[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ibis
Forum Index » Profile for ibis » Messages posted by ibis
Message
sint relativ aceleasi probleme, asa ca am zis ca nu are rost sa deschid un alt topic. scuze pentru limbajul pe care o sa-l folosesc, dar va fi unul ca pentru "TOnTI", adica singura categorie, in care, cu rusine ma incadrez cind e vorba de pesti si de astfel de probleme:
1. "Gusa" din partea stinga i s-a umflat, parca ar fi a un om care are abces la maseaua de jos. Este mult mai mare comparativ cu cea din partea dreapta. De asemenea, daca el tot e rosu, partea aia e, de obicei, alba. numai ca "gusa" cu probleme e acum toata rosie.
2. In aceeasi parte stinga, intre ochi si branhii (cam la jumatatea distante) are un fel de rana, parca e o gaura... iar aceasta are o culoare alba, parca e putrezita.
3. de cind are problema asta (aproape 36 de ore cind scriu), este mult mai vioi... daca se poate spune asa. el este foarte lent de felul sau... acum, daca bat in geam la acvariu, prinde o viteza incredibila si se ascunde. de asemenea, am avut probleme ca niciodata si cind l-am prins pentru a-l muta in alt acvariu.
4. de mincat maninca, are aproape acelasi comportament ca inainte
5. l-am izolat singur intr-un acvariu de 50 de litri - filtru, pompa de aer - dar nu i-am dat nici un medicament, astept - mai intii - sfatul vostru.
p.s.: nu stiu daca este vreo boala sau a fost atacat de alt peste. Eu am in acvariu un xifo destul de "nervos", dar ataca toti pestii numai la coada sau la aripi, in nici un caz la "git"
p.s.2: inca o data imi cer scuze pentru termenii folositi si va multumesc anticipat
uitasem ca nu exista "edit"... faceti abstractie de virgulele lipsa...
va multumesc! am folosit aquatan si am vazut rezultatele. dar, am primit de craciun cadou si nitrivec. nu parea rau, dar am avut retineri in a-l folosi. daca spuneti ca nu are rost sa il folosesc, nu pot decit sa ma bucur ca nu l-am utilizat... apropos... daca cineva din piatra, sau care are drum prin oras vrea asa ceva, il ofer cu cea mai mare placere!
din nici un motiv. aquatan stiu ca, pe linga apa, e bun si pt pielea pestilor. am facut rost si de nitrivec... daca spuneti ca nu e bun, il arunc, dar il am in casa... si am zis ca e bine sa il utilizez. oricum, aquatan voi folosi in continuare, pentru ca e foarte bun pt pesti. ideea era ca mi-e teama sa folosesc nitrivec... e bine sa pun in acvariu sau nu? daca nu e bun, atunci il arunc in secunda doi, fara nici o remuscare (dar nu vreau sa il folosesc, sperind ca fac un bine pestilor...)
scriu destul de in graba si nu mai stiu exact daca asa se scrie, adica sera aquatan. ideea este ca folosesc de mai mult timp acest produs. acum am facut rost si de nitrivec, numai ca am ceva probleme cu instructiunile. imi spune ca in prima zi, dupa ce am tratat apa cu aquatan, cam la o ora, sa pun cate doua lingurite pentru 25 de litri, dupa care zilnic sa pun cite o lingurita la 50 de litri. dupa care, mai jos, spune ca la 24 de ore de la primul tratament al apei pot sa pun pestii. cred ca mi-am cam luat-o, pt ca in nici un caz nu voi scoate pestii din acvariu timp de 24 de ore, ca sa pot trata apa. este posibil totusi sa pun nitrivec in acvariu cu pesti?
kata wrote:
Dar poate totusi va supravetui!

imi cer scuze, poate ca sint prea insistent, dar exista totusi sanse sa supravietuiasca? il pun intr-un bol, astfel incit sa nu mai fie nevoit sa fuga dupa mancare... poate ca totusi il salvez
in nici un caz nu il voi arunca la buda. normal ca voi folosi congelatorul, ca doar nu sint sadic. numai ca tare nu mi-as fi dorit sa se intimple asa ceva. am acvariu de aproape un an, am inceput destul de greu, dar nu am avut pina acum nici o problema cu pestii. nu ma asteptam ca in momentul in care am capatat si eu putina experienta sa o patesc...
nu ma intrebati care este motiv, pentru ca nu il cunosc... oricum, de cind am observat sint in stare de soc: unul dintre cei doi neoni nu mai are un ochi si sta mai mult inclinat pe o parte. nu mai inoata decit foarte putin, sta nemiscat undeva la 5 centimetri deasupra fundului acvariului. cind le dau mancare pestilor nu mai vine, decit foarte rar, atunci cind observa cu singurul ochi ramas ca este de mancare. sincer, nu stiu ce sa fac. cineva mi-a spus ca cel mai bine ar fi sa il omor, ca sa nu il mai chinui, dar nu pot face asta. daca e singura solutie, atunci va trebui sa gasesc pe cineva sa o faca in locul meu...
mie mi se pare o discutie asa... de dragul discutiilor. daca cineva doreste sa faca un dvd, cd, nu are decit sa il faca. oricum, eu cred ca va urmari in primul rind scopul comercial, sa scoata si el un banut. nu l-as cumpara, mai degraba citesc ce e pe forum. daca am o nelamurire, nu pot intreba dvd-ul. cu revista, parerea mea e sa o lasati balta... pe linga entuziasm trebuie si citeva zeci de milioane numai pentru tiparul unui numar al acesteia, fara a mai lua in calcul tehnoredactarea, distributia, etc, etc...
Dolly wrote:Mai redu din ratia de mincare. Peste mort de foame - mai rar, dar de la supra alimentare...

