[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: m.m.
Forum Index » Profile for m.m. » Messages posted by m.m.
Message
EverSad wrote:
Planta aia care sta in bazin, (inca in inelul de ceramica si burete) spune' suficient.


Cu 10 minute inainte sa scriu aici, am cumparat planta din MaxiPet si am aruncat-o in acvariu pana urma sa il curat de alge si apoi sa o asez. In rest sunt doar 2 inele la radacinile plantei Anubias fiindca nu am decor de care sa se prinda.

EverSad wrote:
Observ ca exista situatii ciclice cu bazinul tulbure. (din postarile anterioare)


S-a rezolvat acea problema dupa ce am achizitionat un filtru serios. Acum nu este nevoie sa aruncam cu pietre in trecut.

EverSad wrote:
Oricum: nu ai bazin ciclat.(si: nici nu ai avut' )


Dupa cum spuneam, pestii au fost introdusi in noul bazin dupa peste 3 saptamani in care am urmat pasii de ciclare. Timp de 2 luni si jumatate s-au simtit excelent, puii au crescut foarte repede si s-au si inmultit. La fiecare 2 saptamani aveam pui de la cate o femela tanara, dar i-am lasat la gramada sa se faca selectie naturala. Cine stie, poate le-a placut apa neciclata...

Sfaturile ar fi totusi mai utile....


Ieri am curatat manual toate frunzele si sticla, am lasat filtrul sa adune tot, apoi cei doi bureti ai filtrului i-am scuturat usor in ceva apa scoasa din acvariu, fara sa-i storc, doar cat sa cada impuritatile mari, deci va rog fara expresii: bravo ai stricat tot, ai deciclat, ai omorat bacteriile...etc. Cateva sfaturi ar fi mai utile

Rolul crearii de topicuri nu este pentru a da in cap unui utilizator nou ca nu a citit tot ce este scris in alte topicuri, ci pentru a ajuta diverse persoane care au slujbe diverse ce le omoara tot timpul si in cautarea eliberarii de stres, isi cumpara un papal sau un acvariu sau merg la xxx. Nu poti avea un job full time, copii care vor 200% din putinul timp pe care il ai liber si in acelasi timp sa studiezi tot despre acvaristica, cand sperai sa cumperi un acvariu, pesti, plante, un hranitor automat si gata, sa-ti arunci cate un ochi la ei cand esti stresat. Acum inteleg ca mai exista si altceva ce nu am luat inn calcul (inca nu stiu ce) dar tot nu am timpul necesar sa citest mii de pagini pe toate forumurile. Si as fi sperat sa gasesc sfaturi aici, nu sa mi sa spuna cat de prost sunt.

Revenind la problema mea, am mai pus cateva poze de astazi cu pestii care sunt apatici. Doi stau sus pe verticala si doi stau jos culcati intr-o parte. Toti masculi.

Cred ca problema este mancarea. Spun asta, pentru ca acestia patru au fost pui acum 3 luni si au crescut cu alt tip de mancare (fulgi JBL si niste discuri cu un punct rosu in mijloc pe care le sfaramam si mancau de rupeau). Dupa ce s-au terminat am cumparat niste fulgi de la Tropical (erau foarte tari si ii sfaramam) amestecati cu granule ca sa ajunga si la sanitari. Mancarea aceasta nu prea o placeau dar am observat dupa ce nu mai erau asa de vioi (foloseam hranitor automat si nu eram acasa dimineata si seara). De cateva zile am cumparat iar fulgi JBL cu spirulina dar ma uit de fiecare data cand le dau si niciodata nu mananca, niciun peste nici macar puii. Iau mancarea in gura si o scuipa. M-am uitat minute intregi la fiecare peste in parte si niciunul nu a mancat din acesti fulgi. Cei bolnavi se fortau sa urce, luau in gura si scuipau si ei.

