[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: methos
Forum Index » Profile for methos » Messages posted by methos
Message
ok...e stellata...intrebarea ramane: de ce e asa cum e?
de fapt de asta am deschis topicul sa va intreb de ce arata asa. Nu cred ca poate fi vorba de o carenta pentru ca e singura care arata asa.
scuze de semnatura...

nu cred ca e stellata ca a mea are frunzele crestate.
eu asa zic...ca e aromatica.
uitati aici pozele:
poza 1
poza 2
poza 3

daca nu e aromatica ziceti-mi ce e.
planta provine dintr-o planta normala si e inconjurata de surori care arata normal. nu e rosie, cum ar vrea anumite persoane, dar nu reusesc nicicum sa le inrosesc...au fost rosii la un moment dat (nu cand le-am adus) dar apoi au palit la loc.
nush...

deci cum e cu spiralis-ul???
sorry guys...azi n-am cum.
maine seara abia...
Am un fir de L. aromatica care in loc sa faca frunzele in mod normal - rozete in jurul tulpinii, le face in spirala, firul este intre alte cateva zeci absolut normale. Spirala incepe de jos, de la baza si se continua neintrerupta pana sus. E foarte tare, imi place cum arata, dar nu stiu daca e normal.
A mai patit cineva asa ceva sau pot sa merg la Tropica cu el?
Mersi.
se poate inchide si sterge.
multumesc
Vand un pachet de plante easy:
Heteranthera zosterifolia - cam un kil...adica foooooarte multa
Limnophilla sessiliflora - 10-15fire de minim 10cm
Ludwigia repens (cred) - 5-10fire de aprox 10cm
Micranthemum micranthemoides - 20-30 de fire aprox 5-10cm
Micranthemum umbrosum - 10 fire aprox 5cm.

Plantele sunt inca in acvariu. Maine le tund si le trimit daca le vrea cineva.
Pretul este de 30RON plus taxele postale sau curier.
am rezolvat.
se poate inchide.
multumesc
Cumpar
Prefer ofertele pe PM.
Multumesc
am lipit acvariul cum am spus mai sus,
am terminat masa...poate sa tina 3 elefanti...din teava de 4x4, cu 8 picioare.
am cumparat pietroaiele...vreo 60kg.
am pus apa la ciclat.

rezultatul:
image

mai am de:
cumparat filtrele
cumparat ceva material care sa mascheze spatele - probabil panza. culoarea: cred ca negru sau ceva maro inchis...sa dea a pamant/roca/sol.
dat nume la lighioana...

si precis mai gasesc eu ceva de facut.
se poate vedea o poza mai mare precum si aranjamentul intreg:
aici si
aici
Echinodorus Kleiner Bar - mare...frunzele au minim 15x7cm (limbul frunzelor noi, cu tot cu codita sunt si mai mari). Am 3 plante disponibile.
Toate 3 - 60RON.
1 buc. - 30RON

Buturugi n-am
eu cred ca depinde de individ...de ex: neonii mei rosii nu au nimic cu crevetii.
Discusii mei nu au nimic cu crevetii......in afara de un singur exemplar, care nu are nimic cu crevetii decat daca ii fug prin fata, cand i se activeaza instinctul de vanator si ii fugareste. 90% din cazuri nu ii prinde si isi pierde interesul. 10% ii mananca

oricum am aprox 1.000.000 de creveti, deci 10-20 cat mananca el pe luna e ok mother nature at work
RaresLuc wrote:
Eu am un Panasonic de care pot sa spun ca sunt destul de multumit, granulatia pozelor mi-o scoate cam mare, inca nu am reusit sa fac poze la acvariu cu granulatie mica

cu Panasonic nici nu vei reusi. E o marca cunoscuta pentru dezavantajul asta: granulatie si zgomot mare.
probabil ZA FOREST pentru buturugi
uite aici: http://www.boyuaquarium.com/en_ArticleShow.asp?ArticleID=257
am eu unu nou-nout de dat, doar ca e modelul fara uv. 150RON
am scris mai sus cu ce factor de siguranta am calculat...3. La calculatorul ala am observat ca variatia cea mai semnificativa la grosimea sticlei este determinata de h si nu de l... Am incercat cu 140x120x50 si tot sticla de 8 imi rezulta la factor de 3. Asta mi se pare cam extrem intr-adevar.
L-am lipit aseara. Acu om vedea ce o iesi . Arata destul de strong cu intarituri cu toate alea...
minnardy wrote:nu gasesti macar de 10?

nu

pe aquatools imi zice ca e ok cu sticla de 8... si aia nu calculeaza cu fund dublu sau intaritori...acu nu zic ca sunt un fel de biblie dar na...trebuie sa ma bazez pe ceva.
Ii dau in judecata daca nu tine desi eu sper sa tina ca nu as vrea sa ma trezesc cu 420l de apa+pesti+nisip+pietre+cioburi de sticla peste mine
nu iese cu mult mai ieftin iar avantajele de a avea 2 sunt mai mari, dupa parerea mea, decat diferenta de pret.
avantaje (pe care le vad eu): nu se decicleaza acvariul cand speli un filtru - ramane celalalt -, curent mai mare si mai customizabil de apa, volum mai mare de material filtrant, siguranta in exploatare - nu se pot strica 2 deodata decat daca esti evil si ti-e karma distrusa rau ...etc
cesrobis wrote:Filtru este insuficient. E900 e mult prea mic pentru un acvariu de 420 l cu africani. Papa mult, incarcatura biologica mare, deci va trebui sa te orientezi pentru un filtru mult mai mare.

nu unul singur ;)...vreo 2
in primul rand rog un moderator sa schimbe titlul din "acvariu 360l" in "africani 420l" ca sa nu mai deschid inca un topic si sa stearga post-urile dinaintea postului meu cu "s-a modificat schimbarea..."
deci: am inceput proiectul.
L=120cm
l=70cm
h=50cm.
Sticla de 8mm, fund dublu si intarituri longitudinale duble (in interior si deasupra)
Acvariul va gazdui africani mbuna: caeruleus, acei, hongi super red top, msobo magunga si inca o specie care nu mai stiu acum cum se cheam (e portocalie cu puncte alb-rozuliu pe anala).
Azi am lipit fundul dublu (interior+exterior) si intariturile intre ele. Sper ca le-am potrivit cum trebuie...voi vedea eu maine.
Nu am prevazut intarituri transversale. Sa prevad??
Voi pune nisip normal, de balastiera (o fi bun?) si niste pietre smechere (sper ).
Decor am citit pe-aici ca sa nu pun ca imi ia din spatiu, deci voi pune doar colant...as vrea albastru deschis...sau negru? Ma gandeam la albastru deschis ca oricum lumina va fi albastrie si sa rezulte asa o profunzime albastra smechera. Nush...
Suportul va fi teava patrata de 4x4 cu blat de bucatarie si polistiren de 5mm.
Pe parcurs voi vedea si filtrarea si iluminatul cum va fi...probabil JBL e900 si 2 neoane de 36w.
 
Forum Index » Profile for methos » Messages posted by methos
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com