[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: RizZa17
Forum Index » Profile for RizZa17 » Messages posted by RizZa17
Message
Ieri l am gasit pe ancistrusul mic calare pe un guppy guppy era mort nu a dat nici un semn ca ar fi bolnav...Azi am observat la femela de ancistrus ca are coada si inotatoarea dorsala mai franjurata
image
image
image
parametrii apei:
PH = 7
NO2 = <0.30
NO3 = 13
KH = 7
GH = 10
Oare ce s a putut intampla ??
Cryptocorynele si a scos singur r?d?cinile afara din nisip Limnophila heterophylla are niste radacini lungi in nisip de ma urasc cand trebuie sa le scot afara Corymbosa aia nu stiu de ce s a topit asa de tot,pur si simplu a disparut din acvariu
Samy wrote:Daca sub acel nisip nu este si alceva este normal sa se sufoce plantele . Nu au unde sa se extinde din cate vad este foarte fin .

Sub nisip am substrat de la dennerle nutribasis 6 in 1. Intr-adevar nisipul ii foarte fin..proasta alegere am facut cu el..are o granulatie de 0.01-0.05mm ,asa scria pe sac
Am avut cateva fire de hygrophila corymbosa care pur si simplu s au topit si in locul lor am plantat un echinodorus. Ii posibil sa fi ramas radacinile de la corymbosa in substrat si sa ma trezesc dupa un timp ca rasare iar sau s a dus de tot corymbosa ?
image
image
image
image
incet incet isi d au drumul plantele
alinutz80 wrote:Eu zic ca e bine, merg ok plantele si acvariul din ce vad in poze

Daca da i un zoom pe poze o sa vezi ca toate plantele au ceva alga (firicele de par) pe ele ma gandesc sa scot cei 4 guppy si sa bag 4 oto sa vad daca se d au la ea sa o manance..Oare ii prea devreme sa bag oto? Am inteles ca sunt sensibili daca nu ai bazin matur si a meu ii doar de 4 luni
ocean wrote:Pe mine nu ma macina , daca aveti rabdare sa urmariti este si vedere mai generala unde se pot vedea mai bine plantele si nu este substrat fertil, nu fertilizare de nici un fel, nu CO2, daca e lumina buna.. https://youtu.be/ZTe8uZxS5Qw?si=S4pqS9TlKECLUqlf

wow.La mine nisipul se cristalizeaz? cumva deasupra , se formeaza ca o pelicula cumva pe el mai inchegata...nu se ridica in coloana de apa daca trece ancistrusul pe el..amu nu stiu daca ii ok sau nu
dan.pavelescu wrote:Pe mine ma macina nisipul ala. Cat e de de fin? Exista ceva sub el?
Si eu folosesc in prezent nisip in bazin, dar este un strat subtire pus peste un strat gros de sol fertil (ambele de la ADA).
Nisipul e cam pacatos pentru plante, se taseaza iar apa si radacinile nu-l patrund foarte bine.

Ca substrat am nutribasis 6 in 1 , peste am pus nisip https://www.dedeman.ro/ro/nisip-de-joaca-premium-decolex-interior/-exterior-auriu-20-kg/p/7064391
Si eu cred ca ii prea fin
Tormecul chiar face ce scrie pe cutie Eu am ajuns de la Ph 8-8.5 la 7.5-7 , Gh de la 17 la 9 si Kh de la 12 la 7 intr-adevar coloreaza putin apa, dar foarte placut ochiului mie imi place mai mult asa colorata.Dar daca chiar ii deranjanta pt tine poti folosi purigen
imageimage hosting forum
image
image
image
image
image
image
image
dan.pavelescu wrote:
RizZa17 wrote:
acum am facut testele apei de la retea si mi au iesit asa:

Ph = 7.5
Gh = 16
Kh = 12


E ceva schimbare la duritate
Nu mai retin si sunt lenes: fertilizare? co2?

De ciano doar cu eritromicina scapi.

Fertilizarea o fac cu ferropol si ferropol 24, co2 lichid
Testele de azi
Ph =7.5
No2 =<0.3
No3 =13
Gh =9
Kh =7

Astept sa vad o schimbare la plante...Ma enerveaza o alga nu pot sa scap de ea ,mai nou a aparut si ceva cyanobacterie intre nisip si sticla
aerosv wrote:Imi place mult cum arata acvariul, clasic si natural... substratul este doar nisip simplu? fara niciun substrat sub el?
Am vazut si la altii plantate fara substrat fertil si cresteau bine mersi plante stem doar cu fertilizare in apa..

ca substrat am folosit nutribasis 6 in 1...peste am pus nisip de joaca luat din dedeman
dan.pavelescu wrote:Fata de pozele de pe prima pagina, acum clar ai un regres al plantelor.
Nu stiu ce lumina ai si daca/cu ce fertilizezi, dar as pune regresul pe seama duritatii ridicate a apei (plantele prefera o apa mai moale, de asemenea pentru fertizare trebuie sa folosesti si ceva chelatori speciali).
Daca mai scazi nitel (ti-as propune un Kh 6/7) si o sa folosesti aditiile potrivite, poti face o jungla acolo.
Din pacate, in lipsa de osmozor trebuie sa stai vesnic cu ochii pe teste si sa schimbi turba din filtru cand nu-si mai face treaba.

Poti sa mai adaugi niste lemne in acvariu, ajuta si ele la scaderea duritatii.

Lumina sigur nu ii ce trebuie dar , cu ce avem cu aia mergem deocamdata.2 tuburi led unu de 7W si unu 13w
Fertilizez cu ferropol si ferropol 24 + CO2 lichid.La un Kh 6-7 as vrea si eu sa ajung...Acum legat de treaba cu turba, daca fac fata la toata treaba asta si merge treaba inspre bine ,cu un osmozor o sa fie joaca de copil momentan nu prea imi permite bugetul fiind prins cu altceva dar tot raul spre BINE
dan.pavelescu wrote:In ceva vreme (2-3-4 saptamani) ar trebui sa observi si o imbunatatire in cresterea plantelor.

Sa speram oricum o sa mai bag inca 200-300g de tormec in filtru
dan.pavelescu wrote:E un progres. Apa si-a schimbat culoarea?

image
mie imi place culoarea
azi o sa fac curatenie in acvariu
Am revenit cu testele :
image
eu zic ca bate spre 7.5
Kh = 10
Gh = 13

acum o sa incep sa fac un tratament cu metronidazol pestilor si dupa ce inchei tratamentul o sa bag mai mult tormec in filtru
dan.pavelescu wrote:Nu stiu cum functioneaza, cum se activeaza.
Vedem saptamana viitoare daca ai aruncat banii pe fereastra sau daca e mai bine.

Presimt ca o sa iti raman dator cu
Am adaugat azi aprox.200g de Tormec
Ph = 8
Kh =12
Gh =17
Duminica viitoare o sa fac din testele sa vad rezultatele
Am facut test de kh apei in care am tinut Tormecul ,de la prima picatura de solutie direct culoarea galben,am mai pus 5 picaturi dar nu se modifica nimic Nu trebuia sa fie macar la prima picatura culoarea albastra ?
image
imageonline image to image upload
 
Forum Index » Profile for RizZa17 » Messages posted by RizZa17
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com