[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cyborg
Forum Index » Profile for cyborg » Messages posted by cyborg
Message
Rezolvat in totalitate.
Pentru carantina complet utilata (acvariu 15l + incalzitor cu termostat aquael 25W + pompa de aer cu furtunele aferente) un pret ar fi de 20 RON.
Au mai ramas:

- Filtru FM1250F (arata ca un Aquael, dar e chinezesc, destul de puternic, cam galagios , probabil 1250l/h)
- 1 pachet Juwel cu 4 buc. vata pentru filtru (standard/standard h)
- acvariu de carantina (ceva de ~10l)

Am uitat , se mai adauga:

- sistem de carantina format din acvariu ~15l, incalzitor cu termostat Aquael 25W, pompa de aer (ceva chinezesc), filtru burete si piatra de aer; evident, si furtunele de rigoare .
S-a dat. Felicitari noului proprietar .
Se poate inchide.
Am raspuns. Vezi PM-ul.
Ai PM.
Nu stiu cand am reusit sa fac stocul asta de accesorii in acvaristica, dar acum ocupa loc, si ma gandeam ca poate are cineva nevoie de ele:

- Filtru FM1250F (arata ca un Aquael, dar e chinezesc, destul de puternic, cam galagios , probabil 1250l/h)
- acvariu de carantina (ceva de ~10l)
- Hagen tubifex feeder (ca o palnie, in care se pun tubi) - de donat
- 1 pachet Juwel cu 4 buc. vata pentru filtru (standard/standard h)
- 2 neoane Jebo LuxLine Plus 15W daylight
- pietris de rau (margaritar/mazariche) 2-3 mm, cred ca peste 6 kg - de donat cuiva care vine sa-l ia

- medicamente: 1 flacon acriflavina Dajana + 1 pastila Baktopur direct (atat a mai ramas) + Tetra ContraSpot (vreo 25% dintr-un flacon) - de donat cuiva care are nevoie
- 1/2 flacon Sera FD Tubifex de 100ml/12g - de donat
- vitamine: 6 pastile Sera activant, 11 pastile Sera Premium Spirulina
- pt. plante: 15 pastile Sera FlorePlus, 18 pastile Sera Florenette A
- 75% dintr-un flacon Sera Aqutan de 250ml

Toate de mai sus vin in cutie si cu intructiunile aferente. Am sa fac si o poza cu ele, poate .

PS: nici acum nu m-am gandit la preturi; ca idee, as vrea sa scap de ele, daca primesc si eu ceva...o sa am bani de lumanari
E cam prea putin , mi-am propus sa nu-l dau fara 500 RON. Daca nu reusesc, il tin pana la pensie
Valabil inca aprox. 2 saptamani. Daca e cineva interesat, time is ticking....
Cinstit vorbind, eu asa l-am auzit pe dl. Boloni "botezandu-i" si...asa le-a ramas numele .

UPDATE: s-au dat pestii, s-au dat plantele. Ceea ce a ramas (vezi primul post, acvariul, masa, capacul, etc.) se va vinde CU TOTUL sau DELOC (ceea ce se cam intrevede, dat fiind faptul ca nu prea am vazut doritori ). Va dati seama ca a descompleta si a ramane cu anumite bucati care nu pot asigura o baza daca cineva ar vrea sa se apuce din nou (sa dau filtrul de exemplu, sau CO2-ul) nu e o optiune viabila. Multumesc pentru intelegere
Am scris prost Cele 3 ciclide sunt apistogramma cacatuoides, nu agasizzi. SCUZE.
Cred ca ai pus rau tag-ul la poza, ca zice D:/..... Deci n-am vazut nimic .
Ai raspuns la PM!
Am sa fac o reducere, poate sunt entuziasti cu mai putine finante. Fara pesti si testere carora se pare ca le-am gasit noi proprietari, 500 RON tot ce am enumerat mai sus. Tinand cont ca doar acvariul a costat 560 RON, cred ca e destul de bine ca pret...
Daca tot nu vrea nimeni acvariul, nu se gaseste nimeni care sa vrea plantele si pestii?

Plante: 1 echinodorus amazonicus matur, 1 anubias afazelli, cabomba, echinodorus tennelus.
Pesti: 7 nopni rubin, 8 neoni negri, 3 apistogrammma chockatoo (2M 1F). Nu mai pun ancistrusii, ca pe ei am sa-i dau primului care i-a cerut.

Bonus: pestii vin cu tot cu mancare: tetra prima, sera spirulina si sera activant.
Pana acum s-au gasit cumparatori pentru toate in afara de acvaiu+capac+suport . Deci daca e cineva interesat numai de ele, sa dea de veste.
In alta ordine de idei, un pret pentru tot ceea ce am descris acolo ar fi de 700 RON. La un mic calcul cer doar 46,8% din banii pe care i-am investit...ce afacere .
Din motive bine intemeiate si care nu tin cont de acvaristul din mine, se pune la vanzare:

1. Ansamblu acvariu+suport Jebo (original)
- dimensiuni acvariu: 61x31x42 (fara capac, deci 72l)
- material: plexiglass, colturi rotunjite
- 2 x 15w, unul Sera Flora, unul Hagen
- capac din aluminiu
- termostat aquael 100w (dintr-ala nou), mai are garantie, are acte;
- filtru extern Tetra EX600, inca in garantie; se da cu acte;
- sistem CO2 - Aquamedic + pompa resun mini; ambele au acte;
- suportul are exact forma acvariului, 2 usi verticale, culoare gri, ca si acvariul
- se vede in pozele de aici:
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=323

2. Accesorii:
- inca 2 neoane Sylvania daylight
- teste Sera pentru apa: ph, kh, gh
- termomentru Marina
- spirulina, aqutan, florapride, activant, etc. etc. etc.,
- priza programabila digitala

3. Vietuitoare
- 2 ancistrusi
- 3 apistogramma agassizi (2M + 1F)
- 7 neoni rubin
- 8 neoni black

4. Plante:
- 1 echinodorus amazonicus (mare, ca in poze)
- 1 anubias afazzeli
- 2 tufe de cabomba
- 2 lanturi de echinodorus tennelus
- cateva fire de acicularis

5. Substrat
- pietris necalcaros culoare alb-gri, granulatie medie

N-am tinut niciodata la pret, asa ca n-am sa ma apuc acum, sunt in schimb destul de presat de timp, asa ca cine vrea, poate sa ma asalteze cu o oferta. Intre timp ma gandesc si eu .

PS1: nu pot oferi transport
PS2: pozele din link sunt cam vechi si neclare, plantele sunt mai dezvoltate acum
Dalles, merci de pont .
Rezervat lui bogayman. Cel putin pana maine dimineata .
Posed un nucus (sorry, dar nu stiu denumirea stiintifico-fantastica nici acum , aia populara e "lamaita" ) care a ajuns de vreo 35 de cm in vreo 6 luni. Dat fiind ca vreau sa mai schimb peisajul, aceasta planta SE DONEAZA. Asa ca...astept doritori.

PS: Am vrut sa pun si o poza, dar se pare ca galeria nu merge la capitolul upload.
Eu cand am fost in noiembrie, nu avea nimic la poarta. Doar soneria
 
Forum Index » Profile for cyborg » Messages posted by cyborg
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com