[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: atomis
Forum Index » Profile for atomis » Messages posted by atomis
Message
mersi mult MA; asa ma gandeam si eu dar am vrut sa fiu sigur
azi in acvariu maternitate am descoperit ca femela de guppy care era acolo a dat nastere la aproximativ 20 pui. dar pe langa asta pe fundul acvariului mai erau aproximativ 25 oua (cred) cu un diametru de de aprox. 2mm, transparente cu o mica pata alba.
ce credeti ca ar putea fi?
multumesc mult pentru sfat. nu te contrazic in legatura cu faptul ca nue necesar sa fierbi buturuga dar eu ii sustin pe ceilalti pe teoria ca lemnul trebuie tinut in apa cel putin 2 saptamani pana sa fie introdus in acvariu.
eu am facut totul dupa ce am citit celelalte posturi legate de buturugi. sunt de parere ca fierberea sau macar oparirea sunt necesare chiar si atunci cand buturuga a stat timp indelungat acoperita de apa.
o sa fac o fotografie cu ea si o sa o postez
pai deja radacina se afla in acvariu. mentionez ca am luat-o dintr-un parau (deja nu m-ai avea coaja). am fiert-o in saramura 4 ore la foc de lemne intr-o "chirosteie" la o stana (4 ore de clocot), apoi a stat sub apa timp de 3 saptamani cu scimburi zilnice de apa.
as fi si eu interesat de schema respectiva.
se poate face ceva de genul asta (vezi postul anterior)? buturuga inca este intr-un recipient separat in care scimb apa zilnic.
acvariu are 170. chestia este ca astept sa se formeze o pereche pe care sa o pastrez.

inca ceva: nu exista alti pesti care sa detina suprematia acvariului.
edit: eu de acolo am luat plexic. capacul din acest material a iesit bine de tot.
daca fabrici de mobila nu aveti, incearca la o intreprindere "comunista" sa gasesti niste plexic. eu asa am procedat si a iesit super misto capacul.
nu stiu zau daca va suporta greutatea neoanelor.
in caz ca le suporta greutatea oare ce se va intampla dupa ce neoanele se incalzesc?
cei patru scalari ai mei au inceput de ieri sa se bata intre ei. nu au ajuns la maturitate cu siguranta (eu ii am de aproape 2 luni, deci ar putea sa aiba maxim 4 luni) si nici nu au ochii rosii. inca ceva: dimineata la masa erau foarte buni prieteni apoi au inceput sa se alerge iar.
care ar putea fi motivul?
inca unul pe sens unic in obcini. ce ai rezolvat cu acvariu. iti pot da un nr. de tel sa vb cu cineva care te poate servi. asta in caz ca nu ai rezolvat.

by koala : ... am editat eu postul, asa cum doreai ...
eu ii dau inainte tot pe topicul asta. nu mi se pare necesar sa deschid altul. am cules de pe valea Bistritei o radacina frumoasa de brad. vreau sa stiu daca pot planta, in niste gauri pe care sa le dau eu cu bormasina, plante? sa pun radacina plantelor in gaurile respective. daca da c-am ce diametru ar trebuii sa aiba gaurile respective?
http://pg.photos.yahoo.com/ph/iulianbalau/album?.dir=/a1c1

aici gasiti foto cu "buturuga" pe care am cules-o astazi. e proaspat scoasa de la fiert. ce spuneti? merita efortul?
m-am intors acasa dupa un weekend de pomina si deja am pus la gatit o noua buturuga. dupa ce o voi pune in acvariu promit ca voi face si poze.
taticule din sv sunt si euam acvariu de aprox. o luna timp in care de la un acvariu de 70 litri am ajunds la unul de 180. sfatul meu. sticla silicon si preparati unul singur. citeste un pic pe forum. e chiar usor si il poti face si la marimea pe care o vrei. daca vrei sa cumperi sticla iti spun si unde o taie bine ca sa nu ai probleme.
cu plantele e mai greu pe aici. eu inca nu am plante suficiente. din cate am realizat doar din petshop putem sa cumparam. nu iti spun ce preturi au.
a sosit ziua cea mare. am postat buturuga in acvariu. ancistrusii deja au pus stapanire pe ea. trebuie sa urmaresc ceva anume? ce reactii adverse pot apare?
eu unul as tine o pereche scalari, 2 ancistrusi si cativa neoni.
 
Forum Index » Profile for atomis » Messages posted by atomis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com