[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Xerud
Forum Index » Profile for Xerud » Messages posted by Xerud
Message
Buna ziua, am citit regulile acestui forum, si am cautat un topic care sa ma ajute,dar nu am gasit nici unul concis,asa ca am decis sa postez un nou topic.

Acum 2 zile am cumparat un acvariu de la Zoo Center, un Aqua El leddy 60, 54 L, o galetusa de substrat Tetra Plant Complete Substrate 2.5 kg, si 2 pungulite de nisip pentru acvariu, cu 8 lei. Greseala mea a fost ca am crezut ca va fi destul... se pare ca pentru un acvariu semiplantat cu 2-3 plante nu este destul.... acum urmeaza intrebarile: si sper sa ma puteti ajuta... pentru ca am ajuns in impas. Cum as putea sa mai adaug inca niste substrat daca deja am adaugat apa in acvariu ? Se poate si fara sa golesc apa ? In acvariu inca nu sunt pesti, este inca in perioada de ciclare. Aceasta ar fi prima intrebare. Cea de-a doua este legata de alegerea pestilor si compatibilitate.

As vrea sa cumpar cativa pesti initial ma gandeam la vreo 14-15 pesti, dar am gasit acel calculator pentru acvariu si se pare ca sunt un pic cam multi intr-un acvariu de 54 l 60x30x30.

Ca si specii as vrea sa cumpar macar 1 sanitar albin, desi tind la un numar de 3, 3 sau 5 neon, 3 su 5 guppy si un Betta la rugamintile sotiei. Intrebarea mea este aceste specii pot convietuii in armonie in acelasi acvariu ? Cine ma poate ajuta ? Si daca sa zicem ca as vrea sa achizitionez 3 sanitar, 5 neon tot atatia guppy si acel 1 betta ar fi ok, desi stiu ca poate prea putina apa,pentru acestia ? Daca nu, cu un numar de 3,3, 3 si 1 betta ? Ce parere aveti ? Pestii urmeaza sa ii cumpar peste 2 saptamani... dar acum as vrea sa rearanjez acvariul, daca se poate sa mai adaug substrat peste acela existent... si sa pun apa curata ...
Numele meu este Alexandru, am 38ani, in curand 39, din Satu Mare.Incepator in acvaristica...
 
Forum Index » Profile for Xerud » Messages posted by Xerud
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com