[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: RalucaCristina
Forum Index » Profile for RalucaCristina » Messages posted by RalucaCristina
Message
Poza 5
Poza 4
Poza 3
Poza 2
Poza 1
Buna seara, desi acvariul de cca 6 luni parea in regula, am obs dupa ce am inceput sa fac schimburi de apa cu apa filtrata si le am schimbat si meniul (plecomenu dennerle si Eheim tabs) am inceput sa vad modificari
- la pesti: gura deformata, parca ar fi o tumora la unul din ei, solzi rasfirati ?i nu lipiti de corp,
- la plante au ap?rut niste depuneri maro pe firisoarele verzi;
- pietrisul are niste fire verzi crescute prin el si pare f murdar, desi am facut schimb de apa acum mai putin de 2 sapt.

Atasez poze, poate elucidam misterul si gasim solutii cu ajutorul vostru!
Multumesc
Perfect, multumesc pentru raspuns! Le am facut baie plantelor in spirt aseara, acum cu ochii pe ele sa vedem rezultatul.
Faye wrote:BBA apare, pentru ca apare. Traieste si traieste chiar bine in orice conditii. Cu lumina sau fara, cu fertilizanti sau fara, cu CO2 sau fara! Le-am incercat pe toate si nu am scapat. Numai iluminatul le-am schimbat de 3 ori, ca poate poate. Am incercat si curatenie/aspirat zilnic, si curatenie o data la luna. BBA nu s-a sinchisit si si-a vazut in continuare de viata si de extindere. Nici baile cu apa oxigenata nu au ajutat si nici Easy Carbo.
Iar apoi a aparut @Porcu, care m-a scapat definitiv de BBA cu un sfat.
Spirt medicinal simplu de la marmacie, necombinat cu apa. Scufundati planta pentru 2-3 secunde (nu mai mult, ca se arde!), apoi clatiti foarte foarte bine cu apa curata. In 2 zile BBA se inroseste, intr-o saptamana dispare complet.
Si proba cu poze:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/300/28967.page#p320769


Buna, si in acvariul meu au aparut aceste frumoase alge. Tu zici ca ai scapat scufundand pt 2-3 sec plantele in spirt ?i apoi le ai clatit ffffbine. intrebarea mea e daca se repeta zilnic tratamentul pana dispar algele sau se aplica o singura data.

Merci,
Raluca
Facem tratamentul de la jbl... in acvariul mortii......
Sub ochii mei a murit un cory, F xipho e in agonie, niciun peste nu pare fericit. Sapt trecuta au murit 2 guppy si 2 neoni. Imi cam vine sa ma las decat sa ii cumpar si sa ii bag in ce apa o fi asta....
Oricum, inteleg ca tb sa scot filtrele de burete, dar nu scot siporax. Corect?
Pestiuca mea dalmatian
Am obs ca xipho sau molly (nu ?tiu exact ce mi au dat la magazin) femela neagra are puncte albe mici pe corp pe care puii de guppy le mananca/ciugulesc. Mie mi pare sa fie gris... daca pun sare si cresc temperatura imi afecteaza plantele?
Liv wrote:Asa se trateaza lemnele proaspat culese din natura.
Daca nu pluteste si nu coloreaza apa a fost deja tratat. Ca sa fii sigura mai bine il fierbi o data in apa simpla (citeva minute) si poate fi folosit.

Nu uita de materialul filtrant biologic.


Multumesc Liv, asa voi face cu “busteanul” meu.

Ieri am fost la cumparaturi si am luat 2 l siporax pe care i-am impartit astfel: 2 pungute de tesatura fina (de bijuterii) au incaput chiar in filtru, printre filtrele deja existente, iar restul am pus intr-o “soseta” de la jbl (19 lei/2buc; sosetele astea seamana bine cu sosetele-dres din lycra ale femeilor 10 lei/3perechi) pe care am plasat-o la intrarea apei in filtru. Ma gandeam sa adaug astazi niste bacterii sa grabesc putin popularea siporax, iar peste vreo 2 saptamani sa scot filtrele vechi (buretii) (2 din cele 4 din dotarea standard) si sa pun in filtru siporax care acum este la intrare si care nu se vede chiar frumos. Sper doar sa nu fie prea devreme.
Liv wrote:Nu e scoarta - mai degraba e bogwood. Poti sa il pui linistita in acvariu. Il speli bine si poti sa il pui in acvariu. Daca nu pluteste legi pietre de el si il scufunzi in apa pina cind nu o sa mai pluteasca - daca nu esti norocoasa e posibil sa dureze 2-3 luni.



