[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Eddy21
Forum Index » Profile for Eddy21 » Messages posted by Eddy21
Message
L-am cautat dar in afara de OLX unde nu e sigilat si e partial consumat, nu l-am gasit...
flo77 wrote:Ingredientul activ din Prazipro este Praziquantel. Daca nu ma insel JBL produce Gyrodol plus 250 care are acelasi ingeedient activ.

Corect, nu am stiut, multumesc frumos
flo77 wrote:Am gasit discutia pecare o cautam:
https://www.plantedtank.net/threads/one-fish-cpd-with-sunken-stomach.915385/
Dupa cum vezi sunt mai multe ipoteze, viermi intestinali, tuberculoza, chiar si gill fluke(au sugerat safoloseasca prazipro). Parteabuna este ca un peste afectat si-a revenit.
Este foarte posibil ca pestii tai sa fii venit infectati si datorita stresslui( provocat de exemplu de alti pesti, calitatea apei etc) sa se fi declansat boala. Fapttul ca ei stau in curentul de apa, unde apa este mai oxigenata poate indica ca ei respira mai greu(gill flukes?).
Interesant si pct de vedere la postul #11.

Da, am vazut discutia, f utila, am cautat si citit despre prazipro dar nu am gasit la noi din pacate. Pai atunci nu-mi raman multe variante. Acvariul spital se va transforma in acvariu pentru melci iar tratamentul se va face in acavariul mare cu metronodazol. Exista si alte variante de tratament sau sa incerc asa si vedem ce iese?
Va multumesc tuturor pt sfaturi, desi am cativa anisori de experienta cu acvaristica pana acum nu m-am confruntat cu boli.
flo77 wrote:Eu as izola pestii afectati pentru a limita raspandirea bolii. As trata ambele acvarii.
Daca te decizi sa urmezi tratamentelei ndicate pot sa-ti spun ca am folosit metronidazol(Flagyl) impotriva hexamita si nu afecteaza nici melcii (ramshorn in cazul meu) nici filtrul biologic Despre baktopur nu stiu nimic, nu l-am folosi. Fiind un tratament antibacterian as verifica daca nu afecteaza filtrul biologic.
De curiozitate, sunt si alti pesti afectati sau numai CPD? De cand ii ai? Cand ai vazut primii pesti afectati? O posibilitate ar fi si defecte genetice cauzate de inbreeding.

Doar CPD, restul nu au nimic si mai am Otto, cory pygme, 15 emperor tetra. La ei am observat 2-3 cand i-am luat si i-am izolat la gunoi, apoi am vazut ca se inmultesc, nu au pete, nu au solzii iesiti in evidenta sau ciuperci pe la gura, singura chestie e burta subtiata si stau in curentul de la filtru, nu mananca, doar stau acolo. Acvariul mare are 300l, deocamdata am izolat ce am crezut ca e infestat si am putut prinde printre plante.
Bun, zis si facut, acum, ce mut in "spital" doar pestii afectati sau toti pestii, sau dor pestii din aceeasi specie? in plus cat ii voi tine acolo? din ce am vazut pe prospectul de la Baktopur reteta e pentru 3 zile dintre care una de pauza.
paradoxx wrote:Vezi ca multi pot fi salvati, chiar daca sunt"supti" la burta, isi revin in timp cu masa musculara.
Da, aproape orice medicament afecteaza nevertebratele, insa sa sti ca e dupa noroc. Am avut melci de au trait bine-mersi in bazine de carantina.


Deci sa inteleg ca trebuie sa fac tratamentul in bazinul "spital" nu merge sa fac in bazinul mare, corect?
paradoxx wrote:Eu cred ca paraziti intestinalir, am avut la jandarmi, aratau exact asa. Baktopur sau metronidazol(gasesti si sub numele de Flagyl). Apropo de Metronidazol, am gasit intr.o farmacie pana la urma

Am baktopur, afecteaza cumva melcii? nu de alta dar am vreo 15 Tylo pe care chiar nu as vrea sa-i pierd. Aseara am cules vreo 12 galaxy care aveau acea forma ciudata si infectati, au ajuns intr-un loc mai bun
dinu79 wrote:Au gris sau fungi.cauta tratament la persoane avizate, petshop/ magazine acvaristica.nu trata dup? ureche cu re?ete de pe internet.