Deci cei care stau acum pe verticala au fost cei mai vioi dintre toti, alergau nonstop femelele fara secunde de pauza pana seara si doar de 2 saptamani au innceput sa se aplece. Nu stiu daca se pot imbolnavi fara sa introduc ceva nou in acvariu de acum 3 luni.
Va salut,

Am un acvariu de 70 litri cu urmatoarele:

- led 3W 40cm (pare mic dar este totusi destul de luminos)
- filtru Fluval U4
- plante: anubias, elodeea si unele subtiri si inalte (am cautat plante nepretentioase)
- nisip 1-2mm
- pesti: cativa guppy (6 masculi si ceva pui care scapa la fiecare ciclu) si 3 cory
- mancare JBL fulgi

Acvariul a fost ciclat acum 3 luni si totul a mers bine si pestii foarte vioi pana acum 2 saptamani cand am schimbat sfertul de apa. De atunci au inceput sa moara cate un gupyy mascul si pui. La o saptamana am facut urmatorul schimb de un sfert de apa. Pestii ramasi sunt foarte apatici, stau intr-un colt sus si unii stau pe verticala

Plantele au inceput sa se ofileasca si sa dispara iar pe cele ramase au aparut acele pete de mucegai din poze si peste tot prin acvariu.

Filtrul l-am dat mai incet acum 2 saptamani, intrucat era un vartej de apa in acvariu si puii de guppy se subtiau intrucat inotau continuu impotriva curentului.

Ceva pareri cum sa scap de petele de prin acvariu si de ce ar fi apatici pestii?
Mai am un acvariu mic de 25 litri cu care am inceput in ianuarie, luand la rand TOATE greselile de incepator : fiert apa, pus direct pestii, frecat buretele de la filtru saptamanal.... etc, abia ce s-a stabilizat in ultima luna dupa ce am citit pe forum, si nu mai mor pestii. Incerc sa am rabdare cele 3 saptamani si sa vad pestii mai fericiti.

Cred ca va fi suficient 3 saptamani, pentru ca am pus si din apa acvariului mic si am stors si filtrul din acvariul mic in cel mare. Este posibil sa fi gresit putin cu achizitia filtrului mare, intrucat imi face ceva vartej in acvariu.

Deci dupa ciclare trebuie sa cumpar alte plante si vor rezista de data aceasta. Caut plante care nu necesita pamant sau adaos de substante zilnice in apa (dupa cum ma sperie la petshop). Sunt la inceput si pana acumulez toate cunostintele despre acvariu, macar cu plantele sa nu ma stresez momentan.

Lumina este de la un neon de 15W, lumina calda. As vrea sa trec vara pe LED fiindca neonul mi-a ridicat temperatura cu 2 grade in acvariu, iar acum am 28-29 grade. Dar nu gasesc LED cu lumina calda. Decat rece sau pe culori
Salutare,

Am pus un acvariu de 70 de litri la ciclat acum o saptamana si inauntru am pus un filtru Fluval U4, nisip de 1-2 mm si cateva plante Elodea. Am cautat plante care sa nu necesite intretinere. In prima zi erau verzi, sanatoase, si cu zi ce trecea se ofileau tot mai mult. A trecut o saptamana si arata ca in atasament. Necesita pana la urma ceva intretinere?
Am intrat în posesia acvariului ?i a filtrului. Va rog s? m? îndruma?i pentru cur??area filtrului Tetra EX 600

1 - Furtunele spune fostul de?in?tor c? ar avea alge, dar mie mi se pare mucegai din moment ce a stat umed ?i nefolosit. B?nuiesc c? nu se mai pot cur??a ?i trebuie s? cump?r altele. Am ata?at poz?.

2 - Filtrele din aparat trebuie schimbate sau doar cur??ate? ?i cred c? lipse?te unul. Am ata?at poz?.

3 - Pot s? las câteva minute sa func?ioneze filtrul cu furtune in ap? cu o?et? ?i apoi în ap? de la robinet legat la baterie cât s? se duc? o?etul?

4 - acvariul îl pot sp?la cu o?et ?i bicarbonat sa se cure?e depunerile de piatr? de pe sticl?? Afecteaz? siliconul?
Am sa iau de la o cunostinta un acvariu de 70 litri nefiind folosit de 5 ani. Are un filtru extern Tetra.

Întrebari:
1- trebuie sa fac ceva cu acel filtru înainte de punerea în functiune? O curatare speciala sau înlocuire de componente?

2- easy life easy start, pe care îl am deschis din ianuarie si folosit din când în când, mai merge utilizat in continuare la ciclarea noului acvariu, sau trebuie unul nou? Bacteriile acelea supravietuiesc înauntru recipientului stând degeaba?

