[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Hobs
Forum Index » Profile for Hobs » Messages posted by Hobs
Message
procuroru wrote:Salutare

am cateva fire de vallisneria gigantea, dar au melci.
Daca esti interesat vorbim.


Salutare, ti-am lasat PM . melcii nu sunt o problema. Si asa nu mai aveau asasinii nimic de mancare in ultima perioada.
Salutare, vreau sa dau un restart acvariului meu prin urmare, doneaza cineva ceva plante? Stau un Bucuresti, in Chiajna.
Multumesc anticipat
Salutare, Donez un hoplo de vreo 8-9 cm ...

Mi-a cam ras toti crevetii )) si sincer caut sa-l marit intr-un acvariu unde sunt ceva specii mai mari asemanatoare lui.
Bucuresti - Sector 6 Chiajna
donat. nu mai e valabil
Salutare,

Donez un Hoplo Albino sanatos si voinic tinerel + 1 sae de vreo 8 cm (asta nu tin mortis sa-l dau, doar daca se gaseste o persoana care are o casuta mai buna decat a mea si un grup de SAE cu care acesta sa-si traiasca restul vietii)
Mentionez ca Hoplo nu se intelege bine cu crevetii ) pe testate ... mi-a halit 4 blue dream deja.

Ar fi dragut sa mai aiba niste Hoplo in acvariu sa se imprieteneasca cu Jhonelu' meu.

Multam
De Curiozitate... Cat ?i cheltuit pana acum?
cum se numeste gazonul respectiv? mersi
Okey))) radicala schimbare
E ca si cum îl vezi pe vecina-tu ca vine tot anul cu Logan acasa si exact in ziua de paste parcheaza un Lamborghini ... Nu te astepti )))

Sa ai grija de pesti! Ape limpezi

A trecut ceva timp de atunci, banuiesc ca acvariul a fost ciclat si toate cele. Si cred ca sunt mai fericiti in noua casa
Salutare,

Am in continuare in acvariul mic , guppy care au se pare probleme cu fecale albe. Stiu doar ca nu a avut efect tratamentul cu Nedol ... mai are cineva idei? Imi e teama sa ii mut in acvariul nou pana cand nu scapa de boala ... am vreo 4 guppy nici nu as vrea sa renunt la ei.
alinutz80 wrote:ok , mersi de raspuns.

Pestii care ii ai ii vor stresa pe creveti...chiar acei hoplo ii vor ataca si manca pe creveti si pe ceilalti pesti...noaptea mai ales...plus ca hoplo cresc mari....eu as dona hoplo si SAE cat de repede.
Plus si acei Blue dream i-as dona....dupa cum ai spus nu se tine neocaridine mix.
Eu zic ca si avei guppy se vor da la un moment dat la puii de creveti...dar o sa vezi in timp.


Acuma iti zic sincer as prefera sa tina populatia sub control putin ...acvariul e plantat. Au locuri unde sa se ascundasi sa supravietuiasca o buna parte din ei.
Nu vreau sa fie plin de creveti de nu vezi substratul ))
Mersi de sfat!
UPDATE vizavi de populatia din acvariu:

Acum 2-3 zile am decis ca trecusera deja vreo 17-18 zile de cand i-am dat drumul la ciclare ... testele de apa au avut rezultate foarte bune zic eu (NO2=0 , NO3 = 15)
Prin urmare acvariul s-a imbogatit cu urmatoarele specii:

Melci:
Pomacea - 2
Comunitari - dumnezeu stie dar deja ii vad prin acvariu micuti
De substrat - 3

Creveti:
Red Cherry - 25
Blue Dream - mai aveam 4 din acvariu celalalt si i-am mutat aici (mi-a fost mila de ei) si da ... stiu ca nu e bine sa tin creveti mix in acvariu asa ca probabil ii voi dona curand soacramii ca ma pregatesc sa-i dau acvariul ala mic inapoi.

Pesti:
hoplo - 1 (au fost 2 dar unu s-a sinucis sarind din acvariu)
cory - 3 albino + 1 din ala normal
guppy - 7 (2 masculi , 5 femele)
Otto - 2
SAE - 1 (primit ca donatie)

Cam atat ... vedem ce va fi pe viitor pesti se distreaza si par okey cu comportament normal
alinutz80 wrote:Acvariul incepe sa arate tot mai bine altfel este cu mai multe plante. Frumos gestul colegului care a donat.

Si acel plexiglas chiar arata bine.....doar ca in timp se va matui (zgaria) dupa mai multe spalari....dar e ok. Il schimbi ca nu e un cost asa mare. Sau faci capac din sticla.
Cu ce ai taiat plexiglasul ?

Vad ca ai facut 2 gauri rotunde in spate.....sunt pt hranire? sau ?


In primul rand greseala mea ca am zis ca este plexiglass. Aparent este un fel de policarbonat dur (asa scrie pe ambalajul in care l-am cumparat) ... cica plexiglasul ar fi mai rezistent decat acesta si mai scump... cam vreo 160 ron am vazut ca e foaia... deci , mai bine fac sticla in cazul asta )) nu se merita.

In al doilea rand ... eu am cumparat produsul ce v-am lasat link mai sus. Pui foaia de policarbonat pe covor si intamplator eu aveam un cornier de metal prin casa ... am pus ala peste si am dat cu cutterul astfel incat sa nu-mi tai degetele ) cu atentie. Dupa niste taieturi zdravene, poti linistit sa il indoi ca se rupe singur. Mi-au iesit drept taieturile pentru ca am reusit sa stau cu cornierul ala in acelasi loc in timp ce taiat. Tineam cu o mana un capat si cu piciorul celalalt capat.
Gaurile respective le-am facut cu o carota de birou ce aveam eu prin scule + bormasina.

