[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mark2202
Forum Index » Profile for mark2202 » Messages posted by mark2202
Message
Ma bucur ca am primit peste 30 de raspunsuri la intrebarea "CARE ESTE MISTERUL REPRODUCERII LA DISCUSII ?". Sint convins ca toti ati incercat sa ajutati dar as fi dorit citeva raspunsuri m-ai la subiect, daca se poate de la cineva care chear a reusit aceasta performanta. Asta cu (daca-i inmultesti tu eu ce m-ai vind) nu cred ca isi are locul pe forum.
Unde pot gasi un aparat de osmoza inversa cu filtru de carbune si la ce pret ?
Apa de la robinet are ph-8 gh-16, pot sa fac schimburi si daca icrele ar putea ecloza in asa apa dura ? Daca stie cineva unde pot gasi un filtru de osmoza si la ce pret.
In principiu filtrul isi face treaba si chear aeriseste foarte bine apa dar din cauza buretelui care nu este prea fin, particulele mici scapa. Cind am observat ca apa nu este limpede, am infasuarat buretele cu un material sau vata sintetica (in nici un caz vata medicinala). Dupa 24 ore sau cind se stringe buretele trebuie stalat filtru pentru a nu se descompune materialul. Dupa citeva ore apa se limpezeste.
Toata lumea vorbeste de schimburi de apa dar cu ce ca aia de sa robinet nu pot sa o beau nici eu, da sa o pun peste discusi. Daca am un fluval 3, un aquael si o lampa UV ajunge sau mai trebuie schimburi ? Pina la ce duritate pot iesi puii si ce este µS/cm si cu ce se masoara ?
Sint Marcel din Arad si am cumparat citiva discusi de vreo 2 ani. Perechea pe care o am a avut perioade cind depunae si de 3 ori pe luna. Au ingrijit tare bine icrele. Se poate ca barbatusul sa fie steril si cum sa-mi dau seama? Lapti nu am vazut si nici nu stiu daca se vad in apa. Cind au depus am impartit acvariul care are cam 200 l si am oprit filtrele dar nici aici nu stiu daca am procedat bine. Au depus cam de 10 ori dar icrele se albesc dupa o zi si nu am vazut nici macar o larva. Apa ph-5,5 gh-5.
 
Forum Index » Profile for mark2202 » Messages posted by mark2202
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com