[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: DragusPetru
Forum Index » Profile for DragusPetru » Messages posted by DragusPetru
Message
Ovidiu_P wrote:Salut, ma puteti îndruma va rog unde pot încarca o butelie in Brasov? Oxigen Serv refuza înc?rcarea si nu am gasit in alta parte. Multumesc.


La oxyserv am înc?rcat eu s?pt?mâna trecut? o butelie f?cut? dintr-un sting?tor. Ini?ial m-au refuzat dar m-am rugat de domnul chel (nu ii re?in numele) ?i mi-a incarcat-o. Eu zic sa mergi personal cu ea ?i poate ?i-o încarc?
Salutare.
Tocmai am r?mas f?r? co2 in butelie ?i nu ?tiu unde sa o incarc. Butelia este f?cut? dintr-un fost sting?tor g2. Când l-am luat am fost cu el într-un centru de sting?toare ?i mi-au schimbat parghia cu robinet ?i vopsit negru + înc?rcat, doar ca nu mi-au dar nici o hârtie nimic pentru revizie. ?tie careva dac? o pot încarc? undeva in brasov f?r? acea hârtie de revizie?

PS, are o data ?tan?at? pe el (11/04/2012)
Salutare. Am un acvariu de 140litri la care momentan am un jbl e702 ?i as vrea sa mai pun înc? un filtru. Ce filtru îmi pute?i recomanda care sa mearg? in paralel cu jbl-ul? As vrea ceva mai de buget )
solomonking wrote:
Sau ai putea f bine sa o transformi in sump!

Cauta pe youtube sa vezi ce si cum!


M-am gândit deja la asta dar din ce am v?zut pe YouTube am nevoie de g?uri in el ?i prostia asta de sticla securizata nu se poate g?uri
Am reu?it ast?zi sa am o scurta Conversa?ie cu cineva de la acquadec pe Facebook ?i recomandarea lui a fost sa folosesc o rama sus jos ?i pot sta lini?tit. Oricum “abandonez” proiectul ) mi-am comandat sticla normala de 10mm ?i am umblat pu?in ?i la dimensiuni. 100x40x40.

Pe asta cu sticla securizata cred ca o sa îl lipesc oricum ca sa îmi antrenez mâna cu siliconul ?i cel mai probabil îl voi dona sau da la schimb pe plante
Pe cea securizata am dat 200lei plus 60lei cantuirea. Am vorbit ast?zi sa fac comanda de sticla normala ?i mi-au spus ca ar fi in jur de 16€ metrul p?trat. Domnul cu care am vorbit, explicându-i problema mi-a dat o idee ca sa mai economisesc din sticla. Mi-a recomandat sa iau 3 buc??i de sticla normala (fata ?i lateralele) iar ca fund ?i spate sa folosesc doua buc??i din sticla securizata având-o deja t?iat? ?i cantuita. Voi ce p?rere ave?i?
M-am exprimat gre?it mai sus, ?i 35 e defapt în?l?imea iar adâncimea e de 40. Am vorbit ast?zi cu cei de la care am luat sticla ?i mi-au f?cut un pre? super bun la sticla normala, mult mai mic decât cea securizata doar ca cea mai groasa pe care o au de 8mm.
Am încercat o lovitura de proba ) am lovit bucata mare destul de s?n?tos cu coada ciocanului dar nu s-a spart, pur ?i simplu s-a rupt o buc??ic? din sticla. Oricum am mai citit pe diverse forumuri ?i am ajuns la concluzia ca nu merita riscul. Spunea cineva pe un forum str?in ca dac? nu e suficient de groasa poate exploda pur ?i simplu, iar 140litri de apa la etajul 4 nu l-ar bucura deloc pe Vecinul de dedesubt )
35 în?l?ime a fost o preferin?a de a mea. Legat de sticla, cred ca este “vr?jeala” cu securizatul. M-am uitat pe eticheta ?i sticla e hala 3, am întrebat un prieten din Italia care face acvarii ?i el mi-a recomandat sa o folosesc deoarece ei o folosesc in special la acvarii mari pentru ca este mai rezistenta decât sticla normal ?i in caz de spargere se face bucatele foarte mici care nu s-ar pur ?i simplu odat? cu apa. A?a ca am hot?rât sa o lipesc ?i peste 3 s?pt?mâni sa îl umplu cu apa in garaj ?i sa ii dau câteva lovituri sa v?d cum reac?ioneaz?
Salutare.

