[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kiwiboy
Forum Index » Profile for kiwiboy » Messages posted by kiwiboy
Message
Multumesc pentru sfat, asa am sa fac va voi tine la curent!
Multumesc pentru sfaturi ... cum ar arata u astfel de clopot pentru sifonarea substratului?

M-am uitat destul de atent si nu se vad bule iesind din substrat ... deci sper ca n-am ajuns pana la formarea acelor pungi

Gasesc in obor un astfel de clopot?
Salutare!

Am inceput in acvaristica din dorinta de a avea un colt de natura acvatica in dormitor unde sa imi pot relaxa ochii.

Ca orice mic acvarist incepator am inceput si eu cu xipho ... guppy ... molly ... cateva luni de zile cat timp am inceput sa invat ce si cum trebuie sa fac.

La cca. 5 luni am fost in obor la o doamna foarte de treaba de la care cumpar tot ce am nevoie de fiecare data pt ca mi se pare foarte de incredere unde am donat xipho guppy si molly si am cumparat niste cichlidae (daca scriu corect) - africani mai exact. Pe care i-am tinut in acvariu aproape 1 an ... s-au marit erau vreo 7 exemplare in 90L (cat au fost mici a fost destul de ok ... dupa ce s-au marit .... am decis ca e mic spatiul pentru ei).

Si i-am schimbat la aceeasi doamna pe multe plante si 20 neoni albastrii.

Pe vremea cat aveam africanii se facea intr-adevar foarte multa mizerie si trebuia sa agit substratul cam 1 data la 2 saptamani si sa schimb cca. 30-40% din apa cu apa declorinata.

Acum de cat timp am neonii 1 an ... nu am schimbat apa deloc ... doar am completat la evaporare. Intr-adevar in substrat se vad multe impuritati dar apa este foarte limpede si sunt totusi mandru ca am putut incepator fiind sa mentin un acvariu timp de 2 ani fara nici un pestisor mort

Acvariul: 70x40x30 - 2 tuburi philips TLD capac plastic - plante echinodorus si inca o planta care imita iarba dar care nu stiu cum se numeste - 2 buturugi fierte in apa cu sare la cumparare - timp de ciclare 2 saptamani - 1 ancistrus varsta 2 ani substrat pietris diamentru ~3-4mm filtru Aquael parca dar nu mai retin ce debit are ... dar totul pot sa spun ca decurge ok si stabil.

As vrea acum din nou sa schimb un pic decorul ... si speciile ce vor popula acvariul. Ce imi recomandati acum ca am avansat putin? Recunosc ca mi-au placut foarte mult africanii dar faceau prea multa mizerie
Va multumesc pt ajutor! O sa incerc asa ... sper sa scap de problema asta
offfff si ... care ar fi cauza chestiei astea de la suprafata ??? de scapat de ea ... vad eu cum fac ... schimburi dese de apa .... etc. dar prevenirea ei dupa schimburile de apa?
Am uitat ... sa va spun ca pestii cam stau cu gura la suprafata (cred ca dupa aer) ((( pleeeease HELP ME! ca nu stiu ce sa mai fac
Hello! Nu am mai avut probleme in ultima vreme cu acvariul ... de aceea nici nu am mai scris ceva timp pe aici. De vreo 2 saptamani am urmatoarea problema:

La 2-3 zile de la schimbarea apei se formeaza o POJGHITZA deasupra apei .... o pojghitza care seamana parca cu un geam AFUMAT. O las asa cum este si dupa inca vreo 2 zile ... apa incepe sa miroasa urat rau de tot si sa devina parca putin albicioasa. In apa apar treptat niste materii albicioase si gelatinoase mai ales pe substrat parca sta ca un covor si pe plante la fel.

DATELE ACVARIULUI:
- capacitate: 90L
- iluminat : 2 neoane PHILLIPS
- pesti: 6 africani (lombardoi) + 1 ancistrus
- plante: 2 plante ... cu frunzele alungite nu stiu cum se numesc
- 2 radacini
- substrat - nisip
- scoici ...
- filtru intern
- cateva pietre de la mare (calcaroase) si putine de rau.

