[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Smiley
Forum Index » Profile for Smiley » Messages posted by Smiley
Message
am gasit si eu un sirag de ouo de pomacea pe filtru(am filtru intern). e vreo problema daca le las complet sub apa, asa cum le-a depus ?
Poate stii engleza, in schimb


Rudder foot cancers, Huepferlinge, Copepoda
Most rudder foot cancers occur in the sea. Only about 125 kinds live in the fresh water.
The sizes vary between approx.. 500 µm and 2.5 mm. The kinds are difficult to determine. According to the length of the antennas and number of its members one differentiates three groups:

1. Calanoida: First antennas very long with up to 25 members. Only first right antenna of the males with grab organ. As floating Plankter they nourish themselves strudelnd of bacteria and microscopically small algae.

2. Cyclopoida: First antennas with 8 to 17 members. Both first antennas of the males with grab organs. They occur in small waters and nourish themselves as robbers in addition, of carrion and algae.

2. Harpacticoida: First antennas with at the most 8 members. Both first antennas of the males with grab organs. They are to be found predominant bad floats and therefore in the substrate.

For the reproduction of the rudder foot cancers see Naupliuslarve


Calanoida, female Calanoida, male


Calanoida are good at their long to recognize to 25gliedrigen first antennas. The length of the antenna is nearly body-long, the body of this kind approx.. 2,2 mm.
With the male the catch organ is to be recognized by the first right antenna.
The antennas are not primarily of sensory organs with sense bristles and sense pistons, progressive movement organs. Before each hopping Fortbe
wegung they are set on the body and immediately spread afterwards again
The Furca branches, which are to be seen good with the males, are often covered of the Eipaketen with the females.
Picture right down shows the last Thorakelsegment with the Furca branches and the bristles. Form of the Thorakel of segment and the Furca branches, as well as number of bristles are relevant for the determination of the kinds.



A stronger color is to be recognized with rudder foot cancers - regarded with the naked eye - hardly. They are normally cloudily white or greenish with strongly algenhaltigem water also sometimes easily. Only with view by the microscope one recognizes that the transparent kinds gleam light blue to lightgreen and are noticeable in the inner body blue, yellow, orangene or red marks, which are caused by stored oil drops. These support, through
Lower the specific weight, the abilityability ability.
, one can not see as bright colors as with the lower picture normally naturally. They are caused only by the birefringence with polarized light at the external skeleton from chitin with view in the microscope with polarisation filters.






Cyclopoida, before it a Naupliuslarve Cyclopoida with less than 17 members with
1. Pair of antennas




(C) http://babelfish.altavista.com/babelfish/tr
s-a rezolvat (am luat din obor)
viviparu'"][quote:7d8f3b94a7="Sak wrote:Acum a inceput sa-si tina din cand in cand aripioarele pe langa corp si sa stea cam la 30 de grade, dar asta dupa 1-2 sapt. de nemancat

Vezi ca si temperatura este exagerat de mare, 30 grade. ........



cred ca se referea la faptul ca pestele inoata la un unghi de 30 de grade fata de orizontala......nu la 30 de grade celsius
m-am uitat....n-am gasit nimic
nimeni? :o
Cumpar:
- acvariu 90L (60x30x50 Lxlxh), din sticla de 8
- suport pt acvariul de mai sus (inaltime: 1m); suportul trebuie sa fie cat mai simplu si rezistent (nu e nevoie de usi , poate sa aiba un raft, dar nu obligatoriu)
- capac (din pal sau alte materiale), cu sau fara neoane

Astept oferte pt cele de mai sus, nu neaparat pt toate deodata (le cumpar si separat).
intrebari:
1. ce grosime are sticla?
2. inaltimea e de 60 si lungimea de 50? (suna cam ciudat, asa ca as dori sa confirmi dimensiunile)
3. poti sa pui o poza?
pai da si tu un chef, invita 5-6 persoane, si incingeti o hora saltareata prin camera. o sa-ti dai seama destul de repede daca planseul va rezista la greutatea acvariului.
cristiandincluj wrote:am citit ca guppy nu sint pretentiosi dar din 7-8 citi am avut au mai ramas doar 2 deci nu prea cred ca rezista conditiilor super optime pe care li le ofer:
apa schimbata (cca 15 litri-saptamanal),incalzitor cu termostat(pe 22 de grade),filtru cu aerisitor.
..............


