[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: franco_iasi
Forum Index » Profile for franco_iasi » Messages posted by franco_iasi
Message
Salut

Dedesupt am prevazut cam 1 m pentru papuci si haine sistem modulabil, deasupra ma gandesc la un sistem de ventilare care va iesi in baie, va fi sus demontabil pentru intretinere si ceva materiale rezistente la apa, stropi, condens.

10 l cum se calculeaza ? Mi se pare cam mult.

Nu pot renunta la ideea cu sifonierul e prea unica


Franco


Salut

Dimensiunile asa mari sunt date pentru ca este integrat intr-un corp de sifonier, pe hol . Practic as dori sa incorporez acvariul in lungimea sifonierului. Sa il intretai.

Da, doresc plante in el.

Am sa folosesc led-uri pentru ca au consum mic, problema cu intensitatea si temperatura de culoare se rezolva.

Aluminiu posibil sa fie cornier eloxat si sudat, mai greu cu sudura in aluminiu dar mi-am intins antenele.

Treaba este prea migaloasa sa o faca un mester, trebuie sa il construiesc personal. Daca ar fi prin Iasi cineva foarte experimentat sund dispus sa achit consultanta si ajutor.


Cu stima,
Nu ma pentru ca sunt de ala cu idei cretze.
.
Bun seara,

Raspunsurile dvs . ma bucura nespus.

Cateva idei.

Pestii vor fi mici si nepretentiosi, fiind incepator, dar sper ca bucuria copiilor va fi asigurata. Am gandit sa fac acvatiul mai lung decat inalt ca sa nu stresez pestisorii, dar daca au nevoie si pe inaltime mai pot sa il inalt. Ma gandesc ca din cei 400 mm cam 300 vor fi apa . O fi bine ?

Conducta de apa si evacuare am in plan este aproape de baie.

Sunt trase prin tavanul fals deja cabluri ptr energie, iluminat, filtrare, oxigenare si eventuale aplicatii TCPIP, Arduino, camera video, senzor de supraplin inundatie,, electrovane, temperatura etc ( ma ocup cu automatizari si am facut Facultatea de instalatii si constructie deci partea asta este under control, restul se invata incet incet). Prevad si o mica instalatie de ventilare dezumidificare.

Pana la instatii trebuie sa vad de structura pentru ca este ceva apa in el, grsime sticla, tip sticla, imbinari, corniere aluminiu, fixari, cote si un mic proiect 3 D.

Oare e ok sa fac doar peretii fata si unul lateral din sticla si cei din spate (lipiti de perete, si fundul din alt material ai putin pretentios dar mai sigur ? Gen inox , comacel, plexiglass gros ? la peretii spate ma gandesc la ceva decor de piatra sa aiba pestisorii unde sa se ascunda si sa fie cat mai natural, sau un fel de foto tapet.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

Buna ziua

In goana dupa casa super amenajata , am inceput sa visez la un acvariu pe hol, cu dimensiunile:

lungime 2850 mm
inaltime 400 mm
profunzime 700 mm

As dori sa imi dati sfaturi in privinta:

grosimii sticlei (cum se poate calcula)
tratarii sticlei (in Iasi sunt cel putin 2 mini fabrici Geba si Calory)
lipirii sticlei (am vazut silicoane speciale ptr sticla)
cadrului (doresc sa il fac din cornier de aluminiu)

Tin sa mentionez ca am oaresce experienta tehnica si manualitate.

Neavand tousi experienta in acvaristica nu pot aprecia daca proiectul este fezabil sau nu ...

Astept sfaturi si sugestii.

Va multumesc anticipat.

 
Forum Index » Profile for franco_iasi » Messages posted by franco_iasi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com