[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Gabriel
Forum Index » Profile for Gabriel » Messages posted by Gabriel
Message
Salut Rares,

Hanna Phosphorus ULR este in regula . Daca ai cum compara la un nivel apropiat de acuratete - nu teste colorimetrice hobby - ar fi ok. Eu am folosit HI736-11 solutia lor
standard pentru minicolorimetrul 736.

Exista o legatura directa intre nivelurile NO3 si PO4 din acvariile marine insa nu stiu daca cineva a stabilit o corelatie/proportie exacta in sensul ca este nevoie de x ppm NO3 ca sa reduci
PO4 cu 0.01ppm pentru ca in joc sunt mai multi factori. 0ppm in bazin pentru oricare din acesti doi macronutrienti nu este benefic atunci cand reducerea nutrientilor se face biologic si nici
pentru corali.
NOPOX si biopeletele sunt in principal sursa de carbon necesara dezvoltarii bacteriilor, biopeletii actionand si ca suport pentru aceste bacterii. Filtrarea biologica este cea care se bazeaza
exclusiv pe bacterii + suport bacterian + sursa de carbon in combinatie sau nu cu algele [macroalgele] pentru reducerea/exportul macronutrientilor.

Cand reducerea se face chimic cu mediu absorbant - cum este cazul antiphosului - evindent ca absenta NO3 nu va influenta rata si nici capacitatea de absorbite/reducere a PO4.


Ideea din spatele unui kh intre 7 si 8 este de a replica pe cat de aproape posibil conditiile din ocean si in plus, sustin unii din adeptii filtrarii biologice, o mai mare stabilitate a coloniilor
de bacterii. Cred ca tot cei de la Red Sea au fost cei care au lansat conceptul cresterii rapide a coralilor [cu un Kh peste 12 in combinatie cu niveluri ridicate de Ca si Mg] dar eu nu
am vazut nicio diferenta intre rata de crestere la un kh de 9 fata de un kh de 7. Intr-adevar un kh intre 7 si 8 este greu de mentinut pe masura ce acvariul se maturizeaza si coralii
duri incep sa creasca dar cu teste regulate poti stabili un consum.

La mine nu a functionat antiphosul in combinatie cu filtrarea biologica pentru ca initial [la schimbul mediului de filtrare chiar cu o dozare foarte precisa] reduce agresiv PO4. Ori acest lucru
afecteaza atat coralii cat si populatia de bacterii ce leaga fosfatii, populatie care nu crestea suficient de repede pe masura ce rata de absorbtie a antiphos-ului scadea.

Curatarea mecanica [cu mana, penseta, periuta de dinti ] ajuta dar de baza ramane echipa de curatare a acvariului

Salut Rares,

Am trecut destul de rapid prin topicul tau.

Nu stiu cu ce masori PO4 dar 0.01 ala cu Salifert a insemnat intotdeauna mai mult [mult mai mult] cu minicolorimetrul.

Mie mi se pare ca filtrarea ta reduce eficient si repede NO3-ul si in felul asta [indferent ca folosesti antiphos] vei avea fosfati.
Fosfatul nu o sa scada daca nu ai NO3 si in felul asta te invarti intr-un cerc.

Incearca sa hranesti mai putin in special hrana uscata gen pelete.

Cu biopelete eu am redus fosfatul prin cresterea NO3. KH-ul l-as tine sub 8.
La mine n-a functionat combinatia intre antiphos si biopelete.




Salut Calin,

26 si 31 mai sunt disponibili?

Mcy.
Cu banii pe care ii dai pe 300ml de RowaPhos poti lua 1000ml de Diakat B Plus care este la fel de bun.
Nemtii il folosesc in locul RowaPhos-ului ba chiar il numesc in gluma "RowaPhos-ul saracului".
Multumesc Am fost ieri la Baumax. Nu mai aveau de vreo luna.
Skimmer-ul va fi expediat maine catre Dragos - DA am gasit in sfarsit in saracia asta de oras folie cu bule la un prieten evident
@vali b
Multumesc dar nu ma intereseaza schimburi pentru ca nu mai am "spatiu locativ".

