[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dana Rusu
Forum Index » Profile for Dana Rusu » Messages posted by Dana Rusu
Message
raul.tatulescu wrote:Buna. Este clar ca ai un dezechilibru, cel mai probabil prea multa lumina si prea putine plante care sa curete nutrientii proveniti de la pesti. Ai gresit scotand plantele din acvariu, ele reduceau nutrientii si implicit algele. Bate cumva lumina de afara in acvariu? Daca nu, redu programul de iluminat la 6 ore maxim, in 2 reprize. Algele de pe geam pot fi usor curatate cu un card.


Am scos plantele cu frunzele mai lungi caci erau pline de alge. Si ma temeam ca de la ele s-au facut. Atingeau si geamul acvariului si era o concentrare de alge in zona respectiva. Sper ca ai inteles ceva din ce-am vrut sa zic.
Lumina nu prea am cum sa o reglez. Plec la 8 dimineata si in cel mai bun caz ar putea fi inchisa pe la 4. Deci 8 ore continuu, insa alternez zilele. E departe de fereastra, nu cred ca ajunge soarele asa rau.
Multumesc mult pentru raspuns!
In poze nu se vede bine ce e in realitate
Acvariul meu e plin de alge verzi pe pereti. Plantele mari din poze le-am scos caci am crezut ca de la ele or fi. Insa parca e si mai rau acum. L-am curatat cu un buretel, am aspirat nisipul, am luat si o solutie impotriva algelor, singura caci consultantii de la magazin erau ocupati cu altele.
Oricum, as vrea sa dau acvariul. Mi-e peste puterile mele de intelegere si habar nu am cum sa ma ocup.
Sper sa imi raspunda cineva
Ok. Scot vatelina. Si ce sa pun in loc?

De unde pot sa iau melci din-astia?
Maab wrote:Buna. Nu te descuraja, este un pas in viata oricarui acvarist. Altii dau in alge de zici ca fac pozele prin hazna, altora le mor pestii etc. Melcii sunt cea mai mica problema. Vezi pe forum la donatii/vanzari sau intr-un magazin de profil 2 melci asasini. Intr-o saptamana ai scapat de problema, garantat. Asta este solutia! Cauza poate fi sau hrana prea multa sau mentenanta defectuoasa. Hrana da-le doar odata pe zi si urmareste sa manance tot in maxim 2-3 minute. Nu te lasa induiosata ca mor de foame pesti, NU mor! Mentenanta fa-le odata la 3-4 zile, aspira temeinic, acele frunze lipsa sunt hrana care duce la explozia de melci. Lipsa frunzelor ma depaseste. As spune sau ca lumina nu are intensitatea necesara si atunci plantele "se dezic" de frunzele la car enu ajunge lumina sau lipsa de nutrienti.

NU TE LASA! Daca nu treci si prin episoade de genul asta nu te numesti acvarist.


Da.. dar mi-e foarte greu ca sunt singura. Nu am cu cine sa ma sfatuiesc atunci, pe loc, cand dau de vreo problema.. Ar trebui sa angajez pe cineva care sa vina sa imi curete melcii.. ca eu nici cu manusi in maini nu pot pune mana pe ei )))

Fizic, chimic, mi se pare aiurea cum zici ca am luat ciclarea de la inceput. Prin vatelina aia trece apa din acvariu. Nu alta apa. Si ti-am zis, am pus niste picaturi, filterstart, generator de bacterii. Pentru ca vatelina aia se umple de mizerie, trebuie sa o schimb cu totul. Nu o pot spala. Asa ca decupez mereu alta, pun cateva picaturi si, mno..

Mancare le dau o data pe zi, dimineata. Daca e cazul raresc si le dau o data la 2 zile. E aiurea ca sunt plecata de la 8 pana la 6 seara cel putin si sotul si copilul nu au nicio gara cu acvariul. Daca e lumina deschisa, daca sunt frunze.. Asa ca, al de sus cu mila!

Melcii ma deranjeaza f tare ca mi-e sila de ei... Si mi-e groaza daca trebuie sa bag altii mai mari banuiesc, sa ii termine pe astia de-acum.
Vatelina din-aia alba.. atat. Nu par ca is pozele de-acu o saptamana. E plin pe geamuri..si pe plante, si pe nisip.. peste tot
lemnul acela e plin, dar plin de melci acum si sticla la fel. Plantele au si mai putine frunze.

Am incercat sa citesc de pe forum ce sa fac in privinta melcilor, dar nu inteleg.

