[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Cum ti-a spus si koala la apa nu trebuie sa umbli cresc FOARTE BINE si in apa dura ,cei domestici, in atatea zeci de ani s-au adaptat-ca idee discusii germani sunt crescuti intr-o apa a carei duriate nu o egaleaza la noi numai apa din Constanta si sunt enormi, schimburile in schimb conteaza foarte mult-intre 30-70% zilnic ( eu fac de 50% zilnic se simte putin avand in vedere ca bazinul meu are 500 l net)asta depine si de popularea acvariului, se calculeaza 50l/discus ca necesar de spatiu, ca plante hydrocotyle leucocephala rezista destul de bine la 30 de grade, la 29 chiar prospera , (in timp insa schimburile de apa si un tratament cu apa oxigenata au distrus-o) dar e ieftina -1 leu firul(la Rebella gasesti) si nu are nevoie de substrat,eu o infasurasem pe niste radacini
Ca substrat(doar daca au macar 10 cm) nisip fin quartz de filtre de piscina-se gaseste pe la supermarketuri, granulatie pana in 2,5 mm, temperatura 29-30 de grade,daca nu ai posibilitate de sump atunci un filtru extern-nu puterea pompei conteaza ci capacitate in litrii a recipientului pentru materialul filtrant, pe inn(absortie pui un burete grosier-sa retina mizeriile mai mari , in rest scoti ce mai e prin filtru si pui doar material pentru suport de bacterii gen siporax, matrix etc....
Acuma depinde si de cat de plantat vrei, daca te gandesti la covor de verdeata si fertilizare plus CO2 nu, daca doar partial plantat da, daca respecti niste conditii: discusii se pun in bazin cu substrat doar dupa ce depasesc 10 cm, inainte nu au rezistenta necesara la microorganismele ce se aduna in substrat ,nu neaparat mor dar vei ajunge sa ai triscusi nu discusi, adica forma improprie alungita , slabi , cam diferenta de constitutie dintre un sportiv si un bolnav cronic. Schimbul de apa depinde si de cat de mult hranesti deci implicit de incarcatura biologica din bazin si ce filtrare ai. Dar hai sa spunem macar 2-3 schimburi saptamanale de 40-50% daca vrei sa ai pesti frumosi -aici nu intra pigeonii cu piper pe aia te rog sa nu-i incluzi intre discusi sunt niste rebuturi ce trebuie inlaturate de pe piata. Mai vorbim in functie de ce raspunsuri dai
120x60 buna treaba ca ai crescut latimea(se poate si mai mult, eu am 70) dar la inaltime de ce sa scazi macar 55 sau 60cm, e drept la 60-65 e mai bine cu 12 mm grosime
In 2-3 saptamani nu se cicleaza 4-6 e mai aproape de realitate, poti verifica si cu un singur test nu trebuie luate toate : cu cel de NO2 atata timp cat dupa adaugare de cateva granule de hrana a dua zi detectezi prezenta oricat de mica de NO2-acvariul nu e ciclat , acesta(nitritul)trebuie sa fie 0. Da pestii pot trai si pana nu e complet ciclat dar atunci(ca sa nu-i intoxici) faci schimburi zilnice(30-50%) de apa
Poti schimba si mai mult si mai des fara probleme(40-50% zilnic-Nu vorbesc despre la care accentul e pe plante!) ,nu se decicleaza atata timp cat e apa de calitate si la aceiasi temperatura cu cea din bazin
Sa revenim putin la ciclare : mizeria din apa(dejectii adica kk,resturi hrana,resturi plante etc.) dau prin descompunere(bacteriana) amoniu NH3 si amoniac NH4 care sunt toxice,astea sunt la randul lor prelucrate de alt tip de bacterii in nitriti NO2-tot toxici, astia iarasi sunt prelucrati (hrana) de alt tip de bacterii care ii transforma in nitrati NO3 care sunt mult mai putin toxici si partial sunt eliminati in atmosfera daca ai ceva curent in acvariu si dimensiuni adecvate-adica o suprafata a oglizii apei cel putin egala sau mai mare decat inaltimea bazinului asta fiind un raport direct proportional : cu cat acvariul este mai lat(privind fata/spate) schimbul de gaze se face mai bine, fapt ce se va vedea pe starea vietuitoarelor din el, cu cat bazinul este mai inalt si ingust (cum e tendinta sa se fac mai nou tip LCD cu scuza ca "n-am spatiu" care e de fapt un moft) schimbul de gaze va fi mai prost si mecanica functionarii acvariului mai proasta. Deci toata functionarea unui acvariu este data de populatiile de bacterii care pot trai acolo si de conditiile de viata care le asiguri lor-in primul rand casa adica spatiul pe care il populeaza : in filtru-materiale cu pori microscopici gen siporax,matrix, roca vulcanica,piatra ponce.. si in substrat adica nisip-NU PIETRIS!, granulatia sa fie pana in 2,5 mm nu mai mare. Revenind la filtru cum spuneam conteaza spatiul de "cazare" ce il oferi bacteriilor deci majoritar asta trebuie sa predomine (adica bile /cilindrii ceramici porosi) si nu vatelina si burete-greseala celui din videoclip-pui doar un strat subtire de burete grosier sau ceva similar(ca sa retina mizeriile mari) iar tot restul matrix,siporax sau ce ai. A si vezi ca raportul ideal e ca materialul pentru filtrare biologica sa fie de 10% din volumul acvariului-acuma nu toata lumea poate asigura asta dar ideea e de cat mai mult-spor.
La startare folosesti biostartere adica culturi de bacterii aflate in staza ce se vand in magazinele de profil
Si acasa nu ii tii in 25 de grade-27-28 nu-i problema ca le place si 30, nu spun ca e cazul la tine dar am mai intalnit postari cu cichlide tinute la 21 de grade si omul era nedumerit ca de ce nu le merge bine
+1 Pentru comentariul lui elven,mai bine cu pompe de dozaj.
A si bazinul arata intr-un mare fel,frumos
Daca ai pune artemia la eclozat ar fi mai bine
Pentru ca sunt marisori(fata de alti pui de marini) cam tot ce dai la adulti doar ca maruntit : mojar sau taiat/blender eventual
Interesant, imi place
+1
image
Cu ajutor treaba merge mai bine
image
Voinicelul
image
Am dat clic pe ce mi-a aparut fara sa fiu atent si si-a luat el parola din memorie... eradicati-l va rog pe cel cu G la urma
Ca tot sunt fonduri ii fac si umple baietii de la tv bazinul cat si cum vrea omul si il si incarca cu chestii "naturale" da toate formele si culorile ca doar is experti, lucra foarte fain in acril, fibra de sticla si cauciu siliconc colorat.
Ii fain numai ca pentru pestii mai mari pare cam des,poate ma inseala poza pe mine, cum la mine unii sunt ciortanei si altii in devenire am impresia ce e mereu nevoie de mai mare spatiu de inot.
L.E. In postul celalalt mea culpa m-am logat cu un cont de care am si uitat ca exista- l-am rugat pe koala sa-l desfinteze
Fan, frunze uscate din padure....
Ce apa ai folosit ? Pune apa din acvariu aici e echilibrata si bazinul ciclat
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com