3- o situatie disperata: o femela de guppy a început sa îmi alerge cei 3 cory. Îi tot musca când îi prinde si ei fug disperati, se ascund si ea dupa ei si iar îi musca si tot asa. Tocmai ce le-am dat mâncare si nu apuca nimic sanitarii ca sunt alergati in timp ce restul pestilor manânca linistiti tot. Ce fac cu femela? O duc la petshop?

Edit: am tinut femela pedepsita 10 minute in plasa pentru pesti la suprafata acvariului, apoi i-am dat drumul si s-a dus sageata in primul cory. Am mai tinut-o 10 minute, iar i-am dat drumul, iar s-a dus tinta in ei.
Am scos ornamentul din acvariu. Deci sa nu îl mai folosesc? Era frumos....

Pentru ciclare am folosit produsul din poz?.

Mâine voi cump?ra noul acvariu. In el voi tine doar cei 4 guppy, 3 sanitari ?i puii de guppy. Când vor cre?te, voi p?stra doar num?rul calculat pentru cei 50 litri. Plante spune?i sa le elimin pe cele artificiale, atunci voi alege ceva easy ca s? nu fac alte gre?eli. Apa nu pare s? se îmbun?t??easc? chiar daca schimb cate 25%. Dar dac? pe?tii sunt in sfâr?it vioi dup? 4 luni, nu m? mai stresez pân? se cicleaz? noul acvariu.

Acum teama mea este ca aceste impurit??i s? nu fie ceva viu care s? sar? în noul acvariu dup? ce voi muta pe?tii.
Multumesc pentru raspuns.

Referitor la cotul filtrului, nu se vede in poza, dar am pus un furtun in cot si l-am dat pe dupa maternitatea cu pui (se vede greu) iesind la jumatea laturei din spate a bazinului.

O sa incerc cu schimbarea apei. Imi este putin frica sa nu se decicleze, ca abia s-au obisnuit guppy si se simt bine. Dar daca aveti experienta si zicecti ca este ok, pun acum apa la statut 2 zile si apoi pun Tetra Aqua Safe.

Pietrisul il inlocuiesc complet, sau il amestec cu altul fin?

Intentionez zilele acestea sa cumpar acest acvariu mai mare si sa il las 3 saptamani la ciclat. Este bun? Ca pare prea ieftin fata de restul de pe piata: https://www.petmagazin.ro/aquael-acvariu-leddy-60/
Va salut,

Detin de 4 luni un acvariu de 25 litri (luat initial pt copilul meu si pe care am ajuns sa il intretin eu si sa il indragesc)

Contine: - un filtru mic Nubios 5W 450L-H MY-05
- pompa aer cu piatra
- incalzitor
- pietris
- plante artificiale si o de o luna am luat si o planta naturala Egeria Densa Dennerle
- pesti: 4 guppy si 3 sanitari Cory albino
- temperatura 24 grade

Probleme anterioare:
1 - ca orice necunoscator la care copilul i-a zis: vreau azi pesti (31 decembrie ora 18), am luat un acvariu de pe olx si pesti de la Animax in mai multe etape intrucat tot mureau (stiu de ce, dupa ce am citit topicurile de aici cu ciclarea)
2 - acum 2 sapt. cred ca un sanitar a avut boala cu gris, asa ca am pus 5 linguri de sare si am riticat temp la 30 grade vreo 4 zile, apoi vazand ca s-a curatat sanitarul si toti trei erau lesinati de la sare si nu mai mancau, am revenit la 25-24 si am schimbat jumatate de apa, si peste cateva zile inca un sfer. Si-ai revenit sanitarii, inclusiv guppy care nu au mai murit de atunci si sunt veseli (inainte tineau cozile stranse si plecau intr-o lume mai buna). Probabil sarea a vindecat si altceva.

Problema curenta:
- de o sapt. apa este foarte tulbure (cred ca din ziua de cand am cautat prin pietris puii de guppy). Am curatat foarte bine filtrul in apa luata din acvariu (am aflat acum ca nu trebuie curatat saptamanal) si nu filtreaza mizeriile care au tulburat apa intrucat sunt foarte mici. Am oprit filtrul si aerul ca sa se depuna dar plutesc, nu o iau nici in sus nici in jos. Am facut poza cu lanterna ca sa se vada impuritatile.

Cum pot scapa de tulburare?
 
Forum Index » Profile for m.m. » Messages posted by m.m.
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com