Astept un coral de la Satu Mare si ma intreb de vreo saptamana unde sa-l pun sau ce sa scot
Vand skimmer Beckett - folosit dar in stare exceptionala - nu are parti in miscare asa ca nu exista uzura.

Pret 1300ron usor negociabil - fara pompa.
Pret 1500ron - cu pompa de 9000litri Jebao DC.

O zi buna
Gabriel
Nu am nimic cu Bubble Magus sau cu skimmerele facute de ei insa am multi cunoscuti care au renuntat la ele dupa ce au inteles ca exista skimmere mult mai eficiente.

Skimmerul Beckett este superior din anumite puncte de vedere celor cu rotor cu ace. Dragos iti va da cu mult mai multe detalii.
Daca ai spatiu suficient in sump precum si timp [nervi] sa desfaci suruburi de plastic [un numar bun de suruburi de plastic la fiecare operatiune] ti-l recomand.
edyr wrote:
Gabriel wrote:Eu cred ca treaba e mai simpla de atat

Verifica si cum ai montat piesa in forma de sageata din interiorul injectorului.
E destul de usor sa o montezi invers.
Eu am facut-o si exact asa se manifesta.

Plm ai avut dreptate.
Acum e o adevarata cascada,stiam eu ca la inceput era altfel..


Been there, done that! as zice. Descrierea ta se spuprapunea exact cu "simptomele" skimmerului meu cand am inversat - pentru prima data - piesa din interior.
Uite care este pozitia corecta

http://www.dfwmas.org/Forums/UpLoAdS/beckett_234.jpg

Subscriu deasemenea la ceea ce a scris Dragos deoarece eu exact asa am folosit-o.
Pompa de 9000 trebuie data la maxim.

Eu cred ca treaba e mai simpla de atat

Verifica si cum ai montat piesa in forma de sageata din interiorul injectorului.
E destul de usor sa o montezi invers.
Eu am facut-o si exact asa se manifesta.
Exact asta voiam sa va spun.

Eu il accesez de la munca fara probleme.
aerosv wrote:Lucrez la lampa, un soi de rama din komatex, geam plexy transparent si se va sprijini pe marginea bazinului.
Lateral voi incerca sa fac niste piese din plexy transparent pentru a nu cadea in apa
Vreau sa fie cat mai simplu !


Sfatul meu este sa-ti faci inca o copie a bucatii transparente ce acopera lampa. Led-urile o vor ingalbeni si vei dori sa o schimbi.
Alfel lampa arata excelent.
@shubi - avem si noi un "Radu" dar ceea ce i s-a intamplat cu pompa asta unui coleg din Constanta nu cred ca putea fi reparat. I s-a descentrat cumva rotorul si initial a inceput sa faca putin zgomot, mai apoi se oprea desi nu era blocata [probabil se incalzea si intra vreo protectie] ca la sfarsit sa gaseasca saiba siguranta din capul rotorului rupta in sump.

@koala - am inteles. Tot China scrie pe ele cred.
Dragosila multumesc mult de tot.
Da-mi si mie sms cu contul tau te rog mult.

Care pompa?
Jebao?
Ma gandesc deja sa-mi comand ceva "mai de incredere" sa fiu pregatit in cazul in care o patesc si eu.
Mda.
Eu ma refeream la faptul ca la ceea ce ai tu in bazin kh-ul mic sau mare nu este atat de important.
Dar am lasat-o asa sa vad daca te prinzi
Sa nu intelegi ca iti sugerez cumva sa nu-l mai masori niciodata
Si nici ca un kh de 5 este ok. Chiar si la tine

Lasa ca stim ca tu ai un suflet mare
koala wrote:... refacand testul, cu un Salifert, mi-a dat valoarea 12.5.


Si pe cine crezi ca intereseaza cat ai tu kh-ul - huh

koala wrote: Pietrele alea noi (cele 2 bucati de plate) s-au umplut de cyano... si vad ca nu da inapoi.


O sa ai de asteptat ceva timp pana elibereaza fosfatii din ele. Ciprian a patit si el asa numai ca la el sunt toate pietrele
O frumusete de bazin din toate punctele de vedere. Nu le mai enumar aici pentru nu as face dacat se repet ce au spus colegii deja mai sus.
 
Forum Index » Profile for Gabriel » Messages posted by Gabriel
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com