Am mai citit pe net ca se fierb in apa cu sare neiodata, in mai multe ape, pana nu se mai coloreaza apa. Abia apoi se pot pune in acvariu. Lemnul meu e de la coralis; il tin in apa calda de 1 zi. Nu pluteste si nici nu mai coloreaza apa. Il pot pune in acvariu, il mai las la imbibat cu apa sau il fierb in saramura?
Acum alta belea. A murit singurul gup, l am gasit fara cap, coada sau alte aripioare (ieri cred ca vazusem o mica bobita alb? aproape de dorsala). Acum 2 zile am gasit un neon mort iar acum altul. E vreo boala sau e din cauza toxicitatii apei (adaos de 24 pesti dupa ciclarea cu doar 6)?
Apa pare ok, dar cu testele 5 in 1 nu fac mare lucru. Ca semne clare vad pe plasa maternitatii foarte mult? materie maro. Asa cum m ati invatat, schimbam 35% din apa la 2 zile.
Ma mai gandesc ca tetra ar putea fi agresivi, dar doar cu gupul. Ii tin cam flamanzi pt a nu se murdari in exces apa. Dar niciun neon din cei 2 morti nu e ciupit.
V as ruga sa mi l recomandati pe cel mai silentios dar nu de la oase ca e fff scump. Avem acvariul in camera in care stam seara de seara si nu as vrea sa il aud in continuu.
Multumesc
Liv, zici ca: “Ai burete si burete combinat cu carbune activ. Adica ai filtrare chimica si mecanica.“
Daca scot buretii din filtrul actual si pun Matrix e ok? Adica mi e ca daca raman fara buretele cu carbune sa nu aiba impact negativ. O fi avand si el rolul lui. Imi explici si mie te rog ce medii de filtrare imi sunt necesare. Sambata ma duc sa fac cumparaturile (Matrix si Eheim classic 600) si n as vrea sa iau nici in plus, Dar nici in minus.
Liv wrote:Deci ai filtrare slabuta spre slaba. Toate kiturile complete au 2 lucruri in comun: filtrare slaba si lumina cam putina.

Ai cam 15lumeni/litru deci te incadrezi la iluminat slab. Nu cred ca Eleocharis (iarba care o ai in fata) o sa reziste. Lasa lumina pe mai tirziu - e mult mai greu de modificat.

Important e filtrul. Ai deja cam prea multi pesti pt. filtru. Ai burete si burete combinat cu carbune activ. Adica ai filtrare chimica si mecanica. Aproape deloc filtrare biologica care e cea mai importanta.

Ai 2 variante:

1. Filtru extern:

https://abc-zoo.ro/16540-eheim-classic-600-2217010-1000-l-h-fara-medii-filtrante.html

Sau chiar un Eheim Classic 1000

Sau daca poti (cred ca e preferabil):

https://www.nevertebrate.ro/filtru-extern-oase-biomaster-thermo-600-18045

Ambele vin doar cu bureti deci va trebui sa cumperi si Seachem Matrix, Sera Siporax sau in cel mai rau caz piatra ponce (preferabil e primul , dar e mult mai scump). E posibil sa fie nevoie sa faci niste decupaje in capac ca sa intre furtunele. Oricum varianta cu filtru extern e cea mai buna.

2. Modifici filtrul care il ai. Pastrezi un burete la intrarea apei in filtru (pe care o sa il speli cam des), iar restul spatiului (din care o sa scoti buretii) o sa il umpli cu Matrix sau Siporax.

Din cite am citit la acvariile Juwel filtrul e lipit de geam cu silicon si e cam greu de scos, deci poti lua in considerare si sa nu faci nici o modificare la filtru si sa adaogi un Eheim classic 300 sau un Eheim Ecco Pro 300 (in care sa pui Matrix sau Siporax.

Indiferent ce varianta alegi, Matrix sau Siporax va trebui sa stea in acvariu (intr-o plasa de material sintetic) timp de 2-3 saptamini ca sa fie colonizat de bacteriile nitrificatoare.


Buna seara, ma gandeam sa combin eheim classic 600 si mai mult sa fac si modificarile recomandate la filtrul existent. E ok asa?
Wow! Super idee! Asa voi face, pana iau ce mi ai recomandat initial.
Multumesc si seara placuta sa avem, noi si pestiucii nostri
Si piatra
lemul
 
Forum Index » Profile for RalucaCristina » Messages posted by RalucaCristina
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com