[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ashavodaz
Forum Index » Profile for ashavodaz » Messages posted by ashavodaz
Message
Da, asa este, am alge. Adevarat ca inainte nu aveam. Nu am folosit niciodata substrat fertil sau orice fertilizant, evident apa o schimb, cam 15-20% pe saptamana, lumina dimineata de la 7:30 pana la 11:00 si seara de la 4:00 la 7:30, temperatura apa la 26 de grade, nimic schimbat de cand am acvariul (am acvariul cam de 2 ani la inceput cu gurami si trecut la guppy cam de 8 luni), decat pastii. Inainte aveam 4 gurami, acum am multii guppy. Inainte plantele cresteau foarte bine si nu aveau alge, acum parca stau sa moara... Singura schimbare pe care o vad e doar pestii. Si asta era intrebarea mea, e posibil ca prin faptul ca am mai mult pesti, ca am trecut de la 4 gurami la guppy, sa fie din cauza asta ca plantele nu o mai duc bine, sau e altceva la mijloc?
skija wrote:Ce filtru extern ai si cu ce fertilizezi ?


Filtrul asta il am. Inauntru e doar cu "pietricele" albe, tubulare. Nu folosesc nici un ferilizant. Nu am avut nevoie...
Silviu Man wrote:Salut!

O poza ar fi utila.


Da, cum sa nu. Aici sunt cateva poze. Plantele din pozele 1 la 3 si din poza 5, cresteau de efectiv ieseau din acvariu. Acum sunt mici si chircite...
Salutari,

Sa intru putin in context, acvariu de vro 80l, plantat binisor, filtru extern, lumina leduri. La inceput aveam doar 4 gurami in acvariu, si plantele cresteau si cresteau. Acum am numai guppy. Acvariul e putin cam suprapopulat (se inmultesc mai repede decat reusesc sa ii dau) iar spre surprinderea mea, plantele merg din ce in ce mai rau. Sunt aceleasi plante, programul de lumina la acvariu e acelasi, apa e ceasi. Din cate imi dau eu seama, doar pestii sunt schimbati. Si daca sunt mai multi pesti, nu ar trebui sa fie mai bine pentru plante (CO2 si nutrienti mai multi)? Gresesc undeva in logica?




Multumesc de sfaturi. Mi-ati confirmat parerea
Salutari

Mi-ar placea sa am la birou un "acvariu" ca cel in poza atachata, in care sa am un betta. Am deja vasul (care e mai mare) si am si plante ca cea din poza , dar as chinui prea mult pestele, nu? Mai ales ca... am testat apa si, de 2 zile, sta constant la 20 de grade (putin peste, dar nu ajunge la 21). Ce pareri aveti?
Super!

Multumesc frumos de raspunsuri
happy hippo wrote:
ashavodaz wrote:Salut,

Am si eu aceasi problema, un acvariu de 100l, plantat, in care am doar guppy si creveti. Am foarte multi pui, care cresc si cresc si, deja sunt prea multi si cand or sa mai creasca, clar nu pot sa stea toti la un loc. Ce peste/pesti recomandati ca sa pun in acvariu ca sa tina populatia sub control? Mi-ar placea o pereche de betta


Multumesc,


Saluti, orice vei pune, vor gusta si din creveti. Am avut aceeasi problema, am rezolvat cu killie, macropodus si betta (poti sa cumperi doar femele), si am facut un acvariu separat pentru creveti.


Deci din experienta ta, pot pune o pereche de betta? Se impaca cu guppy? Repet, am un acvariu de 100 litri, destul de bine plantat (cred ca de aia scapa atat de multi pui de guppy). La creveti nu tin chiar atat de mult. Oricum se ascund printre plante si nu prea ii vad...
Salut,

Am si eu aceasi problema, un acvariu de 100l, plantat, in care am doar guppy si creveti. Am foarte multi pui, care cresc si cresc si, deja sunt prea multi si cand or sa mai creasca, clar nu pot sa stea toti la un loc. Ce peste/pesti recomandati ca sa pun in acvariu ca sa tina populatia sub control? Mi-ar placea o pereche de betta


Multumesc,

paradoxx wrote:Si totusi,dupa 10 ani :
http://www.nevertebrate.ro/Scoica-Anodonta

http://www.nevertebrate.ro/Sinanodonta-woodiana

L.E.: Chiar vbeam cu sotia acum vreo 2 luni ca in acvariul mare sa punem cateva scoici...Pana la urma,Ashavodaz,tu ce ai mai facut,ce ai mai aflat ? Acum intreb si eu: Scoici sau Nescoici ?

L.E.2 : Citii niste reviewuri despre woodiana,se pare ca au facut larve ce s-au dezvoltat pe branhiile pestilor....


Vazusem si eu cele doua linkuri. Deja stiam de faza cu larvele. Acuma, stau si ma intreb, larve nelarve, dar cat de mult rau fac la ce pesti am eu in acvariu?

Mi-as pune niste scoici intr-un acvariu de colt, de vro 150 de litri, in care nu reusesc sa cresc plante (mai mult ca sigur din cauza luminii... Forma acvariului nu imi permite sa bag neoane, si inaltimea prea mare cred ca e de vina pentru becurile economice care... nu au putere...). Si cum acvariul de colt merge foarte bine in coltul ala, il tin neplantat, doar cu carasei. Pentru o mai buna filtrare, si culoare... as pune scoici. Ce e bine e ca am temperatura relativ scazuta, 25 de grade vara.

Na ca au trecut 10 ani de la experimentul cu scoicile... A mai incercat cineva sa se joace cu scoicile in acvariu? Sunt curios daca ar trai (si inmulti) intr-un acvariu cu carasei (evident si carasesii sa traiasca)...

Si dimensiunie acvariului sunt in poza. Din cate imi dau seama, sticla e de 6 cm...
Din cate imi dau seama, siliconul nu este desprins de pe imbinarea dintre sticle, ci doar de pe marginea sticlei. De asemenea, sticla e taiata in unghi, adica nu toate colturile sunt de 90 grade. Cat despre fundul acvariului, nu imi pot da seama cat e de gros...

Marginea superioara si inferioara sunt amandoua din plastic (destul de gros si rezistent)...

O sa revin si cu dimensiuline acvariului.
.
.
.
.
.
.
alta poza
 
Forum Index » Profile for ashavodaz » Messages posted by ashavodaz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com