[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dark4ce
Forum Index » Profile for Dark4ce » Messages posted by Dark4ce
Message
s-au dat,merci
Caut 6 puisori de scalari pentru format o pereche. Am acvariu de 100L in care ii voi tine pana se va alege o pereche dupa care ii voi dona pe restul.

Multumesc,
Catalin.
image

Au aproximativ 2 ani, depun icre dar le mananca.

Zona real vitan.

Multumesc.
S-au dat,merci
Zona Dristor Real

0755362380

Sunt maricei, au vreo 2 ani la mine si erau maricei de cand i-am luat (ceva mai mici decat sunt acum).
grasu132 wrote:
Dark4ce wrote:Cumpar femela scalar cu varsta putin peste 1 an (la maturitate, care a depus de cateva ori), nevoalat eventual negru.

Astept oferte pe PM,
Multumesc.



Salut.
Stiam ca scalarii isi aleg perechea pe viata.


Salutare,

La mine cel putin nu s-a aplicat regula asta...ma gandesc din moment ce se bat f. violent....
Din cate am citit se mai intampla nu e chiar pe viata
Cumpar femela scalar cu varsta putin peste 1 an (la maturitate, care a depus de cateva ori), nevoalat eventual negru.

Astept oferte pe PM,
Multumesc.
Donez, eventual schimb femela de scalar de ~1 an (are vreo 7 depuneri la activ). Nu se ma intelege cu masculul,se bat tot timpul si mi-e frica ca la un moment dat oricum am sa raman numai cu unul...

De preferat la schimb tot o femela de scalar (negru) cam pe la aceeasi varsta.

Femela:
image

Masculul (poza informativa in cazul unui eventual schimb, pentru gasirea perechii ):
image
Update:

Vi s-a mai intamplat ca la vreo 6 ore de la depunere, femela sa mai depuna cateva icre? din pacate masculul nu a fecundat icrele nou depuse...sper sa nu mi se strice tot cuibul de la cele nefecundate...
flyer01 wrote:din ce vad in filmare masculul este slab dezvoltat,fapt care nu duce ala o formare de pereche ok.


Masculul pare asa pentru ca are cred ca ~1 luna mai putin decat femela... din cei 6 scalari pe care i-am avut, ea era de la inceput cea mai mare.

Se pare ca acum au dat-o la pace...si ea este cam batuta...probabil a pus barbatu' picioru' in prag )

Observ totusi ca mai mult ea are grija de aerarea icrelor si el sta mai departe dar totusi apare rapid cand se misca ceva pe langa icre (corry, ancistrus sau melc )

Ma gandesc ca dupa vreo luna doua, poate mai creste si masculul si stunci o fi mai impunator si nu vor mai exista astfel de certuri...
Salutare,

Pot sa confirm ca scalarul negru e mascul si cel argintiu femela, cand am ajuns acasa la pauza de masa i-am prins in timpul partidei de impacare sper... parea ca il lasa sa fecundeze icrele acum ramane sa vedem cum se comporta mai departe... asta e a doua depunere..din cate am inteles nici de la asta nu ar trebui sa ma astept la mare lucru..eh..speranta moare ultima ..va tin la curent...
Buna seara,

Acum ~13 zile mi-au depus pentru prima data scalarii. In urma cu ~7 zile au inceput mici certuri...din cate am citit ar fi normal sa se mai ciondaneasca un pic...sa se impinga bot in bot s.a.. Dar acum vreo 4 zile au inceput sa se fugareasca...mai mult femela pe mascul...astazi am observat ca amandoi au papilele genitale iesite, ma gandesc ca se pregatesc de o noua depunere...singura problema este ca femela cam bate masculul de-i sar solzii (la propriu) si il fugareste prin tot acvariul, chiar daca se ascunde, intra dupa el.

Am facut si vreo 2 filmulete dar inca astept sa le proceseze youtube-ul. Cum termina am sa editez post-ul.

