam aglomerat pana termin ciclare la un altu in care o sa mut din pesti.
Ph e undeva la 7,5 ,nu am un tester prea de calitate (apa testata se face de un albastru inchis )
stie cineva de unde pot face rost de cultura de asa ceva sau o pot produce singur ?? fara starter culture ??
Merci !
Mersi ,acum nu am ce mai face ,e mai mult experiment ,deaorece am achizitionat deja planta ,nu e problema daca moare asta e si asa mi-o cam ciugulesc xipho
Da cred ca e e greu,momentan ma gandeam sa experimentez in acvariu acesta ,am plantat deja HC nu stiu cat de bine o bucata cumparata de pe net ,un patratel,in vara vreau sa trec la un acvariu de cel putin 130 de litri,cu gazon,sol fertilizant daca ma poti ajuta care e mai bun sau ce sa folosesc si ce granulatie la pietris??
credema citesc zilnic chestii dar pe net te zapacesc parerile tuturor,chiar si siteuri in engleza ,de multe ori nu te lamuresc cu nimic..
Salut as dori si eu sa stiu daca as putea sa cresc o planta de gazon fara co2 si fara substrat special ,doar cu fertilizatori lichizi ??
Acvariu are 63 de litri ,lumina din dotare ,deoarece l-am comandat de pe net ,incalzitor ,filtru intern evo din dotare pt acvarii pana la 80 de litri. pompa ci perdea de aer .
Acvariu e functional ,am vreo sansa sa cresc plante de gazon in conditiile precizate ??
Multumesc !
Ma poate ajuta cineva de unde pot procura mancare pt puii de betta ??
mersi cred ca am reusit
am citit despre chestiile astea ,singura mea problema cred e faptul ca nu stiu de unde sa fac rost de mancare pt alevieni..
 
Forum Index » Profile for Cipy135 » Messages posted by Cipy135
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com