[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Macaret
Forum Index » Profile for Macaret » Messages posted by Macaret
Message
Carasul are in jur de 10 cm si din pacate nu am cui sa il donez. L-am luat de putin timp din petshop spunandu-mi ca e ok de tinut chiar in bol. O sa incerc sa am eu grija de el.

Are aproape o saptamana de cand sta speriat in colt. Poate fi doar speriat de mediul exterior si sa incerc sa ii acopar lateralele acvariului?
Salut din nou. Pana la urma mi-am luat un acvariu de peste 20 de litri (nu am spatiu pentru unul mai mare) cu filtru si incalzitor. Am facut si ciclare inainte de a-mi muta carasul in acvariul nou. In acelasi timp am adaugat si un sanitar.

Pana la mutare carasul era foarte activ si plescaia la suprafata sa ii dau de mancare, cel putin asta am inteles eu din comportamentului lui.

Dupa mutare a devenit imediat foarte speriat, in sensul ca sta numai impreuna cu sanitarul in colt dupa filtru. Nu il vad nicioadata plimbandu-se si foarte rar vine dupa mancare la suprafata in viteza mare si se ascunde inapoi in colt.

Am incercat sa ii separ pe cei doi pesti dar carasul tot in colt statea.

Nu sunt semne vizibile de imbolnavire.

Ce as putea incerca?

Salut,

am fost la pet shop de curand cu baiatul meu si n-am scapat pana nu am luat un caras auriu. Acasa aveam deja un mini acvariu de vreo 10L si un filtru. Si din ce am citit pe forum inteleg ca am facut o greseala ca nu m-am documentat inainte si m-am luat dupa cei de la pet shop. O sa donez carasul cuiva cu un acvariu mare 40l si gol. Intrebarile mele sunt:

1. Inteleg ca si 40 de litri e putin pentru un caras, dar mai mult de atat nu am ce face. Este ok sa ramana singur in acvariu? Pot adauga alti pesti mici? Aveti exemple?

2. In bolul meu de 10l pot sa iau totusi vreun peste fara sa il chinui?

Multumesc.
 
Forum Index » Profile for Macaret » Messages posted by Macaret
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com