[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Samy
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Message
Dap, acum dupa noroc : cred ca tot ce e mai groß in tulpina si nu e plantat pana in celalant substrat se va sufoca din cauza nisipului sau nu ,ramane de vazut. Incerci cat mai multe plante easy si ramai cu xele care iti merg. Asa usor umpli frumos acvariu de plante. Rabdare Rabdare .
Daca sub acel nisip nu este si alceva este normal sa se sufoce plantele . Nu au unde sa se extinde din cate vad este foarte fin .
Hybrid wrote:ce specie?

Eu am.bagat mereu zebra si Planorbella duryi
dan.pavelescu wrote:Baga bre melci fara griji.
Melcii "maidanezi" sunt cei care se inmultesc repede in cazul unui dezechilibru.
Cei de substrat se inmultesc repede ca asa e natura lor, dar sunt utili.
In cazul unei invazii, bagi 2 melci asasini sau adaugi niste algicid in apa si ii rezolvi.

Corect!
Melci se inmultesc mult doar in cazul in care bazinul nu este stabilizat si nu merge bine . Eu unul mereu am bagat melci ,pentru ca sunt un bun indicator in bazin.
@Dan Paveleacu, mancatiasi degetele ca bine le mai scri .
Consider ca doar cei ce nu pot nu vor intelege.
https://www.2hraquarist.com/blogs/algae-control/how-to-control-green-dust-algae


Documentare
Tot respectul ! Bestiale bazinele .
@ Dan Paveleacu un raspuns cat se poate de clar oferit din experienta foarte multa .
Multumim
Am inteles! Bafta.
petrutz2003 wrote:Am melci de substrat. Ori nu sunt prea multi, ori nu ii vad eu.

Am mai incercat substratul de gaze. Ideea este ca daca intep substratul si scot cateva bule, in saptamana urmatoare nu prea am ce bule sa mai scot.



Pot intreba pentru un prost : de ce dumnezeu sa intepi substratul ?
De ce nu il lasi in pace ?
Vietuitoarele au dat semn de intoxicatie sau vrei tu neaparat sa le intoxici?
Pai am pus o poza sus e actuala.
Video si poze dupa ce ajunge la maturitate ( cam 3 6 luni )
Salut , in legatura cu plantele lasale . Unele vor disparea si apar altele noi .
Asa e natura , unele mor si ofera ecosistemului ce are nevoie .
Nu vei avea mereu aceleasi plante ,asta e roll lor traiesc cat traiesc si dupa dispar facand loc la alta in locul ei. Asta daca bazinul este adaptat la aceasta cale naturala .
flo77 wrote:Sa ai bafta!

Multumesc
dan.pavelescu wrote:...bani?

Frumos, nehalitule
Multumesc, sper sa iasa ce doresc
@Flo77: Plantele easy vor fi scoase, doar pentru stabilizarea acvariului le-am pus. Restul raman .


@Dan Paveleacu: Situatia arata bine , Plantele in propor?ie de 70 la suta Au inceput sa prinda radacini . Bazinul este oficial ciclat . Mai sunt cateva care dau semn de topire doar cateva fire . Cam asa arata acum:


image
dan.pavelescu wrote:Eu nu ma contrazic ca e X sau Y, ma amuza situatia in sine
De parca ar fi un zacamant din Marea Neagra si nu stim care e cea mai buna metoda de exploatare
E o punga cu gaz, cam ca in orice acvariu cu sol "static". Astepti sa dispara si te rogi sa nu puta, atat.



Aceasi parere, nu inteleg ce atatea dezbateri e ceva normal la solul folosit , pungile acelea de gaz se formeaza cam la orice acvariu cu sol de grabulatie mica . Eu lam intalnit si la tropica . E ceva natural ,daca solul e lasat in pace radacinile plantelor isi fac treaba .
Salut, in primul rand felicitari pentru ce ai facut !
Daca mergi pe calea asta ( ma bucur ca o faci) trebuie sa fi atent la plante si vietuitoare ele sunt cele care iti indica cum e bazinul .
Un bazin poate supravetiu si singur ,asta daca sa maturizat (la tine este spre maturizare ) asta daca si oferi conditile . Acum nu citesc tot ce ai in bazin dar ce e inportant sa ai cat mai multe plante easy ,pune si de suprafata cateva (in caz ca nu ai) la fel lasa o planta doua in coloana de apa nu in pamant asa vezi daca in coloana apar probleme ,planta se va topi si disparea daca tot e ok va face radacini chiar daca nu e plantata. Un aspect inportant este sa nu lasi sa se faca pelicula deasupra apei deoarece inpiedica schimbul de gaze . (Cam asta a fost rolul pompe la tine in bazin) .
Ca si teste daca chiar vrei sa folosesti no2 si daca fetilizezi no3 (doar daca fertilizezi)
Sa sti de acum un bazin care se intretine singur este natural dar si asa va aratat ,sa nu te astepti sa arate foarte bine ca la cei ce fac aquascaping ,sau tin bazine in schimburi de apa plus filtre peste filtre . Acolo e alta mancare de peste .
Hybrid wrote:Bine ca atunci cand unu' zice tate si se umple thread-ul de reply-uri

Asa e cu batraneiii
 
Forum Index » Profile for Samy » Messages posted by Samy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com