[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Vad ca nimeni nu ti-a spus nimic de temperatura : 23-24 degrade nu sunt pentru ei nu te astepta sa creasca,ce ai tu e limita de supravietuire, pune-i la 27-29 de grade si ai sa vezi diferenta
Ramirezii sunt prea sensibili pentru incepatori, pelvicachromis kribenzis sunt excelenti, o pereche in 54 de litrii e bine daca ai nisip fin si o jumatate de nuca de cocos cu o mica degajare /intrare decupata in partea de jos(ca intrarea la o coliba) la reproducere vei avea parte de un spectacol deosebit-sunt parinti excelenti : dupa depunere masculul astupa intrarea cu nisip lasa doar putin loc cat sa hraneasca femela care ramane cu icrele si apoi puii inauntru pana acestia inoata bine, cand sunt suficient de dezvoltati/agili parintii degajeaza intrarea si scot cardul la plimbare spre diferite puncte de hrana din bazin(alge,plante,mancarea administrata) au in continuare multa grija de pui pana sunt maricei. Cand sunt adulti si in perioada de reproducere sunt si frumos colorati, din pacate nu foarte remarcati de acvaristi
Un an nou bun si tie Anca, la incalzitoare cele mai fiabile in timp(ca si la pompe)sunt Eheim-urile , iti recomand Jager Eheim e cam singurul care daca e bine raportat la dimensiunea bazinului poate in caz de tratamente sa faca si mentina si temperaturi mari,Eu am de un an dar sunt colegi discusari care il folosesc de ani buni, pe Discus Club e cel mai bine cotat incalzitor
Cele de la JBL sunt bunicele, mai bune sunt Salifert dar e si ceva diferenta de pret -nu mai stiu cat costa ,dar gasesti oferte la magazinele online pe net, culturi de bacterii nu strica :pentru si daca ai NO2 detectabil Toxivec(Sera),Stop Ammo(Prodbio) si Easystart de la Easy-Life sunt foarte bune , pret modic si rezolva imediat problema, bacterii foarte bune sunt cele de la Prodbio vezi ca sunt mai multe tipuri separate pe apa dulce si sarata
Nu conteaza ce si cata apa ai schimbat, intr-un acvariu ciclat NO2 trebuie sa fie intodeauna 0 daca e detectabil nu e ciclat, dealtfel chiar tu ai spus ca ai introdus pestii la 13 zile, ciclarea se face in caz fericit in 4 saptamani, nu exista ciclare rapida asta de 4 poate fi numita asa pentru ca poate dura si 6, asa cum iti spune si lukitza testele acelea sunt varza, procura-ti teste dedicate cu reactivi
Hm da.. ideea e ca mi-a placut ce a spus lukitza referitor la postarea lui irukandji , graba na, dar intelegeti voi.
smileyface wrote:nu-i deloc o idee rea cu frontosele dar cred ca o sa ramana acvariu de africani


Da bazinul e fain
lukitza wrote:Deci daca facem schimburi saptamanale de apa nu mai avem nevoie de filtrare?
Cat de fraier am fost ca am bagat bani in filtrare...

"poti sa nu bagi nici macar filtru cu sau fara bolborositor sau vreun aerator", si noi cei ce facem schimburi zilnice smilie ....?! Nu stiu ce nivel ai in acvaristica dar gandeste putin inainte de a face asemenea afirmatii, lumea va fi putin nedumerita cand va cumpara cativa pesti , ii va pune intr-un bazin fara filtrare(asta incluzand tot inclusiv ciclarea) si in scurt timp va trebui sa ia altii.
Asta imi aduce aminte in urma cu cativa ani, intr-un local public(aveau 5 bazine, am fost chemat ca le mureau in masa pestii, cand am ajuns acolo pe fundul bazinelor era rosu de granule de pesti(acoperit intr-un strat aproape uniform), la intrebarile mele angajata care era in tura mi-a raspuns aroganta ca ea asa face si acasa cu gupy ei si nu au nici o problema .. urmarea a fost ca am aruncat o gramada de pesti iar respectiva nu a mai lucrat acolo.
Pot exista cazuri izolate-fiecare acvariu e unic in felul lui, dar daca la tine au supravietuit cumva nu inseamna ca le e si bine pestilor respectivi si oamenii pot trai ani de zile privati de libertate fara sa vada lumina soarelui dar asta nu inseamna sa generalizam. Numai bine
Frumos
Bine ai venit
De ce sa o scazi ?! Pestii tai mananca atat cat le dai, bucurate ca mananca , abia atunci cand nu o sa o mai faca o sa ai de ce te plange si va fi intradevar o problema. Cresc inseamna ca le merge bine de ce sa strici ceva ce merge?! La un moment dat se vor opri din crescut, nu sunt balene albastre sa nu-ti incapa in bazin
Pentru peisaje inundate gradini si ce o mai fi spun pas, mie imi plac acvariile natur aranjate ,adica franturi de decoruri apropiate (si posibile) de mediile din care provin pestii, poate te ajuta colegii de la plantate
Primul pas-daca vrei sa faci acvaristica si nu sa expui kitsch-uri e sa scoti scoicile si scheletele de corali de acolo, lemnul e ok si ar mai putea fi inca, ciclarea dureaza ~4 saptamani nu 7-10 zile dar plante ,nu pretentioase, poti pune de la inceput ar arata altfel decat cu scheletele acelea- asa parca-i o imagine dintr-un viitor post apocaliptic
L.E. Pietrisul e prea mare are sa ti se adune mizerie intre pietre pe care niciodata nu o sa o poti curata suficient, pune nisip nu pietre-pietris e doar in raurile de munte si acolo amestecat cu nisip ,foloseste unul cu o culoare naturala nu alb sau ceva tipator, nisipurile pentru filtre de piscina sunt bune gasesti la hipermarketuri de profil,sau substraturi speciale daca vrei sa treci pe plantat intensiv cu fertilizare si CO2, dar eu iti recomand sa o iei treptat
Botia nu e pentru bazinul vostru de 54 de litrii , se fac mari si au nevoie de spatiu la fel si cu melanotenia au nevoie de bazin peste 80 de litrii
Frumos, natural si echilibrat
Da ..e bine sa fi jedi
Pacat de inaltimea mica
Da la forma buna pe care o au pietrele alea parca cer niste "floricele "pe ele fie ele si moliciuni sau mai simple, ceva care sa nu fie in meniu
+++ Ce ti-a spus koala, scoate rechinul de acolo, lasi neoni sau rhodostomus(red nose) ultimii chiar inoata in card, neonii mai imprastiati,sunt buni si corydorasii si ancistrusii, tine-te de schimburile de apa iar la hrana combini si cu congelate: artemia, larve albe, larve negre astea trei sunt cu risc scazut de paraziti, restul sunt la risc :larvele rosii si daphnia predispun la constipatie si risc crescut la imbolnaviri, hrana uscata primele doua mese(combinat cu congelate sau simpla) iar ultima masa doar artemia congelata :curata intestinele, e usor laxativa si nu raman peste noapte incarcati cu bolul alimentar. Temperatura 28-29 grade
Legat de plante ai putea incerca sa prinzi niste microssorum de lemne, nu e o planta agreata la consum de pesti ,de obicei, asa ca poate scapa, incerci cu una si vezi..
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com