[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: EverSad
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Message
OnTopic: aprob` ce scrie adminu'.

Offtopic: nu scriu nimic. (desi: ar fi un deliciu pentru' cititorii forumului)
Pestii ii bagi` daca este/iesa` buna poza?
Erea` de antai aprilie...

Video-ul` este de azi.

LEdit: nu stiu daca "video" este Samsung ori alta marca...
De fapt: pestii sunt morti de ceva vreme... dar: fiind 1 aprilie, am editat pozele si am urcat filmu pa` iutub, acuma.

(normal ca: nu au mancat nimic si au murit de foame)
Calumea' bazinul. Bagi si pestii?
Doamne ajuta ! (cu guppy)

Unii sunt mai rezistenti, altii: sortiti raiului.

Oricum: pesti sunt mai rezistenti decat se presupune...
In principiu daca faci un schimb de 20% a apei in conditiile in care ai 25C cu apa de 15C, scade temperatura cu ~2C.

Ideal ar fi sa faci schimb zilnic de 10%. (adica 10L la zi daca poti face )

Cum ai pesti putini, ar fi bine de facut 10% la 2-3 zile. (asa nu mai modifici temperatura apei, semnificativ)

Despre soc termic, nu este cazul cu diferenta de 2-3 grade. (dacat daca ai deja in bazin 23 si o scazi la 20)

Particular, fac schimb de 50-80% la saptamana cu apa direct de la retea in cazul bazinelor mari. (650 si 240 brut)

In acest caz, folosesc cada ca si "buffer" pentru reglarea temperaturii.. (bag cu pompa din cada, apa la 25-26C)

Proportia de apa rece/calda, trebuie ajustata destul de frecvent... (in cazul tau: este mai simplu sa faci cu 10%)
Ceva update:



BBA de pe fereastra' este lasat intentionat.

O poza din 17 martie:
image

Se vede ca au avut si plante de suprafata. (Vallisneria Gigantea care este acum la carasi)

Asta` din poza: fiind baietu'


Acuma` guppy aia, o sa fie bolnavi de stres...

Botia, chiar sunt niste pesti activi.

Bine ca ai bagat pesti pana la urma.

Cu guppy: cum a scris colegul mai sus... (oricum, nu este nimic sigur cu cei din magazinele care vand si jucarii de pisici)

Ai inteles bine ideea ca nu trebuie cumparati pesti din magazinul unde sunt si zgarzi de catei...

Pana la urma: care rezista...

Fa schimburile de apa, nu suprahrani si vei avea rezultate bune.
Am aflat` si ce planta este... Felicitari pentru achizitie si detinere.

Arata ca plantele alea care se pun pe/deasupra la "morminte" in cimitir.

Ca sa nu mai conteste careva ca nu pot fi si cinic...

Oricum: smecherie cu buruiana, fiind imersa.

Sper sa nu se supere @flo77 pentru caracterizarea plantei. (dar arata ca o buruiana de mormat`)
Am scris: Salaj, stiind ca este Vasluiul: Transilvaniei.
Nu stiu` ce sa scriu` acum, pentru novici"'...
Pot:` scrie ceva pentru licentiati' (doar' ca nu scriu)

Am`/Dau, cursuri pentru licentiere la universitatea Ovidius din Constanta.
Aia la stanga/jos in prima poza: nu stiu ce buruiana este.

Se face concurs cu' : iata' ce am eu?

Vreau si lista de premii... (daca raspund` bine)
ugarit5 wrote:Incearca sa capturezi niste gaz din acela cu o capcana si ne putem gandi la niste experimente care sa demonstreze ce NU este


Nu scriu nimic!!!
Bun raspuns, al adminului

In principiu`: orice bula care se ridica la suprafata, este un balon de gaz. (care gaz? darcu` stie)

Datorita anumitor substraturi si elemente necunoscute din componenta bazinului, este firesc sa presupune-m ca ar fi X ori Y din` ce presupunem'....

Partea proasta, este ca: oxigenarea ori sulfarea in bazin, arata la fel: bule care merg sus....

petrutz2003 wrote:
EverSad wrote:Daca este plasat pe mijloc (in spate) va creea curenti de apa in bazin, atata timp cat incalzeste.

Va exista o diferenta de ~2 grade intre spate si colturile din fata.

Oricum caldura se disipa si fara circulare a apei.


Da, incalzitorul face curenti de apa in jurul lui, am vazut ca misca suprafata apei..... nu ma asteptam sa fie asa de puternica miscarea


Multumesc! Fizica fluidelor, elementara este interesanta.
@flo77 nu am fost inspirat cu tratamentul.

Daca: Ekto" nu a avut rezultat, erea` clar ca este bacteriana cauza.

Acum carasu' chiar este in regula. (erea' carasu meu preferat... de aia am si incercat tratamentul)

Altfel, intra la categoria: ghinion. (cat de cinic sa mai scriu?)

LEdit: am facut si la Oscari manevra... (cand am avut Oscari)

Salaj? (sa fiu' al dreacu)
Si a functionat cu Eritromicina!
Metoda:

- Ziua 1: Un comprimat Eritromicina ATB 200Mg la 50L apa. (lasat pestele 12 ore acolo, un schimb de 50% apa, pauza 12 ore)
- Ziua 2: Schimb 50% de apa, administrata mancare cat a putut manca, aspirate resturile dupa 12 ore si schimbata toata apa. (pauza 12 ore)
- Ziua 3: Inca un comprimat la 50L, a stat pestele iar 12 ore, schimb de 50% a apei si iar 12 ore pauza.
- ziua 4: A fost reintrodus in acvariul mare.

Observatii:

- Dupa 48 de ore de la inceperea tratamentului, aripioarele au inceput sa creasca/refaca.
- Initial (in bazinul mare) pestele nu mai venea la hrana de 3-4 zile. (dupa primele 24 de ore de la inceputul "tratamentului", a inceput sa manance si era foarte vioi' ori prezent.)
________________________________________________________________
Tratamentul a fost facut in bazin steril cu 50L de apa si piatra de aer cu debit de 300L/H.
dan.pavelescu wrote:Vezi ca tipul asta de tate nu corespunde cu dorintele colegilor

Astea: este de incalzire.

Holstein cow will typically produce between 22 and 40 litres of milk, every day. (asta inseamna tatze, doar ca sunt vaci...)

Bine, ca si constitutie ori prezentare din spate, sunt aproximativ la fel... ca si caprele... (doar ca la vaca, trebuie "scaunel" pentru anumite abordari )

Ontopic: frumos acvariu! (sa nu ma arda cu "ban" adminu)
 
Forum Index » Profile for EverSad » Messages posted by EverSad
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com