Am hot?rât sa îmi fac singur un alt acvariu a?a ca am trecut la treaba ?i am comandat sticla de 8mm cantitatea profesional. Problema a ap?rut ast?zi când mi-a ajuns, scrie ca este securizata ?i din cate am citi sticla securizata este extrem de fragila. Mai merita sa o lipesc? Dimensiuni 100x35x40
Salutare.
Am un reductor de presiune co2 care a fost folosit la sudura doar ca ?i reductorul ?i butelia au filet exterior. Are cineva idee ce adaptor pot folosi?
Am Ata?at mai jos poze
La dimensiunile alea mai bine cumpara 2-3 tuburi, nu ai vrea sa r?mâi f?r? Silicon la jum?tatea lucr?rii ) (am p??it-o eu)
Salutare.
A mai folosit cineva fertilizantul de la Tropica? Trebuie sa dau comanda de fertilizant ?i ma gândeam sa încerc cele doua de la Tropica. Pe forumurile str?ine sunt foarte l?udate dar la noi nu prea se vorbe?te despre el
Dup? ce am pus-o m-am gândit ca pote fi prea fierbinte )
Termometru îmi ar?ta 34 de grade, deci practic era doar calda
Eu l-am umplut cu apa fierbinte ?i nu a curs. M-am exprimat cu “nu pare sa curg?” pentru ca din ce am mai citit siliconul poate ceda in timp, asta ar fi motivul pentru care vreau sa îl relipesc
Salutare.

Tocmai am primit cadou de la cineva un acvariu de 112 litri pe care nu îl mai folose?te, dimensiuni 80x35x40 cu sticla de 6mm. Chestia este ca acvariul a stat gol in garaj cam un an plus ca nici lipiturile nu sunt cele mai profesionale.
Acum ma gândesc ori sa îl las a?a, ori sa îl desfac ?i sa îl lipesc ca sa fiu sigur ori sa cump?r altul nou de la hornbach pe acelea?i dimensiuni la 200lei.

Precizez ca acvariul l-am l?sat 5 zile cu apa pana sus ?i nu pare sa curg?.

In poza pare zgâriat dar este default calcar, l-am sp?lat cu alcool sanitar ?i zeama de l?mâie ?i nu este zgâriat

Voi ce a?i alege?
Salutare.

Vrea sa fac un sistem co2 pentru acvariu ?i din întâmplare un prieten are o butelie pe care nu o mai folose?te ?i o vinde pe nimic (30lei).

Am Ata?at o poza mai jos.
Ar merge folosit?? Sau sa caut ceva mai profesional?
Primul strat jos am l?sat un sertar cu ceva bile albe cu care a venit filtrul, al doile cu pietricele pentru reducerea amoniacului (nu re?in cum se numesc), al treilea jum?tate pietricele jum?tate burete, ?i ultimul de sus burete
Mi?to, eu ma gândeam ca cele doua clapete sunt pentru a tine chestia aia ap?sat?
Salutare. Ieri mi-a ajuns filtrul jbl e702, l-am montat, am ad?ugat in el materia filtrant? ?i de ieri pana ast?zi apa a devenit super clar?. Singurul dezavantaj este debitul cam mare pe out ?i cam deranjeaz? pe?ti?orii, dac? montez pe furtunul de out un robinet ?i îl închid pu?in afecteaz? cu ceva filtrul?

?i referitor la temperatura, mi-am luat ?i un termometrul ?i ?i avea?i dreptate, incalzitorul setat pe 26, efectiv in acvariu am 23-24
 
Forum Index » Profile for DragusPetru » Messages posted by DragusPetru
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com