[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: 1Madalina
Forum Index » Profile for 1Madalina » Messages posted by 1Madalina
Message
nici nu mai stiu o sa trebuiascasa ma gandesc acuma ..eram sigura ca va fi cel de 500 dupa cel de 400 acuma nu mai sunt sigura de nimic
Dar nu vreau eu un acvariu de 400 l ca am fite sau ca vreau sa am un acvariu mare . Initial am vrut un mic bol cu doi pesti dupa am zis hai 50 l e suficient dar am cumparat 9 carasei si am citit ca pt fiecare am nevoie de 50l apa ...de asta vreau un acvariu asa mare
vai si amar ..dupa ce am cumparat atatea kile de pietris acuma stau cu el pe masa ( il pregatisem pt fiert ) pentur ca asta care trebuie sa imi dea acvariul ( sta intr -un camin militar ) a spus ca s-au depistat cazuri de covid acolo si ca nu au voie sa iasa si sa intre 2 saptamani... habar n -am ce sa mai fac ..
Daca il spal cu sare de Himalaya are ceva ? este sare grunjoasa la fel ca aia de muraturi . Am fost si am cumparat si nisipul .doar ca am luat 3 (6 kg) pungi cu pietris cuartos granulatie 2-4 mm , pietris tot cuartos granulatie 3-5 (14 kg )
si 4 kg nisip decorativ negru .

asta
Am doar acest video poate o sa iti poti da seama de aici daca sunt bune .
Buna dimineata ! L- a lasat cu 50 de euro mai putin ceea ce este bine si nu am mai facut nazuri avand in vedere ca este si din acelas oras . A dat deja pestii din acvariu si si a luat altii iar pe ceilalti vrea sa ii vanda deci va fi gol . inca nu stiu absolut nimic de filtru si toate celelalte le voi vedea astazi . Dupa ce o sa il aducem acasa o sa pun o poza aici ca sa puteti vedea ce trebuie si cum .
Acum trebuie sa ne ducem sa cumparam pietrisul de 2-4 mm si solutia Seachem Prime si sare de muraturi .Dupa asta o sa vedem ce mai trebuie in functie de ce spuneti .
Am mai avut si xipho , 2 platty si 2 tetra dar i am dus inapoi ca donatie mai ales cand am vazut ca nu se impacau cu caraseii. Multumesc si da stiu ca va fi o nebunie cu mutatul dar asa este cand vrem natura la bloc .
Bine v-am gasit pe toti !
Nu am stiut atunci cand am luat carasii ca ei vor creste .. pur si simplu ne am lasat condusi de sentimente :"vai ce draguti sunt ", "ce ochi adorabili are ", "ce codita frumoasa " si de spusele vanzatoarei : "puteti sa luati mai multi carasi daca aveti un acvariu asa mare" cica :" daca ii tii intr un acvariu mic ei vor ramane mici si daca ii muti in iaz ei vor fi mari " asa ca i am luat si dupa cand am venit acasa am inceput sa aflu ca apa pe care o am este buna doar pentru un caras .. Si nici nu ne a lasat inima sa ii dam inapoi mai ales dupa ce ne am atasat de ei asa de mult . Era poate o cale mai usoara dar nu tot ce este mai usor este si mai bun . Cand o sa am acvariul o sa dau mai multe detalii legate de pompa , filtru ,decoratii , etc.
Este indicat sa opresc 120 l de apa din acvariul acesta pe care il voi aduce maine pentru a putea pune pestii cat mai rapid ?
bineinteles ca voi folosi si solutia Seachem Prime .
Multumesc si sunt sigura ca va iesi bine cu indrumarile voastre .
eforturilor ****
Exact acela din anunt este . Si o sa mi -l dea cu tot cu buturugi si inca ceva decoratii . Are si un decor 3d plus mai multe chestii . Abia astept sa il aduca si sa il vad . Iar de data aceasta nici macarnu o sa incep ceva pana nu o sa cer sfaturile aici .
Bine te -am gasit !

