[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Terra
Forum Index » Profile for Terra » Messages posted by Terra
Message
da, e un poster
piatra e de pe virful Omu, am adus vara trecuta, mi-a placut ca are a suprafata plana cu crapaturi mici, le place si sanitarilor, asa frumos se odihnesc acolo, In citeva saptamani s-a umplut cu alge, altfel are o culoare alba spre bej.
detalii despre acvariu:
-120 l brut (cca 90l apa)
-filtru aquael Fan1
-incalzitor resun 50W
-temp 25C
-lumina 2X18W standard neon philips 9ore/zi
-fara turba, saptaminal dau sera florena

pesti:
-2 scalari
-8 neoni
-3 cory
-1 ancistrus
in sfarsit am ajuns si eu sa pot pune cateva poze despre primul meu acvariu mai serios. ce ama vut pina acum era un acv de 40l, si am simtit nevoia de ceva mai mult.
Si uite asa s-a nascut. Are 120l brut, are 4 luni, si e populat de o pereche de scalari, 8 neoni, 3 cory si un ancistrus, + multi multi melci mici maro.
stiu ca o sa observati ca am o planta artificiala intr-un colt, e un cadou de la cel mai bun prieten, deocamdata ramina, mai tarziu vom vedea.
Puteti vedea pozele aici, astept sugestii, pareri.
Si eu am cumparat un mopan de la un pet shop, cand ajung acasa, surprize: pluteste. Asa se face ca vrei nu vrei trebuie sa-l tii o saptamina doua in galeata, timp in care pierde f mult din maronia inevitanila. de atunci au trecut 6-7 luni, este in acvariu si n-am treaba cu el, nu mai coloreaza aproape deloc, si oricum nu e urit, pare totul mai natural intr-o apa putin galbuie (parere pur personala).
nu trebuie sa se sperie nimeni, timpul rezolva tot, iar hobbyul asta oricum necesita rabdare, asa ca nu vad problema
am un cory alb bolnav. initial avea puf pe inotatoare care seamana cu vata, la inceput era mai putin si incet incet se extindea. am facut multe bai cu sare, am tinut separat in apa mai rece cu sare si parca ii cadea jos dar cum am pus inapoi cu ceilalti ii reaparea in citeva zile. mentionez ca el e singurul care are probleme ceilalti pesti n-au nimic, si lupta mea cu boala asta tine de vreo luna deja. In disperare de cauza intreb ce s-ar mai putea face? am citit articolul despre bacterii, dupa parerea mea ar putea fi Columnaris pt ca foarte bine seamana cu ce e in poza, dar nu stiu ce inseamna sa pun ampicilina in mincare, ampicilina din asta pt oameni?, cum si cit. Pareri si sfaturi, mersi mult
Poate e o intrebare stubida dar nu afecteaza bezna de 5-6 zile pe pestani, deocamdata as incerca pe un acvariu mic in care am 2 cory si 2 neoni si o gramada de plante cu ceva alge verzi la temp camerei (22-23C in apa)
Din experienta proprie spun ca scalarii cind sint mici sint foarte prietenosi si jucausi. Eu am avut 4, 2 erau mai mari, de vreo 1,5ani, si doi mai mici (citeva luni). Nu era nici o problema se intelegeau bine. Cind astia mici au facut 7-8 luni, unul dintre ei tot se ascundea , la fel si masculul mare. In schimb femela mare si celalalt mic erau in prim plan in mijlocul acvariului. Dupa parerea mea, scalarii devin teritoriali daca spatiul e mic. Asa ca problema ta s-ar putea sa aiba o rezolvare cat se poate de banala: ai doi scalari masculi care nu se inteleg prea bine, iar cel dominant il fugareste pe celalalt.
Totusi, cred ca ar trebui sa schimbi apa mai des, la 3-4 zile, 20-25% ajunge, sa schimbi mai des si mai putin, decat rar si mai mult.
Sa nu pui nici un fel de medicament, numai atunci cand se vede boala si reusesti sa identifici cat mai corect. Cu multe chimicale folosite aiurea mai mult rau faci decat bine, crede-ma, experienta proprie smilie
Oricum, daca problema e ca ai doi masculi, atunci va trebui sa dai unu, sau pe amindoi la cineva care are destul loc pt ei, problema asta dispare odata cu cresterea volumului acvariului (sau un caz mai nefericit prin 'stingerea agresivitatii' care insemna ca bagi o gramada de pesti intr-un loc mic, si din lipsa de spatiu nu se mai bat. Chestia asta se regaseste mai ales la pet shopuri, si e o metoda farte urita, dar banii vorbesc si fiecare incearca orice numai sa-si vinda marfa ( )) gata cu offtopic
tot m-am lovit citind pe aici de tuburi Philips Tld (850 cred)
Am vazut in magazine tubur Tld si erau tuburi normale, nu sint special facute pt acvaristica. la un magazin de specialitate am gasit tuburi sera pt plante, daylaight, etc, la un pret de 250-300 mii bucata/75 cm cred.
Intrebare: doar tuburile speciale dau lumina calda, sau orice tub mai de calitate e bun pt plante, si chestia cu tuburi spec. e un pic umflat.
