[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: shyck
Forum Index » Profile for shyck » Messages posted by shyck
Message
melci ai in acvariu?
...asa am zis si eu despre conconius, care poate creste si pana la 15 cm, dar in cavarii mult mai mic...

acum astept weekend-ul sa ma duc dupa hasemania

am vazut ca unii sunt mai albiciosi si unii mai galbui, mascul/femela? sau diferite culori?

care sunt mai placuti okiului? trebuie un anumit numar de masculi la un anumit numar de femele? something...
tot la un numar de maxim 10-12 pesti ma gandeam si eu, deaia si ziceam ca sa mai iau inca 6 caracide da nu tot neoni

cred ca am sa merg pe hasemania pana la urma chiar daca nu e asa colorat, dar sa ma mai documentez un pic ca am auzit ca ar fi cam rautaciosi, voi stiti ceva?
acvariul are doar 50 litri (volum de apa)
conconiusul e la fel ca tetrazonul pana la urma si se face un pic mai mare chiar, iar eu am dat tetrazoanele din lipsa de spatiu. daca as fi avut spatiu nu as fi renuntat la ele pentru niste neoni
am postat cam in acelasi timp, mesajul de mai sus e raspuns pentru bilti

sydney5791 wrote:
Probabil dintr-un anumit motiv neonii respectivi nu se simt in largul lor la tine in acvariu. Poate ar trebui sa ai mai multi neoni decat 6 ca sa-si invinga inhibitiile.

Eu sunt foarte multumit de trupa mea de 15 neoni din punctul asta de vedere - in nici un caz nu pot spune ca stau ca bolovanii. Nu inoata ei chiar tot timpul in card, au perioade cand isi vede fiecare de treaba lui sau se impart pe grupuri mai mici, dar adeseori se reunesc in formatie completa si atunci chiar e o placere sa-i privesti intorcandu-se toti in aceeasi directie. Acuma sigur, comparativ cu tetrazonii probabil ca sunt mai putin dinamici, dar oricum pot spune ca acvariul meu de 75 litri este plin de viata si de culoare datorita lor.


Stau ca bolovanii e un fel de a spune! Si din cate vad toata lumea recomanda un numar minim de 6! Se simt foarte bine dar cum ai zis si tu nu sunt asa dinamici! Deaia intreb de ceva care sa se miste mai cu viata! In schimb sunt foarte frumosi!
stiu acesti pesti din pacate in oras e lipsa de asa ceva, am cunoscut pe cineva care mai avea 3 si a zis ca era dispus sa dea si cateva sute pe o pereche tanara!

mai bine zic ce pot gasi si anume:

Black Neon Tetra
Callistus Tetra (dar foarte rar se aduce)
Black (Widow) Tetra (dar asta am inteles ca se face un pic mai maricica)
Black Phantom Tetra - e foarte frumos dar la fel de pasnic
Hasemania nana - stiu decat ca e mai rautacios

si cam atat din pacate!

sau daca mai e careva din craiova sa ma indrume catre un magazin care mai au si alte specii
Salut si bine v-am regasit!

De curand am luat 6 neoni si am scapat de tetrazoni deoarece crescusera si nu prea mai aveau loc de joaca.

Faza e ca nu mai e deloc misto acvariul, e cam static, tetrazonul iti bucura okiul cu viteza lui si cat de jucaus era! Neonul e cuminte rau, sta ca bolovanul! Ce Characidae pot lua sa am putina miscare mai mare in acvariu?