Acvariul are 100l, bine plantat, mai am 2 ancistrusi, 4 corry si inca un scalar (cred ca femela, dar e mica,inca nu a ajuns la maturitate si vad ca nici nu prea o baga in seama perechea mai mult decat sa o goneasca din locul lor).
Din prima depunere nu a iesit nimic, icrele s-au albit si mucegait iar in a 3-a spre a 4-a zi au disparut.

Aveti vreo idee, mai am vreo sansa sa se "impace" perechea? Exista riscul ca masculul sa fie in pericol (de moarte?). E posibil comportamentul sa fie din cauza ca am si vreo 6 led-uri albastre care lumineaza noaptea, sa ii streseze?



Asta e ceva mai reprezentativ:


Si cam asa arata lumina de noapte:
image
flyer01 wrote:a fost decat zgariata 100%..am patit asa ceva acum ani de zile si la fel ca tine,am crezut ca are vreo ciuperca.oricum tratamentul nu strica,ci din contra asigura ca rana nu se infecteaza.
sa iti traiasca puradeii


Merci, dar puradeii nu mai sunt din ziua 3..eh, prima depunere, ce sa-i faci?
Revin cu un update. Dupa 4 zile de tratament cu fungol (Luni doza fungol, miercuri schimbat apa si administrare doza fungol) cam asa arata:

image

Parca s-a mai ameliorat un pic dar inca nu a trecut de tot...sa speram ca se rezolva problema...mai urmeaza maine un schimb de apa si o ultima administrare de fungol...
donpisote wrote:Multumesc mult inca o data pentru plante.


N-ai pt. ce, sa fie intr-un ceas bun..o poza ceva sa vedem cum arata in noua casa?
Era un pic uscata in varf...vedem ce se intampla..acum vad ca scoate bule poate si-o reveni
aha merci , am vulcanizat bata sub apa...astept roadele in cazul in care nu s-a uscat deja treaba ca sta de vreo 24h afara din apa
pc.ciprian wrote:salutare, am rugamintea a atunci cand mai donezi sa specifici daca au si ce fel de alge sunt prezente pe plante, vad in prima poza pe firele de bacopa ceva. Nu vreau sa ma intelegi gresit dar s-ar putea sa ia ceva incepatori plante de la tine si dupa "sa iti sara la gat" ca s-au umplut de alge din cauza ta

sport la treaba si apa limpede sa ai


Daca as sti ce alga e aia cu cea mai mare palcere as spune de ea se vede din poza destul de clar...oricum, nu e o alga persistenta...la mine cel putin nu s-a inmultit, apare doar pe plantele de la suprafata, de sub ledurile de moonlight pentru ca stau tot timpul aprinse..

Merci.
Salutare,

Acum vreo 2-3 luni am achizitionat un echinbodorus..mic,mic,mic intre timp a crescut de-mi ocupa o mare parte din acvariul de 100l si mai nou i-a dat o ...floare cred. Am cautat pe net si am gasit o poza asemanatoare cu titlu echinodorus osiris. Pana acum floarea se prezinta sub forma de bat cu ceva frunze mici care-mi iese circa 5-10 cm din acvariu (fapt pentru care a trebuit sa ridic capacu un pic..lucru care nu a fost de ajuns, batzul crescand cam 2-3 cm pe zi , deja a ajuns iar la capac).

Anyway, stie cineva mai multe detalii despre planta asta? Am sanse sa infloreasca floarea din capatul batului?)

Niste poze sa vedeti despre e vorbesc:
image
image
image
image

Multumesc,
Catalin.
alber wrote:Cea care deja a ajuns in Dambovita se numea Bacopa caroliniana


Sar'na pentru info

Deocamdata s-au gasit doritori pentru parvula,

Multumesc.
 
Forum Index » Profile for Dark4ce » Messages posted by Dark4ce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com