Sunt facute sa lase loc crengilor de copac ... asa a fost planul initial, visam sa gasesc o planta care sa se agate de copac si sa stea exact la iesirea din apa ... uite poze.
Asa gandeam pe atunci ) prin urmare am urcat copacul mai sus astfel incat sa aiba 2 crengi iesite din apa ... nu ma gandeam ca tre sa pun capac pe vremea aia.

Datorita donatiilor colegului raul.tatulescu (Multam fain de tot) .. acvariul meu s-a imbogatit astazi cu o multime de plante + 1 bucata ditamai SAE. Nu ma intrebati denumirile ca sincer nu le stiu ..inca invat la capitolul asta. Cat despre problema cu saritorii ... am rezolvat-o in probabil cel mai elegant,ieftin si rapid mod posibil cu un plexiglass de la hornbach. Taiat foarte usor ... in schimb am observat ca se zgaraie extrem de repede. Per total a costat doar 31 ron ... deci ma declar pe deplin multumit. Trebuie doar sa am grija cu el si probabil sa-l spal cu un material foarte fin.

Poze atasate sa vedeti rezultatul upgrade-ului de astazi.

PS: ... va zic sincer ca mi-a fost mila de bietul peste, efectiv incepusera si crevetii sa vina pe el sa inceapa sa manance din pielea lui... el abia se mai misca, a mai incercat de 2-3 ori sa inoate dar de data asta fara nici-o sansa ...prin urmare am dat crevetii la o parte de pe el, l-am luat si am citit pe forum ca o eutanasiere a pestelui relativ nedureroasa este prin congelare. Nu va mint, mi-a dat o lacrima cand l-am bagat la congelator ... s-a sfarsit cu el. Si acu sper ca nevasta-mea sa nu citeasca forumuri de acvaristi sa afle ca am facut asta.

RIP "Babanu" ... dupa cum il denumisem noi
Ce ziceti ?

Acestea de la DEDEMAN ar fi ok?
ma gandesc ca daca iau 2 folii din alea de plexiglass , pot sa-l tai linistit cu cutterul acasa dupa forma acvariului si ce furtune mai am eu pe acolo.
Si ies si in buget ...si asa m-a secat de bani acvariul acesta. Ba tratamente la acvariul mic ...ba face pelicula apa si trebuie skimmer, ba aia ba aia ..

https://www.dedeman.ro/bucuresti2/placa-guttagliss-hobbyglas-transparent-500-x-500-x-2-mm/p/6019000
paradoxx wrote:am stat in Constan?a,duritatea apei e mare problema,dar mai bine dura decat din Bucuresti ^^
Foarte frumos acvariul,felicitari !


In Bucuresti ce probleme ar avea apa? ma refer la alte probleme inafara de cele ce le cunosc eu...spre exemplu la retea in militari apa are Gh21 , Kh 20 , Ph 7.6-7.8 ...
M-am dus la un prieten in Lujerului si avea Gh 10 , Kh 8 , Ph 7.2 ... mi se pare buna acolo.
Aia este o informatie pur informativa... da, e bine sa te iei dupa ea... dar nici chiar la nivel literar. Un 200-250 ar fi fost indeajuns zic eu. Chiar si asa tot sunt de parere ca ai putea vinde poate 5 din ei ... imagineaza-ti ca eu la 112 litri ai mei, schimb cate 30 de litri de apa saptamanal. ) iti zic eu ...e crunt. Plus sters geamurile acvariului + aspirat substrat ... plus ca mai tai plantele moarte. Mi-a luat cam 1 ora jumatate sa curat filtrul spre exemplu, ieri ... e mult, crede-ma. Pentru inceput e prea mult. Eu asta iti recomand, poti pastra linistita 3 carasei in 120 litri de apa. Si asta e un bazin zic eu chiar mai mult decat suficient pentru inceput. Multi dintre noi am inceput cu 30 de litri ... maxim 50-60. Si mai apoi cu experienta ne-am indreptat catre bazine mai mari.
Au mai fost vreo 2 persoane inaintea mea care au confirmat faptul ca e cam multicel pentru tine volumul asta.

la un calcul simplu ... tre sa schimbi saptamanal cam 100 litri de apa ) adica 10 galeti mari. Primele 4-5 saptamani ti se vor parea foarte misto ...apoi o sa te rogi sa nu vina weekendul ) Spor
Uita-te pe bazar vindea cineva un acvariu de 160 litri parca. Vezi poate-i din zona ta ... sau orienteaza-te catre un acvariu mai mic. Iti spun din experienta ca un acvariu mare inseamna mentenanta pe masura poate e mai bine asa. Eu am 112 litri si deja simt ca e destul de mult timp petrecut saptamanal pe el. Plus ca orice e mai mare inseamna mai multe substante ... fie tratament fie bacterii bio ..sau orice altceva. Strict parerea mea ... mai ales daca esti incepatoare vezi un maxim 100 litri..hai 120 sa poti sa faci ceva frumos cu el.
acum iti vad creatiile si sincer te invidiez ... efectiv ala e raiul pe pamant!!
A sosit momentul pentru o problema destul de noua pentru mine.
A sarit un catfish dupa ce m-am culcat pe la 4am ...si la 7am cand m-am trezit era pe jos. El inca misca saracutul dar era foarte foarte uscat, in speranta ca isi va reveni l-am pus inapoi in acvariu.
Nu misca ... il vad ca respira , din cand in cand se mai zbate cate putin.

Credeti ca isi va reveni? ati avut situatii similare?

 
Forum Index » Profile for Hobs » Messages posted by Hobs
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com