[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: gremlin
Forum Index » Profile for gremlin » Messages posted by gremlin
Message
Tot spatele si un lateral e plantat cu valisneria cam pe 3-4 randuri e in continua ingrosare. Iar in rest mai am 3 anubias care daca le rup frunzele pot sa le arunc.
Am banuit ca ar fi cladofora din cauza a ce am citit pe forum in sticky-ul de la inceput:

ciumurel wrote:
Alge de culoare verde inchis sub forma de firicele pe marginea frunzelor.

Probabil Cladophora. Cam subtire descriere .
Da' nu ne-ai spus ce vrei sa faci cu ele. Sa le extermini sau sa le cresti?



Daca sunt alta rasa, asta e, nu sunt cunoscator. De plantat, acvariul e plantat, nu chiar jungla dar cat de cat. Nu are lumina solara directa.
Salut, si bine v-am regasit. Stiu ca nu am mai postat demult dar asta din motive partial independente de mine. Am o problema cu algele, dar mai intai un scurt istoric.
Am inceput prin a renunta la piticania de acvariu pe care o aveam si mi-am luat unul mai marisor (nu si pentru majoritatea de aici , dar pentru mine suficient) 50 l apa. Ciclare. Transfer de gupanezi (vreo 10-12). Toate bune.
Dupa o perioada au aparut algele, pe marginea frunzelor sub forma unor firicele. Am inceput sa schimb apa mai des si sa le dau mancare mai putina (cam ce mi-am adus aminte din ce citisem pe forum, net nemaiavand).
Nici pomeneala sa scap de ele. Am redus lumina. Nimik, din contra incepusera sa acopere toata suprafata frunzelor (ca un puf dar mai consistent si mai mare; pana in 5 mm).
Urmatoarea etapa: - am acoperit complet acvariul; - le-am taiat lumina; - schimb de apa la 2 zile (1/3); - aproximativ vreo 2 saptamani. REZULTATUL: uraaaa, am scapat de ele.
De ceva vreme (aprox. 2 luni) am donat unui prieten toti gupy si mi-am luat 2 carasei (mici) si 4 neoni. Mai am in acvariu 3 ancistrus (mici, intre 1-2 cm) si un pomacea. Lumina 5 ore dimineata (7-12), 5 seara (17-22).
Acum vreo 2 saptamani am observat reaparitia algelor. Am redus lumina la 7 ore (10-17). Singura imbunatatire, cred eu, a fost stagnarea lor.
CE MAI POT FACE SA SCAP DEFINITIV DE ELE ?!?!?!
Am uitat, ca iluminare am un philips cu lumina galbena de 60 cm (TLD 830/18W). Schimb apa la 5-7 zile, o treime.
Trebuie sa plec, dar am sa revin cu poze. BYE !
A, uitasem. Am postat ca fac schimburi de apa la 2-3 zile, zic ca e destul de des iar faptul ca nu am substrat face ca aspiratul mizeriei sa fie destul de usoara. Cu mancarea nu exagerez, am inceput sa indragesc si sa am grija de pesti de prin luna iulie-august anul acesta si am capatat ceva experienta, doar ca e prima data cand ma confrunt cu bolile pestilor. Nu vreau sa fiu carcotas, multumesc tuturor celor care isi tocesc tastatura pt ca sa invete si alti din experienta lor ca doar nimeni nu e atotstiutor.
Da, ma refeream la pompa (m-am exprimat eu gresit). Nu i-am pus filtru-burete clasic ca sa zic asa pt ca nu am gasit unul mai mic, pe masura acvariului, in schimb am luat un burete (genul celui de bucatarie) l-am scobit si am pus in interiorul lui piatra de aer, buretele l-am fixat de respectiva piatra cu un fir de nailon si astfel am construit un burete-filtru destul de bunicel.
As mai avea inca o problema, in acvariul mai mare in care tin parinti respectivilor pui, am avut placerea sa observ azi, ca o gupaneza a devenit o preafericita mamica. Problema conta in: - respectiva mamica a reusit sa ma pacaleasca si a nascut inainte sa o separ.
- acvariul avand destule plante ( egeria, valisneria + 1 buc. anubias barteri) majoritatea puilor au supravietuit.
- inercand sa scot puii am constatat ca mai degraba scot plantele decat sa prind vreun sprintar de gupanez.
As vrea sa ii scot sau eventual sa scap de ei pt ca ii am pe ceilanti si imi sunt deajuns. SFATURI ?
10x
Ok, am sa le scot din dieta TROCO, spirulina am uitat sa mentionez ca le-am mai dat dar nu pastila si capsula. Binenteles ca nu le-am pus capsula in apa :-) , mentionez acest lucru pentru eventuali glumeti :-) . Am desfacut capsula si le-am dat din ea.
Artemii nu pot sa le dau mereu din cauza ca le cumpar duminica si nu prea mi-am dat seama cum sa le pastrez mai mult de 3-4 zile.
:-) E Ok cu damblaua, chiar nu am nimik cu ea si ma bucur ca sunt persoane care au placerea de a face o bucurie altora.
Cu microorganismele de pe "frunze" nu stiam, my bad, imi pun cenusa in cap si regret nestiinta mea :o , dar tot nu stiu daca puii vor muri toti sau
am sanse sa-i scap, ce au si ce le-as putea face.
Schimburile de apa le fac la 2-3 zile 10-20%, ii hranesc cu TROCO GROWER PREMIUM granule iar ocazional duminica, luni si marti cu artemii.
OK, OK, dar ce legatura are planta riccia cu faptul ca mor puii? Nu vreau sa fiu sarcastic dar dupa cunostiintele mele nu cred ca acea planta contine vreun medicament. Daca esti amabil sa-mi dai vreun sfat ti-as fii recunoscator, daca nu . . .(fara suparare dar faptul ca esti suparat pt ca ai aruncat plantele nu are nici o legatura cu ce am postat eu, cat despre anuntul cu plantele nu stau mult timp in fatza calculatorului asa ca nu l-am vazut. Riccia e buna daca ti puii impreuna cu parintii, eu ii am separat)


