[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Tud
Forum Index » Profile for Tud » Messages posted by Tud
Message
La xipho minim e 2 saptamani(cele putin asa am observat la pestii mei)
Ai nevoie de un acvariu de aprox. 15l(marge si unul mai mic),acvariul trebuie sa fie fara substrat,pt. aerare i-ti recomand un burete cu bolborositor si cateva plante de suprafata.
P.S.Jetul de la bolborositor sa nu fie prea puternic ca deranjeaza puii,iar acvariul sa nu nu fie foarte inalt,pentru ca puii sa poata sa ajunga la mancare usor.
Depinde si de raportul masculi:femele,la vivipari ar trebuii sa fie de 1mascul la 3femele.
Adica daca ai 1mascul la 5femele,se poate intampla ca una dintre femele sa se transforme in mascul.
Asa ca tine cont si de asta.
Fara substrat nu prea merge,ca va trebuii sa cureti fundul in fiecare zi de excremente.
Si daca nu ai aerare nu te vad prea bine
Ai un acvariu cam pic pentru carasi,se fac destul de mari la maturitate,in jur de 20cm,dar daca vrei neaparat poti sa cresti o pereche si eventual un ancistrus(sanitar).
Alternativa la fulgii tetra mai sunt si fulgii de la nutrafin pentru vivipari,costa vreo 9ron.
Cred ca am sa folosec sticla de 8.
Mersi mult!
Ce ziceti?
Merge un acvariu de 84l din geam de 6mm,sau sa folosesc geam de 8mm?
Nu are cum sa ti incalzeasca apa de la un bec de 10w economic,eu am un bec de 22w tot economic intr-un acvariu de 40l si nu am probleme.
Esti sigur ca incalzitorul ca nu este defect?
E de preferabil sa scoata aerul afara
Depinde cate zebre vrei,daca ai mai multi vivipari decat zebre nu o sa ai nici o problema.
Cu puii de guppy s-ar putea sa ai probleme,ca o sa-i cam manance
zebrele.
Sticla de 6mm e destul de buna,dar daca ai posibilitatea ai putea sa incerci
sa folosesti sticla de 8.
Cumpara un furtun special cu pompa de la resun,e destul de bun,are un debit de aproximativ 0,5l/s.
Cred ca la asta se referea si betta.
Valisneria si riccia am plus bacopia,dar vrea sa mai cumpar si altele
Ce plante i-mi recomandati pentru un acvariu cu vivipari?
Am in acvariu anubias si valisneria,anubias destul de multe.
Ca sanitari nu am decat cory,dar cred ca am nevoie si de un mancator de alge.
Cati i-mi recomandati?
 
Forum Index » Profile for Tud » Messages posted by Tud
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com