[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cyber
Forum Index » Profile for Cyber » Messages posted by Cyber
Message
Zgomotul vine din locul unde este montat filtrul. Filtrul nu produse zgomot puternic , dar de la vibratiile acestuia, vibreaza si sticla si e un zgomot obositor (se simte vibratia sticlei si la atingerea acesteia). Am incercat si pe alt geam dar e acelasi rezultat... trebuie sa gasesc ceva ce sa sustina filtrul dar sa nu transmita vibratiile catre sticla ... ori schimb filtrul...
Nu am pompa de aer. Am demontat cat mi-a permis filtrul (sa scot buretele si tija cu rotita ce misca apa, de la motor). Nu vad nici un blocaj
Salut ! De curand am achizitionat un acvariu Diversa Startup 60 LED (54 Litri). Vine echipat cu un filtru Claro 600 , incalzitor cu termostat Thermo Plus 50. L-am "aranjat" cu pietris din pet shop , cu doua decoratiuni, umplut cu apa (lasand 2cm liberi, distanta de la margine pana la nivelul apei), am pozitionat cu ventuze, filtru si incalzitorul si le-am bagat in priza. Filtrul sta bine prins cu ventuze dar sticla acvariului vibreaza foarte tare, incontinuu si se creaza un zgomot foarte deranjant. Acvariul e pozitionat pe suportul din plastic din pachet (rama de jos), direct pe o masa de lemn. Imi place acvariul meu fiind foarte animat de 6 pesti si nu vreau sa renunt la el. Ma puteti ajuta cu un sfat, cum sa prind filtrul intern de sticla fara sa o faca sa vibreze in timpul functionarii, va rog?
Salut ! Ma numesc Ciprian si de 3 zile detin primul meu acvariu. E vorba de un set Diversa Startup 60 cu LED. Pe langa decorul initial asezat din prima zi, de astazi are si "populatie" : 2 Corydoras rabauti, 2 Xipho si 2 Cardinal Tetra.
 
Forum Index » Profile for Cyber » Messages posted by Cyber
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com