[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bayek
Forum Index » Profile for Bayek » Messages posted by Bayek
Message
Salutare,

Mie imi place cum a iesit, daca e totul natural in acvariu atunci e ok. Ideea e sa-ti placa tie.

Un filtru extern ar trebui la volumul asta, dar nu cred ca iti permite capacul, care e lipit. Am si eu modelul asta, dar de 34 l. Insa e ok si daca ai un filtru intern bun. Nu ma pricep aici, dar avem colegi de forum care au testat zeci de modele. Ei as folosi macar pentru inceput si filtrul lui on top, macar se mai aduna bacterii benefice si in acel burete.

Lumina nu imi dau seama, dar la fel, capacul lipit te cam impiedica sa pui o lampa speciala. Cred ca poti inlocui tubul actual cu unul mai puternic, daca vrei, dar atentie la alge.

Planta care sufera in ultima poza e echinodorus. Asta, la fel ca cryptocorynele, trece printr-o faza de adaptare, dupa care isi revine. E posibil sa isi piarda chiar toate frunzele, las-o in pace, o sa creasca la loc.

Masterline e foarte bun ca fertilizant, ia varianta all in one golden si ia si carbo, ajuta sa tina algele pe loc. Vreo 2-3 melci neritina ar fi buni si arata si bine.

Daca esti din Bucuresti poti sa treci si pe la Coralis Pet Shop, la Maxi Pet de pe Mihai Bravu, la Animax Vulcan, astea sunt magazine unde au acvaristica misto.

Bafta multa si sa te bucuri de acvariu
Combinatia de pesti nu e buna deloc. Carasii au nevoi speciale, betta la fel. Castelul e inestetic.
Microrasbora erytromicron am eu, arata foarte bine in acvariu. Poti sa-i combini cu microrasbora galaxy.

Taninul e bun in apa si coloritul nu ramane mult.

Ph il scazi cu co2, dar nu e foarte mare la tine. Daca bagi plante easy e ok.
Barbarosa wrote:Am alte variante de a scapa de alga asta?


Cu rabdare. 2 amano sunt suficienti, o sa faca treaba buna. Si lasa o zi pe saptamana pauza totala de mancare.
Foarte frumoase, naturale si ingrijite.
Stabil la creveti, nu am mai vazut demult raposati prin acvariu, colonia creste. Plantele se dezvolta normal, substratul akadama isi face treaba foarte bine, schimb de apa 10% la 2 saptamani.

LE: ce s-a intamplat cu plici, de ce nu mai merge?

https://ibb.co/5kZBz7T
Totul stabil aici, am mai rarit bucephalandrele, am facut spatiu pentru pesti. Chimie buna a apei, lumina decenta, schimb saptamanal de apa, tuns o data la 2 saptamani. Plictisitor un pic, dar mi-e prea lene de un restart.

https://ibb.co/jzK1TsK
Nu exista acvariu fara alge.
Unii pesti pur si simplu nu se adapteaza, nu e o tragedie si nu trebuie sa te descurajezi. Daca ceilalti pesti sunt ok, atunci stai linistit. E darwinism, scapa cine poate.
Foarte bine, inseamna ca s-a mai echilibrat substratul. Oricum bulele sunt bune doar in vinul spumant si in spritz.
Hybrid wrote:Asta ca tot ma laudam eu ca n-am avut picior de alga :-)


Nu exista asa ceva, acvariu fara alga. Si oricum, un acvariu fara alge e ca berea fara alcool sau ca femeia fara tite.
In substrat sunt multe alte elemente din tabelul lui Mendeleev: avem N, S, P, K. Printre ele si C. Deci gazele care ies de acolo sunt mult mai diverse decat CO2. Si mult mai periculoase pentru vietati, chiar si in cantitati mici.
Se gaseste peste tot, nu cere vreun tratament anume, pur si simplu se pune in acvariu inca de la inceputul ciclarii.
Ca metoda de urgenta, pregateste cateva bucati de servetele de bucatarie, aseaza-le pe suprafata apei, lasa-le cateva secunde si apoi ia-le si arunca-le repede intr-un vas. O sa se curete aproape tot biofilmul. Asta rezolva efectul, dar cauza o rezolvi din revenirea la un echilibru mai bun in apa. Cum a spus si Dan, o curatenie mai buna, circulatie mai biuna a apei, un balans mai bun intre lumina, fertilizare, hrana. Descoperi tu singur echilibrul asta.
Normal, a fost Valentine, acum Dragobete, love is in the air
Hai ca arata bine, salbatic asa, nu te mai alinta
Anubias si bucephalandra stau bine pe piatra. Dar daca vrei ceva mai inalt, care sa acopere pana sus, poti incerca variantele de cryptocoryne cu frunze lungi (dar nu balansae). Crypto e planta de substrat, dar eu am legat si de piatra si i-a mers bine, pana la urma isi baga radacinile in sol si creste frumos.
Microsorum se prinde repede, leaga bucatile ramase si o sa fie bine, asta daca nu l-ai aruncat deja.

Testele de ph sunt o nebuloasa si pentru mine. Asta de la Tetra e cum e (ai 8 spre 8.5), dar alea la picatura de la jbl nu seamana la mine cu nici o bulina din alea de pe plansa. Nici nu imi mai bat capul cu ele.
Eu nu as pune acvariul pe o polita, oricat de solida ar fi. Din considerente de fizica elementara.

Dar daca ai deja un dulap dedesubt, deci spatiul este deja ocupat, de ce nu cumperi un stand de acvariu clasic?
Poti sa incerci 3-4 specii de variante mini, legate de niste roca vulcanica plasata central: anunias nana petit (sau varianta mai frumoasa pangolin), bucephalandra biblis si varianta mini needle leaf, microsorum petite (astea toate legate sau lipite de hardscape), cryptocoryne parva (in sol). Daca lumina e buna merge si althernatera mini.
 
Forum Index » Profile for Bayek » Messages posted by Bayek
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com