Din cate am vazut si grish si fungii, prezinta niste pete sau dispar solzii pe anumita perte a corpului. La ai mei nu se intampla asta, coloritul ramane doar ca nu se mai hranesc si practic ajung piele si os. Am mai observat un comportament ca toti afectati se aduna in curentul de apa si inoata acolo.
Salutare,

Am o problema cu o parte din Galaxy pe care ii am, nu am reusit sa le fac o poza dar am gasit una pe net foarte asemanatoare cu ce am in acvariu. Nu mai mananca au burtile subtiate si se cocoseaza, sincer cred ca au murit din ei dar eu nu am gasit nimic, probabil ca s-au ocupat melcii de intretinere. Va rog o idee daca se poate face ceva sau sunt sortiti pieirii. Auzisem de Seachem Paraguard, dar nu am folosit niciodata si am si nevertebrate in acvariu
Revin dupa aproximativ 3 sapt de la start cu un ultim update(probabil si ultimul )
Am reusit sa "pacalesc" ciclarea cu ajutorul bacteriilor aditionale, am facut schimburi de apa cam la 3-4 zile, intre timp am adus si noi locatari, respectiv:

10 Otto
25 Rasbora Galaxy

Probabil vor urma si inca cativa creveti Bloody Mary care sa-i completeze pe cei existenti. Acum astept sa creasca plantele
Va las o poza, poate ca ar trebui sa scot aparatul din dulap si sa ma apuc de ceva mai "profi" dar pana atunci...
Bayek wrote:Cel mai bun ochi e al tau, fa cum iti place. In faza de ciclare completa unele plante o sa moara. Altele o sa treaca printr-o perioada de adaptare in care par ca mor, dupa care bat din nou. Eu zic sa ai rabdare si sa vezi cum evolueaza, dupa care le muti.

Stiu ca e greu, aproape imposibil, pana la urma e parte din farmec sa mai faci treaba prin acvariu. Dar in prima luna mai bine lasa-l sa se aseze, in timpul asta aduni idei de pe net. Vezi si aici jurnalele, chiar si pe cele mai vechi.

Oricum, inceputul e bun, ai ochi buni



Va multumesc domnilor!
EverSad wrote:Acum, nu freca plantele: zilnic.

Las' sa faca ceva radacini... Mai cresc, intre timpi te orientezi cum trebuie mutate.

Nu trebuie sa muti plantele functie de cum ii vine cuiva, cheful sa scrie aici o sugestie.

Mai explicit: nu este o demonstratie de machiaj facial, jurizata aici.....

Trebuie sa iti placa tie, cum arata. (nu clientilor de la salonul de infrumusetare)


Stiu ce zici, dar ma gandesc ca un ochi format vede altfel lucrurile fata de subsemnatul
EverSad wrote:Pentru hrana, mergi pe astea: Hikari Micro Pellets. (nu exista posibilitate negativa)

P.s. Misto scapeul' .


Multumesc, o sa ma uit de mancarea recomandata
Au mai aparut plantute in partea stanga a acvariului, cred ca o sa scot planta inalta din mijloc, evetual o sa o mut pe laterala, ce ziceti?
paradoxx wrote:Esti sigur ca nu scria 20galoane ? Oricum, la faza cu bacteriile, nu exista supradozaj, exista ca nu au cu ce se hranii si mor, astfel ca daca supradozezi arunci banii le fereastra. Oricum ar fi, sa speram ca vei fenta ciclarea ^^

Am scris exact cum scria pe ambalaj, ramane de vazut acum. Dar asa cum ai zis, rau nu are ce sa le faca. Melcii i-am bagat din prima zi si o duc linistiti, macar raman cu ei
alinutz80 wrote:Ok, poate asa ai noroc si scapi cu vietatile sa nu moara.

Dar, nu te grabi deocamdata sa adaugi alti pesti...eu asa zic. Inca cel putin 3 saptamani.


