[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ciumurel
Forum Index » Profile for ciumurel » Messages posted by ciumurel
Message
Schimb melci Pomacea (multi contra putini) pe ceva creveti sau femele de cacatuides. In Timisoara.
An Nou Fericit!
Dau la schimb 3 scalari sau cumpar, o femela de ramirezi. Chiar 4-5 buc. ramirezi daca sunt la pret rezonabil.
`Neata.
Stiti cumva pe cineva care vinde ramirezi in Timisoara?
Poate sa-mi spuna cineva , ce s-ar intampla daca as pune un lemn verde in acvariu (in sensul ca nu e uscat )?Ar afecta foarte tare apa?Thank you.
Thank you very much sir, la fel m-am gandit si eu dar totusi sunt putin ingrijorat ,e o femela superba iar masculul e voalat .Si sunt foarte prolifici !!
Hello ,everybody.Am si eu o mica problema .Acum cateva zile mi-au depus acesti minunati ramirezi , la numai 4 zile dupa ce i-am cumparat ,in acvariu comunitar.Bineinteles ,in urma stresului ,pt ca mai am si ceva melci si alti pestisori pe acolo,si-au mancat ouale.Problema este ca de atunci masculul isi fugareste in continu femela ,de si-a schibat coloritul superb ,in negru ,iar aripile si dorsala le tine apropiate de corp.stie cineva ce inseamna comportamentul asta ?Si femela si-a schimbat comportamentul si fata de alti pesti ,pe care ii fugarea pana acum .Fuge de toata lumea ,inclusiv de neoni.Help?
Nu mai e valabil,multumesc.
Cine este curios de 2 sinodontis si 2 meeki (de preferat toti deoadata) ,in Timisoara ,sa ia legatura cu mine pe privat.Have a nice day
Am un labeo care la un moment dat se scarpina din cand in cand de o piatra ascutita si a pierdut ceva solzi ,cand a incetat si-a revenit.
Nu e nimeni din Timisoara curios de meeki?II dau si pe o buturuga faina,eventual si ceva java moss.
Am si eu o intrebare despre pomacea ,daca nu va e cu suparare .Am citiva melci intr-un acvariu comunitar si ieri am gasit pe capac ,adica afara din apa, o chestie ca un fagure ,oua de melci ,altceva nu are ce sa fie.Intrebarea mea este ,ca sa iasa ceva din fagurele ala ,trebuie sa ramana afara din apa sau ar trebui sa-l bag in apa?Fagurele e uscat ,cel putin la suprafata.Ma gandesc sa-l bag in apa intr-un vas separat ,sa nu-l manance pestii.
Poti sa mergi la Iguana ,sau la pet shopul de pe pomiculturii si iti fac astia cu capac de sticla eventual ,cam 150 ron unul de 100-120 litri.iesi mai bine daca iti faci unul la comanda .Eventual poti sa-ti iei si capac separat,cu neoane si tot iesi mai ieftin .Un capac e cam 250 ron ,depinde de marime.
Eu am zis soreti ,pentru ca asa s-a exprimat un prieten de-al nostru ,necunoscator.Nu ca as avea ceva cu soretii))
Deocamdata nu cred ca isi permite un acvariu mai mare ,deci am sa-i spun sa faca ceva ascunzatori si eventual sa reduca putin lumina sau sa faca ceva locuri umbrite in acvariu.Mersi de raspunsuri.
Am si eu o intrebare mai ciudata despre dempsey.Un prieten de-al meu are 4 pesti si ii tine in 2 acvarii de aprox 16l fiecare,pestii sunt destul de micuti cam 3-4 cm.Chestia e urmatoarea : sunt foarte decolorati ,ca si cum ar fi stresati ,desi nu se comporta ca si cum ar fi stresati .La mine in acvariu erau foarte inchisi la culoare ,aproape negri cu niste pete albastre superbe .La el arata ca niste soreti decolorati.De ce oare?Sa fie oare din cauza luminii ?El zice ca a incercat si cu bec cu filament si economicos si neo.Degeaba.Mentionez ca acvariile sunt destul de bine plantate ,apa e ok ,ca ph si temp,curata.
Pe sticluta scrie 5ml pentru fiecare 20 l de apa ,o data pe saptamana.Am sa fac cum ai spus paulc.Thank you
Ok .Thank you
Am destul de multe plante in acvariu ,dar sunt cam tinerele .Intrebarea este ,pot sa mai pun si niste pastile de florenette in substrat?Sau e pre mult?Mentionez ca plantele,in afara de higrofila ,cam stagneaza.Mersi de respuns
DA ,my bad.Am inteles eu gresit .Fertilizatori nu foloseam ,asta am vrut sa spun.Mancare incerc sa le dau cat mai putina dar sunt tare fomili pestii astia ai mei.Problema e ca sunt cam prea multi si au crescut cam marisori dar am sa incerc sa fac ceva in privinta asta (mai un acvariu).Am luat un fertilizator lichid de la Sera,Florena cred ca se numeste .Sper ca nu mi se vor inmulti algele de la chestia asta .Deocamdata sunt intr-un oarece echilibru,am si schimbat plantele mai afectate.Scrie pe sticla ca e foarte bun pt plante si nu ajuta deloc algele.Intrebarea mea este daca mai pun si ceva pastile ,in substrat, e oare prea mult?Mentionez ca am respectat instructiunile de pe sticluta.
Schimb cate 30% din apa odata la 2 zile si nutrienti nu folosesc.
Am o priza programabila si folosesc acest program pentru ca atunci cand ajung acasa de la servici sa mai pot privi acvariul vreo 2 ore(lucrez o saptamana de dimi ,una de dupa).Am redus nr orelor de lumina pt ca am observat ca algele apar mai mult pe plantele de sub neon(neonul nu e pe mijloc,e pe marginea acvariului).Deocamdata ,stagneaza algele,dar si plantele.
 
Forum Index » Profile for ciumurel » Messages posted by ciumurel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com