[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: catucii
Forum Index » Profile for catucii » Messages posted by catucii
Message
Mai, decat sa face-ti misto mai bine va uitati in jurul vostru, un pasionat de pesti nu cred ca scapa vre-o balta fara sa vada ce traieaste acolo...
Scuze, credeam ca am intrat pe "cel mai tare forum de acvaristica" dar cred ca m-am inselat....
Se pare ca niste sfaturi sunt greu de dat pe la voi, dar mistourile se tin lant....
Tot experienta proprie e mai buna decat toate...
conteaza soarele, sau trebuie sa stea undeva la umbra?
Am 20 ani si am avut pesti de cand ma stiu. Am crescut si la tara si am incercat cu detoate...Crede-ma, stiu ce este o larva de tantari!!!!!
Am gasit mai mereu in baltile de pe la noi crustaceul acesta ciudat dar nu am stiut cum se numeste de fapt. auzisem de artemia de mult dar nu faceam legatura pt ca nu stiam cum arata. Atunci mi s-au parut destul de interesante si le-am pastrat un acvariu pentru ele. Din pacate am murit a doua zi.
As vrea sa stiu daca aceasa artemia este acea artemia salina, si daca rezista si in apa dulce. Sau poate ca sunt mai multe rase adaptate si la apa de ploaie?
am cautat peste tot cum se face o cultura de daphnia si n-am gasit mai nimic. Am incercat si pe la magazine si tot nimic....
Stiu o gramada de balti cu purici de balta fel si fel dar as vrea sa stiu ce metode exista ca sa prospere si sa se inmulteasa indeajuns pentru pestii mei.
ceva ponturi de la cei cu experienta??
Treaba e ca eu am gasit intr-un lac pe la Mangalia, Gambusia si nu m-am zgarcit ca sa imi populez si eu acasa un acvariu...Toate bune si frumoase pana cand m-am decis sa incerc o incrucisare cu Gupiile mele, ca doar Gambusia seamana foarte mult cu gupii si pe deasupra mai sunt si rezistente la schimbari de temperatura. Am ales o femela de gambusia si doi dintre cei mai reusiti masculi de gupii intr-un acvariu. Ce bine!!!! m-am gandit, o asa femela (perfecta, si abia fatata) o sa faca ceva pui!
Da....sigur.... daca mai are cu cine sa faca pui.... pentru ca, pe cand un mascul isi facea numarul de prezentare, femela i-a rupt juma' de coada. Pana sa iau eu manciogul, la mai zdruncitat putin si la transformat intr-unul dintre cei mai prosti masculi.....
Am avut si BETTA dar nu se compara cu gambusia.......
 
Forum Index » Profile for catucii » Messages posted by catucii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com