le voi reduce portia de mncre. numai ca se implineste o luna de cind ii hranesc o singura data pe zi. pe linga unele chestii no-name luate de la pet-shop, le dau, dupa cum am mai zis, tubifex uscat. este sub forma de cubulete, ca cele de zahar. la 10 pesti (luand in considerare si corry) le dau cam un cub de tubifex pe zi. e mult? oricum, initial dadeam cam jumatate de cub la numai doi pesti (cind am inceput cu xifoii) despre acea perioada... nici un comentariu, stiu ca atunci exageram
colombo wrote:incearca o mincare de buna calitate bazata pe vegetale ( xifo e un peste omnivor). daca le-ai dat tubifex sau inima de vita, fa o pauza.

inteles, sa traiti! mai ales ca tubifex le-am dat destul de mult... am vazut ca le place. dar orice problema ridica alte probleme:
1. mincare bazata pe vegetale... de care? eu le-am mai dat ceva fulgi, dar habar nu am daca sint vegetale sau vietati uscate...
2. in acvariul meu mai am si altceva inafara de cei doi xifo (in speta una pereche beta, doua zebre, doi neoni si doi cory). ceilalti pesti nu ar fi afectati de regimul pe care il impun?
filtrul nu are nimic, isi face datoria cel putin la fel de bine ca inainte, doar ca nu mai face nici un zgomot. Culmea... cred ca multi s-ar dori asa ceva, dar tocmai eu am "patit-o"
colombo wrote:e posibil ca femela ta de xifo sa se fi ingrasat peste masura si numai de pui nu-i mai arde

s-ar putea sa ai dreptate, pt ca a devenit cel mai mare peste din acvariu... dar ce ar trebui sa fac, sa o scot din acvariu cind le dau mancare? parca ar fi o masura prea drastica... oricum, vad ca maninca prea mult
am citit mai multe topic-uri pe forum, de la acvaristi care se pling de zgomotul facut de filtru. poate ca sint eu pe dos, dar mie imi place... sau mai bine zis imi placea. am un filtru resun 900 l (desi scrie ca filtreaza 200 l pe ora, asa ca nu stiu de ce se cheama 900 l). initial facea "renumitele" bule si zgomotul specific. dupa ce l-am spalat prima oara (adica in urma cu vreo citeva luni, l-am asambalt (culmea, exact asa cum trebuia) si nu mai face nici un zgomot. sau mai face, dar un simplu zgomot de fond, pe care daca nu esti atent nici nu il bagi in seama... nu am avut curaj sa intreb pina acum, pt ca mi-era teama sa nu rida cineva de mine ca as fi pe dos, ca vreau galagie... dar chiar vreau ca filtrul sa scoata acele sunete obisnuite. ce ar trebui sa ii fac, care este secretul?
despre sfaturile date de respectivul site am mai scris si eu pe forum... cind am explicat ca asa am citit in alt loc, au fost citiva colegi de forum care au ris de mine... ce-i drept, nu le-am dezvaluit care este acel site. stiam ca se face acea lista cu link spre alte site-uri de acvaristica, dar am refuzat sa il dau, dupa ce am vazut ce scrie acolo...
si eu pot spune ca am o problema cu xifo... desi sint laudati pentru multitudinea de "urmasi", eu am o pereche de xifo de citeva luni bune. femela s-a facut enorma... are o burta de mi-a scazut volumul real al acvariului (glumeam). atunci am mutat-o in alt recipient, i-am ridicat caldura la 27 de grade in apa, am acoperit respectivul recipient, astfel incit sa nu o derajnez cind naste si am mai bagat-o si intr-o nascatoare (nu de la magazin, ci facuta de mine acasa, in urma sfaturilor primite de la voi). nu s-a intimplat absolut nimic... sincer, deja m-am lasat pagubas.
eu iti recomand magnetul. e sfint, chiar si pentru recipiente mult mai mari decit ce ai tu...
nu fi foarte sigur de asta... din pacate si eu am patit-o, fiind 90% sigur ca am doua femele, pina cind am vazut poza pe care am postat-o pe un
alt topic
sper ca macar altii sa nu pateasca asa ca mine... eu am luat din piata doua femele... se vede acum cit se pricepea si tipul ala, daca mi-a dat un mascul... macar altii sa se uite bine la a doua poza, sa nu pateasca asa ca mine.
Apropos, daca masculii de beta sint de mai multe feluri, atunci care sint numele stiintifice? Nu stiam ca si ei sint de mai multe feluri. ma refer la cel din prima poza si la cel din a doua... femelele sint si ele de mai multe feluri?
johnny6600 wrote:Da , are dreptate Dolly , cel mai bine e s-o izolezi , o sa i se regenereze innotatoarele fii sigur de asta..Daca femela este pui atunci e posibil sa fie un mascul in devenire.Eu asa am patit cu 2 femele de betta una a devenit mascul in aproximativ o luna dupa ce am luat-o si la inceput as fi jurat ca ambele sunt femele.Asa ca e posibil sa fie de la masculul de betta care nu suporta un rival.

imi este teama ca aceasta era marea problema.... am luat un mascul, care semana cam cu asta (poate nu chiar atit de frumos)

image

Dar m-am lasat convins sa iau si doua femele. dupa ce mi-ati semnalat voi.. am gasit poza asta, in care observ ca sint si masculi de beta care arata aproape la fel cu femelele. diferenta evidenta, din ce vad eu, este doar la aripa dorsala... iar femela mea de beta... cam e mascul si atunci totul se explica.


image

sa inteleg ca va trebui sa renunt la cel de-al doilea mascul...
 
Forum Index » Profile for ibis » Messages posted by ibis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com