conditiile tale sunt de fapt sub minimale. pe langa filtru si termostat (care cred ca ar trebui setat putin mai sus), ar trebui sa nu aglomerezi acvariul (ceea ce tu faci) si sa sifonezi saptamanal substratul (nu pomenesti nimic de asta).
multzam, m-ai linistit
cred ca aparitia guppy-lor aia mici in acvariu m-a cam dezorientat :-)
Date acvariu:
-60x29x40, umplut cu ~50-55l
-substrat : pietris
-plante: valisneria si elodea
-fauna: 3 cory albiciosi, 1 pomacea, 6 guppy + ~10 pui de guppy
-filtru intern resun, debit 300l/h; am scos pungutza cu carbune activ, si am spalat buretele din filtru in fiecare saptamana.
-temperatura : 24-25 grade. a fost cald, si nu am mai pus incalzitorul (azi l-am reintrodus in acvariu)
-incalzitorul (introdus de azi si setat la 25 de grade): o chinezarie de 75 W, cu termostat, pe care scrie Tiangong Automatic Technic
-nu am facut schimburi de apa(cat l-am tinut la ciclat nu am crezut ca este nevoie, si apoi, dupa ce am bagat pestii...au trecut doar vreo cateva zile, n-am apucat sa schimb nimic)

Acvariul l-am tinut la ciclat 3 saptamani, si weekendul trecut am introdus pestii. Azi am observat doua lucruri: ca aparusera puii de guppy(fapt care m-a suprins, dar si bucurat) si ca cei 3 sanitari aveau un soi de cerculet alb, subtire, in jurul ochilor(fapt care m-a cam ingrijorat).
Sanitarii sunt albiciosi, si au ochii rosii. Nu-mi dau seama daca aveau cerculetele albe in jurul ochilor si inainte(banuiesc ca nu, altfel probabil ca asi fi observat). Sunt activi, inaota prin tot acvariul si mananca tot ce gasesc.


Intrebare: cerucletele acelea sunt normale? daca nu, are cineva idee care ar putea fi cauza aparitiei lor?
M-am decis sa nu bag deocamdata Co2. Am pus in acvariu Valisneria si elodea, si par sa o duca multumitor (au format radacini si s-au inmultit )
Am rezistat si inca n-am pus pestii. La sfarsitul saptamanii o sa ma duc sa-i cumpar (o sa incep cu guppi, cred ca am mai spus asta).
Ce am mai facut:
-am curatat filtrul
-am sifonat substratul (melcul meu este un cacacios)
-am mai luat 2 pungi de pietris din careffour (aveam cam putin), l-am spalat si l-am pus in acvariu, apa este putin tulbure acum, nu stiu daca din cauza noului pietris (l-am spala destul de bine, zic eu) sau din cauza ca am cam rascolit substratul existent in care se formase ceva materie organica
-am rearanjat plantele a.i. sa-mi mascheze putin filtrul si sa am mai mult spatiu in centrul acvariului (plantele le-am pus pe margini, si in centru nu am deocamdata nimic.....vreau sa pun o piatra mai mare sau ceva asemanator, dar inca nu stiu ce)
-am luat (tot din careffour) o solutie pt plante....se numeste Flora Pride, de la Tetra. am pus in acvariu cam 20 ml. Ati folosit asa ceva?


Si acum, problema: am observat in acvariu un soi de viermi. Sunt mici (3-4-5 mm lungime) si foarte subtiri, de culoare portocalie, la un capat au un punct inchis la culoare (aproape negru). Se deplaseaza prin niste miscari destul de haotice pt mine(se strang, apoi se destind brusc, apoi iar se strang, se destind, ...). Stie cineva ce sunt?
Eu am un filtru Resun Sp-900L, care are si un recipient cu o punguta cu carbune acolo. Ce sa fac? Sa-l las asa sau sa-l scot? acvariul e inca la ciclat, nu am nici un peste in el (doar un melc)
Sugar_baby, eu as dori sa ma scoti de pe lista doritorilor
Am facut rost de cateva plante, si deocamdata cred ca am suficiente in acvariu.
deocamdata am in acvariu doar un melc cu pestii mai astept

daca ne-am putea intalni duminica, ar fi perfect
as dori eu cateva fire de ceratopteris, daca mai ai. spune-mi pe pm, te rog, un pret si unde ne-am putea intalni.
PS: vezi ca nu merge linkul catre albumul cu acvariul tau....
ma, dar melcul n-are nimic daca acvariul nu e ciclat?
deocamdata vad ca se simte bine.....se plimba prin acvariu, se catara pe plante si pe filtru si haleste castravete...
cand vrei sa comentezi ceva pe un subiect existent, apasa pe "Post reply", nu pe "New topic"


edited by koala

... cu care fericita ocazie se declara topic closed ...
o sa-l populez cu pesti cat mai nepretentiosi...pentru inceput, o sa bag cativa guppi

3 saptamani? o gramada de timp. eu ma gandeam la 5-6-7 zile o sa incerc in cazul asta sa pun mai multe plante.
 
Forum Index » Profile for Smiley » Messages posted by Smiley
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com