Sunt de acord cu tine ca este un hobby care cu siguranta este o provocare; si bineinteles ca orice provocare pe care ai trecut-o cu brio iti ofera si satisfactii pe masura eforturor depuse .
Cu siguranta voi lua aminte la toate sfaturile voastre pentru ca eu nu am experienta deloc . Si da mi am dat seama si sper eu ca la timp si ca vor fi bine pana cand o sa ii mut in noua lor casuta .
O sa ma ocup foarte temeinic de tot ce trebuie pentru ca si acvariul meu sa arate ca un mic colt din natura.
Multumesc , dar deja am rezolvat de acvariu . L -am luat de pe Olx de la cineva din Oradea si maine va ajunge acasa . Ce m -a bucurat a fost sa vad ca acel om de la care voi cumpara acvariul este un iubitor de pesti iar acvariul lui arata impecabil .
Buna ziua ! Va multumesc tuturor pentru ca ma ajutati si imi dai sfaturi foarte utile.
Maine o sa ajunga acvariul Aquatlantis doar ca va avea 400 L nu 500L cum voiam eu initial ..
Restul detaliilor o sa vi le dau cand o sa ajunga acvariul pentru ca sotul meu este cel care se va ocupa de acest lucru .O zi buna tuturor !
Buna dimineata , kmol si multumesc pentru raspuns . Da ,prima data am folosit o punga de nisip fin verde si cu una cu granulatie mai mare albastra dupa care am citit ca nu este bine sa fie colorat si l am schimbat cu un pietris natural ..dupa care am citit ca este prea mare si ca nu se va filtra bine ..
Nu vreau sa ii hranesc cu plante din petshop dar stiu ca daca pun oricum o sa le manance ;am acceptat asa deja si mi am luat gandul de la plante . Anubias am doua , mai am o higrophila pilysperma , doua microsorum pteropus , la Ceyptochorine deja m am uitat si as vrea si din astea . Multumesc pentru pontul cu mazarea fiarta stiu ca ii ajuta si daca au boala
numita gris ceea ce e bine e ca un fel de preventie .
Ehh deja am invatat ca sunt ca niste cersetori cu cat le dai mai mult cu atata vor si mai mult .. mancare le dau o data pe zi desi de multe ori ma tem ca nu este de ajuns si ca vor muri de foame
Eu sincer m am gandit la cada .. adica sa pun in cada apa de care este nevoie dar ar trebui sa o dezinfectez cu o solutie puternica si sincer mi e frica sa nu se intample ceva cu ei .. dar gandindu -ma acum , nu as putea sa o las in acvariu descoperita 24 ore ?
Oricum pana acum pestii sunt foarte vioi si mereu vin la geam cand stam in fata lor si sunt si tare jucausi . In fiecare zi ne uitam la ei de 10 ori si ii anlizam sa vedem daca nu au ceva pete albe , rosii , gauri , etc si nu am gasit nimic toti se comporta absolut normal si sunt foarte activi si da voi mai citi inca de cateva ori despre ciclare si restul .
Numele meu este Madalina, am 25 ani si locuiesc in Oradea . Nu am crezut niciodata ca primele mele animalute vor fi pesti ; dar dupa doua zile pot sa spun ca voi avea pesti toata viata ( mi -as dori tare mult sa traiasca toti caraseii mei pana la batranete) . Am in total 9 carasei in 54 l apa .. mi-e rusine cu asta si sper sa mai poata sta in aceste conditii macar o o saptamana pana voi cumpara un acvariu si voi incepe ciclarea . Ma bucur ca am descoperit acest forum si ca inca mai sunteti activi dupa atatia ani ( am vazut postari de prin 2002 ) Felicitari!
Ganduri bune si soare in priviri tuturor !
Vai .. sper sa te ajute careva ca sincer cand am vazut imaginea imi venea sa plang .. saracutul sper sa ii salvezi ..
eu sunt noua si nu stiu ce sfat sa iti dau asa ca las asta in seama celir care stiu ..
 
Forum Index » Profile for 1Madalina » Messages posted by 1Madalina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com