Ah, si ce am mai schimbat, in loc de polistirenul inestetic am luat un cauciuc din-acela negru.
Melcii sunt si mai multi acum. Pozele sunt facute acum o saptamana
Asa arata acum: GROAZNIC!!!!
Buna.. am invazie de melci, efectiv.. Nu stiu cum sa gestionez chestia asta..
Plantele mai au cateva frunze.. As vrea sa iau altele, dar nu stiu cat de bine fac pestilor cu schimbarea. Melcii pare ca au aparut dupa ce am pus mopanul acela, sau cum ii zice la lemn.
ah, si am pus alt filtru, mai mare, tetra in 400. doamna de la magazin mi-a dat un fel de vatelina alba si niste picaturi sa pun in loc de buretele negru ce il avea inainte filtrul. Si, de cate ori schimb apa, pun alta vatelina plus 2-3 picaturi din solutia aia. Apa o schimb mult mai rar oricum.

Per total este un mare esec acvariul asta. e plin de melci, pui de melci, sticla si lemnul acela sunt pline. s-au urcat si pe filtru si peste tot. Si mie mi-e efectiv sila de melci.
Ma gandesc serios sa incerc sa vand acvariul.
Acum sunt 6 neoni.
9? jesussss

Pai acum eu as putea sa iau alti pesti? As mai lua 2 guppy si niste neoni. Nu stiu cat de singura se simte Bibi ( femela molly)
2 luni de ciclare are. Molly nu avea niciun comportament ciudat inainte. Doar guppy , stateau mai mult pe nisip, unul din ei , vrro doua zile, a tot inotat intors pe-o parte, asa. Era aproape cu burta in sus. Dar pe urma a parut ca isi revine.. insa tot s-a dus.
Plantele au facut o gramada de radacini din-alea subtiri.. o sa fac niste poze
Vad ca merge acum.
Am incercat ieri sa scriu si nu am reusit.
Bun. Sunt dezamagita, la limita renuntarii la acvariu. Au murit inca 3. Masculul molly si 2 guppy. Au aparut 2 melci, nu stiu de unde naiba. Niste melci cu chochilia lucioasa. E plin de frunze cazute, oricat le curat. Bibi a nascut, dar am vazut doar 2 pui si burta inca o are umflata. Mai are de nascut sau cum e?
Nu mai fac fata la atatea schimburi de apa caci timpul mi-e si mai scurt ca inainte. Ne chinuim cu scoala online, cu teme pana la 11 noaptea, eu ma mai ocup de inca 2 mini joburi pe langa cel principal. Efectiv, simt ca nu mai fac fata. Si faptul ca au murit pestisorii m-a terminat.
Din pacate, ne-a doborat pe toti 3 raceala, baietii mei au fost praf 2 saptamani. Sper ca a fost raceala si nu altceva. Asa ca toate planurile cu filtru nou, extern si alte cele s-au dus pe medici si medicamente.
Nu stiu ce sa fac mai mult.. Acvariul si vietatile din el sunt un esec total. Si chiar de asta nu aveam nevoie acum
Nu mai pot posta
Cat de fain arata! Te invidiez!
koala wrote:
Dana Rusu wrote:Salut.. S-a ivit o problema
La suprafata apei am gasit niste spuma.. Ce pisici albastre e asta?

- Nu este nici o problema, e doar un semn ca bazinul incepe sa se maturizeze biologic.
- "Spuma" aceea este un reziduu bacterian, adica inseamna ca bacteriile alea "bune" incep sa se inmulteasca in bazin.
- E in regula, nu este periculos si va trece de la sine... desigur, daca te "zgarie pe ochi", atunci poti aduna spuma aceea cu un servetel de hartie.
- Iei un servetel de hartie (prosop de hartie) si il intinzi pe suprafata apei (asa cum ai intinde un cearceaf, la plaja)... il lasi 1-2 secunde si apoi in ridici usurel.
- Spuma se va lipi de hartie si o vei putea elimina.


Daca e de bine, nu ma chinui sa o curat. Pfiu, m-am linistit!

Multumesc mult!
Salut.. S-a ivit o problema
La suprafata apei am gasit niste spuma.. Ce pisici albastre e asta?
Faye wrote:Tanti, te-ai dat la fund?


Nu, doamna! Da' nu vroiam sa ma bag in seama asa ca strampu

Pestii sunt bine. N-a mai murit niciunul. Azi fac schimb de apa, sper sa nu chilaresc vreunul cu pompa aia de tras mizeriile..

Ma dispera plantele alea ca tot ies din nisip si plutesc pe apa, nu am mai schimbat nimic.
Nuci de cocos nu am mai primit si nici nu am mai pus.

Ma manca sa mai iau vreo 2 - 3 neoni ca am 6 acum..

In rest, ma pregatesc de vot, ca o sa fiu in sectie, si ma chinui sa inteleg ceva din scoala on line a lu' fiu-miu
 
Forum Index » Profile for Dana Rusu » Messages posted by Dana Rusu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com