Astept pareri si de la cei care folosesc/au folosit neoane obisnuite din comert.
de unde imi dau eu seama ce spectru are neonul?
Am o veste foarte buna
In sfarsit s-au vindecat scalarii :-) , nu mai au puncte rosii! Am pus un pic de albastru de metil, si schimbat apa la doua zile, doua saptamini, pina am evacuat aproape toata mizeria ce s-a adunat pe linga pietre si buturuga. un sfat pentru incepatorii ca si mine: NU trebuie subestimat efectul schimbarilor de apa, multe probleme se rezolva de la sine cu schimbari dese de apa
Multumesc de pareri, m-am gandit mult si am ajuns la cancluzia ca mai bine iau unul nou, decat sa ma risc cu asta, oricum cind m-am uitat mai atent am observat ca si algele s-au bagat pe sub silicon, asa ca sta nu poate fi de bine. Cred ca decat sa ma trezesc cu piscina in camera mai bine dau ceva bani si dorm linistit.
am primit un acvariu de 90l (65/35/45 - L/l/h) vechi de peste 12 ani. Nu curge, am vazut eu, e din sticla de 6mm. Intrebarea e oare merita sa ma ocup de el, sau mai bine mi-as lua altul nou? Oare cat ar mai tine? M-am gindit ca i-as pune 2 intaritoare sus pe latime, dar sincer nu stiu daca ar merita efortul. Va rog sa ma ajute cei care au o experienta mai mare in acvaristica, eu sint prea junior inca.
Mersi
este posibil ca prin cresterea temperaturii apei la peste 30 de grade sa obtin ceva rezultate? Cum afecteaza temp 30-32 pe sanitari si neoni?
e foarte ciudat, ca trei din cei patru arata asa, al patrulea nu are nimic, si toata chestia tine de doua luni deja fara a avea alte semne de boala (refuz de mincare, etc)
Pentru o mai buna intelegere a problemei, am pus cateva poze mult mai clare aici
Multumesc pentru pareri, nu mi s-au parut prea dure, multumesc.
Stiu ca aveti dreptate, mult am citit si eu de atunci, si mi-am cam dat seama ce nu am facut bine.
Oricum, acvaristica ma fascineaza foarte mult, citesc mult si in fiecare zi trag concluzii, si incerc sa obtin rezultate tot mai bune (care sa mearga spre perfectiune). Ma gindesc la un acvariu de 150-160l cu cei doi scalari mari si ceva pesti mai mici care sa fie compatibili. Se pare ca am gasit stapan pt cei doi mai mici.
Dar un acvariu frumos aranjat cu tot ce-i trebuie dureaza in timp (suport, acvariu, plante, apa, etc), si simt ca o sa dureze un pic. Pana atunci vor sta in asta mic, n-am ce face.
Am pus niste poze cu ei in galerie cind depuneau icre aici , din aprilie, la o poza se vede partea rosie de la inotatoare de care am vorbit, daca stiti de la ce e, va rog sa-mi spuneti.
Pe scurt:
am un acvariu cam de 50 litri, cu nisip, plante filtru burete cu pompa de aer no name, incalzitor 50W no name, temperatura apei 24C, lumina tub cu 14W, lumina 4-5 ore pe zi.
Am inceput totul acu 7-8 luni, cind am luat 2 scalari mici perfect sanatosi, sanitari albi 4buc, Xifo 4buc, gurami 2buc, neoni 4buc. totul a mers relativ bine.
Nu peste mult timp am primit 2 scalari mai mari, o pereche de la un prieten care a avut problema cu ceilalti 10 pesti sumi, care tot le atacau. Am zis ca le iau la mine, cu totul ca nu am loc pentru pesti de dimensiunea scalarilor.(asta acuma mi-am dat seama, cand le-am luat erau mic - prostia incepatorului. Asa e omu', prima data face, dupa aia intreaba, si la sfarsit da cu capul de pereti)
Asa ca am 4 scalari (xifo, gurami am dat), neoni si sanitar albi.
Dupa peste o luna am obserat ceva rosu la nas la scalari, unde are gaura de la nas, inauntru dupa os. Nu stiu sa explic mai bine. Parca ar fi pete de singe, zici ca a dat cu capul de sticla sau ceva. in fine, 3 din cei patru a petele astea, al patrulea, cel mai mare nu. Problema asta exista de peste 2 luni, intretimp a incercat Sera Costapur, bactopur, apa tratez cu Aquatan, Nitritan.
ei se simt relativ bine (dat fiind locul mic), se bat un pic fiecare cu cine ii place, dar cu toate astea si cu nasul rosu, femela mare a depus icre de 4 ori, tot la doua saptamini, icre pe care masculul a mincat de stres, ma gindesc.
pestii maninca bine, apa e destul de clara, cu o culoare usor galbena (probabil de la bucata de lemn) nu miroase urit, nu face spuma
Nu stiu ce sa fac, nu au reactionat la nici un medicament, dar nici nu a evoluat boala. Oare, poate fi de la batai, se de la stres??
va rog cine poate sa ma ajute. mersi
 
Forum Index » Profile for Terra » Messages posted by Terra
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com