Care sa fie cauza? si ce este de facut? trebuie sa stau cu acvariul la CICLAT inca o data ? ca sa scap de problema asta? Dar nu am unde sa tin pestii pana se cicleaza acvariul
Mie nu mi se pare chiar deloc. Pana acum nu am surprins la ei NICI O COADA nici un carnatzoi dupa ei ... si asta m-a mirat si pe mine. In schimb sunt foarte mancaciosi dar excremente multe nu am observat chiar deloc. Probabil ca sunt si mititei deocamdata
-------------------------------------------------------------------------------------

* Ahhh ce imi lipseste EDIT-ul .... am uitat sa mentzionez ca se vede ZILNIC parca .... cum se maresc pe zi ce trece

** Nu carnatzoii ci PESTII
-------------------------------------------------------------------------------------
edited by koala:
reason : posturi succesive
Ideea e ca ii tin aici pana se fac ceva mai mari. In timpul asta deja am inceput sa imi amenajez locul in camera pentru viitorul acvariu de 200L ... care sper ca intr-o luna maxim sa fie pus la punct pentru ei
Am mai scris in alte posturi ce acvariu am. Este de 80L ... de aia nu am pus prea multi pentru ca sunt pesti care au nevoie de spatiu si cresc destul de repede. II am de vreo 1 saptamana si ceva si deja se observa cresterea lor. Astept sa se coloreze masculul ala odata :sic: :sic: :sic:
Am inteles ... deci va trebui sa astept vreo 7-8 luni pana se ingalbenesc masculii ... daca oi fi prins vreunul in astia 4 africani pe care ii am ... multumesc.
Dar am vazut la vanzatori in obor lombardoi mici de 3-4cm care sunt galbeni si portocalii ... si nu au ajuns inca la maturitate aia ce sunt? Masculi sau femele?
Aaaaa.... hihi nu stiam ... eu inseamna ca am 4 femele ca toate sunt albastre - lila ... nu am nici unul galben .... la ce varsta ajung la maturitate ei?
Cum se pot deosebi femelele de masculi? Pe la ce varsta de fapt? Am 4 lombardoi si nu stiu care cum sunt. Deocamdata au vreo 4 cm.
Okeeee .....

vreau sa ma pregatesc din timp si sa ma documentez. De cand m-am axat pe lombardoi care imi plac de innebunesc dupa ei vreau sa aflu cat mai multe despre ei. Am inteles de la cineva care a mai avut ca ar fi buni parinti ... ca nu isi mananca icrele. Este adevarat? Dati-mi mai multe detalii si mie despre reproducerea lor. La ce varsta ajung la maturitatea sexuala ... cum se face pregatirea pentru imperechere si amenajarea acvariului pentru depunere ... etc. cat mai multe detalii plss ... mai ales cei care au crescut lombardoi si au reusit sa ii inmulteasca.

Multumesc
O mica problema cu plantele acuma.... de cand am pus nisipul ... frunzele de la plante capata o culoare maro ... tind sa se usuce cred .... e din cauza ca le sufoca radacinile??? Oricum trebuie sa renunt la ele odata si odata pentru ca va trebui sa pun niste stancaraie
Nu m-am gandit la faptul ca la schimbarea substratului va fi asa .... nu am avut de unde sa stiu ... daca stiam nu luam lombardoii asa repede mai asteptam ceva timp ... acum stiu
Eu te sfatuiesc sa iti iei neoane ... si ai o gama super variata de unde sa alegi ... gasesti neoane Aquarelle ... tld toata gama ... etc. ... cand te duci spre Ploiesti .. pe DN1 ... pana in PRISMA se face o strada la stanga ... care duce spre BUFTEA ... tu acolo intorci si mai mergi inapoi vreo 50metrii si este un mare depozit de electrice. Au cele mai bune preturi eu am luat niste TLD 830 si 840 doar la 1Euro/buc + TVA ...
Gata .. am schimbat juma de apa ... tot tulbure e dar ... e mai acceptabil am bagat in bazin lombardoii ... sunt fericiti ... fug de colo colo de nu apuci sa ii admiri prea bine sau se pitesc pe unde apuca dupa plante sau dupa radacini (le-am bagat si radacinile pentru ca au fost tratate ok inainte si nu au ce sa elimine in apa ... ) pana fac decorul de pietre si strang pietrele .... astept sa fie cristal apa din nou ... pana maine sper sa se rezolve ce sa le dau sa manance? Mananca si ei ca orice alti pesti fulgi, granule ??
Nu am apa statuta ... pentru ca de obicei o pun cu 3 zile inainte sa o schimb si in cazul de fata nu am .... ce sa fac? Sa pun de la ROBINET?? jumatate de apa? Credeti ca pot muri?? Am citit ... ca doar daca faci chestia asta ... permanent sa bagi apa de la robinet pestii se imbolnavesc si mor. Dar presupun ca daca fac o exceptie acum ... nu are nimic
 
Forum Index » Profile for kiwiboy » Messages posted by kiwiboy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com