OFF TOPIC: plantele mai bine le duceai la vreun magazin de specialitate si luai ceva pe ele, eu am vrut sa-mi cumpar si am constatat ca sunt destul de scumpe aceste riccia.
Am intr-un acvariu de 20l in jur de 20-25 pui de guppy in varsta de 1 luna, 1 luna jumatate. Acum 3 zile am descoperit 3 pui morti , acum 2 zile inca 3, ieri 1, azi 1. Nu stiu ce au si ce tratament sa le aplic. Observ la cativa ca au miscari rapide dezordonate coborand spre fundul acvariului apoi urcand spre suprafata. Acvariul nu are pietris, nici plante, are doar o piatra cu filtru de aer.
Revin cu acest post ca sa anunt ca melcul rebel s-a potolit si dupa ce a terminat a doua groapa a renuntzat la cariera de miner.
Multumesc Dolly pt adresa, la ea ma refeream. Nu, nu am pus nimik in pietris si mai ciudat e faptul ca dupa ce a facut o gaura destul de marisoara a plecat si sa apucat sa faca alta.
Pe bune, nu glumesc, acum e la a doua si sper sa se opreasca aici ca altfel trebuie sa-l iau de urechi si sa-i zic sa caute aur in alta parte.
Salut !
Azi am facut rost de 2 melci pomacea. I-am pus in acvariu, dupa un timp au inceput sa isi faca curaj si sa se plimbe. Pana aici toate bune si frumoase dar am observat ca un melc a inceput sa se ingroape in pietris.
Ce mi se pare curios e faptul ca eu mai am un melc de ceva vreme (cam 1 luna) si nu l-am vazut sa faca asa ceva.
A, melcul care se ingroapa are putin roasa carapacea in dreptul capului ( adica in fatza)
Rog sa imi spunetzi daca ingropatul in pietris e ceva normal la pomaceea si daca e ceva grav in legatura cu carapacea.

P.S. -off topic- stiu ca am citit pe forum de o adresa unde erau poze si itzi explica cum arata plantele de acvariu (in engleza), daca suntezi amabili sa o repetatzi aici as fi recunoscator. Stiu, o sa ziceti SEARCH, dar am cautat si nu prea am gasit ce cautam. 10x.
Din pacate mi-am dat seama ce are, a intrat pe tubul de la filtru si cred ca acolo sa ranit. Cum am aflat? Simplu l-am gasit pe un black molly care a intrat acolo si a fost facut bucatzi.
Am sa pun un furtun sa nu le mai permita sa intre.
Ieri dupa-amiaza am observat ca unul din cei 2 molly pe care ii am tine o inotatoare fatza, departata de corp si cam imobila. Azi am observat ca nu prea are nici pofta de mancare. Ce ar putea avea? Tratament ?


Am un acvariu 20L, cu filrtu, pompa de aer, 4 guppy, 2 molly si un pomacea+1 sanitar. Pomacea e luat recent, sa fie din cauza lui?
Va mai stresez un pic. Dupa cum v-am mai zis am cumparat din piatza niste artemie eclozata. Pt ca era prea multa sa le-o dau pe toata, am pus-o intr-un pahar si am bagat-o in frigider. Cand ii hraneam pe prichindei trageam cu seringa putzin , o tineam in mana sa se incalzeasca si ma uitam cum incep artemiile sa se miste. Acum dupa 2 zile am obs ca artemiile alea nu se mai misca k la inceput . Am procedat bine?
Daca nu, ce trebuie sa le fac acum si cum ar trebui sa le tin daca am sa mai cumpar.
Dupa indelunga munca de lamurire sa ajuns la urmatoarele: -pot sa iau scrinul daca cumpar o masutza de televizor

Asta e mai astept un pic :p .

Spune asta tuturor celor care au vreo pisica prin casa. Ai fi uimit de unde fac rost de nisip. Cat despre 3 lei sacu' zi-mi si mie de unde lai luat ca eu am gasit numai la 1 leu pungutza de nu-mi ajungea nici sa mazgalesc fundul acvariului meu. Si are doar 20 l

Si cred ca mai degraba puneau paru pe tine daca te prindeau aia ca le luai pietrisul din parcare.
in legatura cu delta glass am citit niste chestii pe forum care facea firma K.O.
What????
Serios de nu am gasit in nisipul ala tot ce ai fi gasit si in pietrisul unei terase iar in functie de zonele din bucuresti gasesti si seringi sau alte chestii. Te duc de exemplu prin dristor unde spre dimineatza calci pe seringi la iesirea din bloc.

Sorry for this off-topic ! Dar nu vedeam ce e de ras, si de asemenea sper sa nu fi deranjat persoanele care locuiesc prin dristor, dar am patit-o, fiind in vizita la un amic.
 
Forum Index » Profile for gremlin » Messages posted by gremlin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com