Hasemania nana cum sunt? sunt mai jucausi? astept recomandarile voastre, sau nu neaparat Characidae!
de 2 saptamani am un resun de 50 W si vad ca isi face treaba bine

acvariul e cam ca al tau, aproximativ

nu stiu nimic despre firma aia, dar poate e defect, mai ai garantie la el?
un caras, singur, si numai el, s-ar plictisi? are nevoie de un concubin neaparat?
ce marca e incalzitorul?
m-am gandit, la modul sa nu dezradacineze plantele, sa nu faca mizerie multa, ca un caras totusi nu cred ca face


m-a amuzat o chestie la conconius, cand li se da de mancare, sta, sta si se infige dintr-o data si se imprastie mancarea
conconiusul la ce marime ajunge?

pe net am citit ca ajunge la 15 cm, dar in acvarii nu l-am vazut mai mare de 6-7 cm, maxim

imi plac, dar am auzit ca sunt cam porcusori, nu-i asa?
EU MA GANDEAM LA MEGALOPODUS, CARE E MAI LINISTIT DECAT CALISTUS

acum, megalopodusul are aripiaora destul de mare si imi e sa nu o ciupa tetrazona, iar caracinele sunt caracine

am vazut cativa tetrazona intr-un acvariu numai cu, caracine si tetrazonele erau mancate, unele chiar bine de tot
Romi wrote:
iuliusdobre wrote:Am un Atlas cu toate speciile de pesti (ma rog, aproape toate) si acolo zice ca poate ajunge pana la 10cm. Cred ca este dimensiunea cu tot cu coada.


Zau ? Asa zice acolo ? Io zic ca poate ajunge la 25-30 cm sau chiar mai mult cu coada cu tot ) . Da' daca asa zice la atlas... . Din pacate, in ziua de azi sunt atatea "versiuni" de carasi, ca trebuie sa precizezi la care din ele te referi, ca sa afli niste dimensiuni aproximativ corecte. Dar exista carasi care cresc mai mari decat atlasul ala .



CARE SPECII DE CARASI SUNT DE DIMENSIUNI MAI MICI?
da stiu ca e cam mic, e dimensiunea minima recomandata, ma refer la lungime, 50 cm

dar nus ce sa mai pun
stiu ca farte multi dintre voi ati avut aceasta specie de peste sau macar l-ati vazut, cel putin macar odata


vreau sa stiu si eu, in acvariu pana la ce lungime ajunge? normal se zice ca ajunge pana la 20 cm lungime, dar nu stiu daca poate atinge aceasta lungime in acvariu

voi ce lungimi ati obtinut? cat au trait? (stiu ca traiesc destul de mult, am auzit~17 ani )

lungimea unui peste sa masoara cu tot cu coada? sau fara? ca daca ajunge fara coada la 20 cm :o atunci are 30 cm de voie
am in acvariu 4 tetrazona si 2 sanitari

stiu ca sa mai discutat asa ceva, tetrazona fiind mai jucausi din fire cu aripioarele vecinilor, ce as mai putea pune cu ei?

multa lume recomanda conconius, dar din cate stiu creste mai mare ca tetrazona, eu pesrsonal nu am vazut mai mare (mare rau ma refer), dar nu prea imi place ca este cam porcusor, face mizerie

voi ce ati sugera sa pun? ceva tot la marimea asta si sa nu fie rai
bun, m-am trezit de dimineata (vai ce frig era smilie ) si am plecat dupa furtun si teava

am gasit, am confectionat si am montat

teava e de cca. 20 cm cu gauri din 1,5 cm in 1,5 cm

e pusa la 45 de grade, pe latime si am indreptat jetul catre geam

mmmmm, alta viata domne', se face un curent mic in acvariu, care nu cred ca poate fi redus deloc, este? in skimb la suprafata apei este unul mic de tot si relaxant, puiutii mei de tetrazona, cumparati aseara au inceput sa circule peste tot, vuuum vummm vuuuuummmmm, fac intreceri deja


am renuntat, datorita voua, la furtunasul de oxigen, ca ati zis ca aerarea apei este mai eficienta asa

mie imi convine fara furtunas ca asa bulele faceau zgomot, nu neaparat ca erau inestetice, acum merge SMOOOTH

mai astept pareri opinii :p

ma inclin
si "binenteles" cum omu' isi aduce aminte dupa ce posteaza, teava, in caz ca o fac, unde e bine sa fie pusa, pe lungimea sau pe latimea acvariului
 
Forum Index » Profile for shyck » Messages posted by shyck
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com