Da, eu asa sper ca sa fentez un pic ciclarea.
De curiozitate m-am uitat pe sticla cu bacterii si indicatiile sunt asa:

In EN: When setting up an aquarium or after disease treatment: 10ml per 20l
In RO: La formarea unui acvariu nou si dupa tratarea unei boli: Prima zi: 10ml la 100l, urmatoarele 9 zile: zilnic 10 ml la 300l


Dupa ce am citit asta am bagat urgent inca 100ml ca sa stau linistit
alinutz80 wrote:
Eddy21 wrote:Da, sunt draguti si activi, marea majoritate inoata in grup dar mai sunt cate unii care se abat apoi revin, mno, curiosi.
Am terminat acum de pus si restul plantelor si cam asta e, acum astept sa vad cum evolueaza lucrurile.
Ma gandeam sa mai iau cativa cory pigmei care impreuna cu Otto si al meu ancistrus sa faca din echipa de curatenie premianta clasei


Arata frumos acvariul, si pestii si e ok cam tot ce ai zis ca vrei sa iei.

Dar, e ciclat acvariul? Nu ai introdus cam repede vietatile? (ziceai ca are 1 saptamana jumate.....daca nu ma insel)

In rest bafta! Oricum daca nu e inca ciclat, tine te de schimburi de apa ca altfel o sa iti moara din vietati...

Nu e in totalitate ciclat, am si apa inca tulbure. Ii bag in fiecare zi bacterii pentru ciclare, marea majoritate a plantelor vin dintr-un acvariu ciclat la fel ca si unul din cele doua filtre, substratul insa, nu e ciclat
Da, sunt draguti si activi, marea majoritate inoata in grup dar mai sunt cate unii care se abat apoi revin, mno, curiosi.
Am terminat acum de pus si restul plantelor si cam asta e, acum astept sa vad cum evolueaza lucrurile.
Ma gandeam sa mai iau cativa cory pigmei care impreuna cu Otto si al meu ancistrus sa faca din echipa de curatenie premianta clasei
paradoxx wrote:Uuu, sunt atat de mici de nici nu ii vezi. Stai sa creasca putin sa vezi ce show fac masculii.
La marimea de acum, cum ti se par,iti plac? Cati ai luat ? Regreti decizia ?
Later edit: cum i.ai gasit asa repede ?


Nu regret decizia, sunt misto, am mai luat o preche negri, sincer astia de la Hornbach cred ca s-au ametit in denumiri si mi i-au dat la un supra pret, dar na, am luat doar 2 deci e ok. Nu mi se par mici, au cam 3-4 cm, am luat 16(adica pe toti) de la Hornbach Militari, ca sa nu mai astept dupa Nevertebrate unde mai dura cam 2 sapt. Am 3 sau 4 masculi si restul femele. Inca ii incerc cu diferite tipuri de mancare sa vad ce le place.
Ma intreb daca se vor impaca cu galaxy de care ma tot incapatanez sa iau

Multumesc pentru sfat

Intre timp am luat si restul de plante si ma apuc de organizare. Trimit poze mai tarziu
Si avem o continuare, cum am primit mult prea multe pareri legate de anubias a trebuit sa-mi pun la incercare imaginatia greu incercata si mai jos o sa va prezint ce am facut pana acum si ce urmeaza:
Am cam 1 sapt jumatate de la startul proiectului, bazinul a fost umplut cu apa si am bagat plantele si melcii, radacinile au ceva mazaga dar cu siguranta se vor ocupa locatarii de ea. Am facut deja primul schimb de apa si de 2 zile am bagat si ceva bacterii care sa ajute ciclarea.
De ieri au venit si primii locatari, la sfatului colegului paradoxx am luat emperor tetra. Mai jos cateva poze cum arata pana acum bazinul cu plantele pe care le-am avut si inca cateva plantute noi
Azi vor veni si alte plante care vor fi puse in partea stanga a acvariului, de asta am lasat acea parte mai goala si vor veni la sfarsitul sapt si 2 gasti, una de otto(8-10 buc.) si nu ma las cu rasbora galaxy (in functie de buget 10-15 buc.)
Astept parerile si sfaturile voastre legate de acest proiect:
Am scos Anubiasul din vechiul acvariu, am crezut ca are 30-40 cm, dar cred ca are undeva la 50-60cm. Il pot pune ca si planta de fundal sau practic ar acoperi tot?
 
Forum Index » Profile for Eddy21 » Messages posted by Eddy21
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com