[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dumitriu ciprian
Forum Index » Profile for dumitriu ciprian » Messages posted by dumitriu ciprian
Message
Musky22 wrote:Salut la toata lumea si imi pare Bn de cuno?tin??.....am si eu o problema la un acvariu de 63L am 7 pe?ti (2 carasi,2 moly si inca 3 da nu le stiu specia)..Acvariu il am de 2 saptamani aproape 3 da apa nu o fost la început asa o fost limpede si încet încet sa schimbat ...acum 2 zile sa schimbat total ....am filtru de la evo filter submersibile voltage 220-240/50Hz de 6 w si Q/Max 520l/h nu e bun filtru ? Cum pot sa rezolv problema ?  cu culoarea la apa este alb laptoasa cum se vede si în poza si nustiu ce sai fac sa o fac limpede dac ma puteti ajuta as fi recunosc?tor.. multumesc si astept niste sfaturi ..precizez ca sunt la inceput de drum si nu am mai avut acvariu pân? Acuma!

Ori nu e ciclat acvariu ori e din cauza carasilor...care rascolesc substratul...dac? gresesc cei mai experimentati s ma corecteze
dumitriu ciprian wrote:Dac? îmi poate spune cineva care e femeia si care e masculin...si care ar trebui s? fie propor?ia mascul-femeia pt ca s nu fie haos...ms frumos
ma poate ajuta cineva in identificarea lor?
Liv wrote:Scoti furtunul de aer care duce de la iesirea din filtru in afara apei. Daca filtrul face ceva valuri la suprafata apei e de ajuns ca sa oxigeneze apa. Suplimentarea cu o pompa de aer (sau cum face filtrul tau acum) ar putea fi necesara in cazul unei supradozari a CO2, daca vei face anumite tratamente medicamentoase sau in cazul suprapopularii - nu esti in nici unul din cazurile astea. Adica scoate furtunul ala de aer, dar pastreaza-l ca poate cindva o sa fie bun.

Am f?cut cum mi-ai spus...Dar acum mai am o mica problema...dup? ce am plantat acvariu am descoperit ca plantele de la magazin erau pline de melci...asta observand cv mai tarziu...acum acvariu meu e arhiplin de melci...ce pot face s scap de ei?
adrian09 wrote:nu e rau...
ala in stanga, nu e de la CO2?
daca da, atunci fa ceva si anuleaza bulele de la filtru. pe langa ca iti agitaapa si asa pierzi mao mult CO2, si .... tu bagi CO2 ca sa ai unde sa bagi si O2?
Filtrul este cam mic, ar trebui sa treci pe un extern, cu volum mai mare pentru filtrare bio

Nu am cum sa trec pe filtrare extern?...nu am suficient spatiu pt asa cv...Cum as putea anula numele de la filtru?
Cam asa arata acum acvariu....(Ce se vede cu rosu e doar o reflexie)
Dac? îmi poate spune cineva care e femeia si care e masculin...si care ar trebui s? fie propor?ia mascul-femeia pt ca s nu fie haos...ms frumos
Nu am mai scris de mult cate ceva si au intervenit putine schimb?ri...din "borcanul de 20L"sa transformat în Juwel rio 120...plantat,si acum am si cv pestisorul...neoni si inca unii care b?nuiesc c? sunt platy...Dar nu sunt sigur si as dori sa va intreb pe voi
Andr9225 wrote:Buna! Astazi am "salvat" un xipho de la a di aruncat in wc ) i am cumparat un prieten platy, cei 2 sunt intr un acvariu gen bol, de 6L, cred, nu ma prea pricep, domnul de la pet shop a spus ca e ok. Intrebarea mea e, au nevoie de aerator?! ????????????

Dar u in ce ii tii?nu ai acvariu?
DanielManciu wrote:Salut , in sfarsit mi am convins unu din parinti sa ma lase cu alt acvariu si anume https://m.emag.ro/acvariu-diversa-40-negru-25-l-112936/pd/DCJQSBBBM/.
Mi am luat un un mopan pe care il pastrez pt celalat acvariu o planta inalta pe care am pus o deja , o solutie anti metale grele si altele.
Acvariul de mai sus e k?

Ia pune cv poze sa vedem ce ai luat.
DanielManciu wrote:Mai vreau un mopan mic cu moss pe el ... si niste pietre momentan ...
Ar merge si o planta cu frunze de lalea nu ii stiu numele...
Acum astept

Nu mai cumpara absolut nimic...asteapta....il vei aglomera prea tare...tot ce trebuie sa ai acum e doar rabdare...cu timpul vor veni va multe....intre timp documenteaza-te si fa-ti un plan cum iti doresti u sa vezi acvariu...cand ai planul stabilit si fonduri,dar si cunostintele necesare atunci il vei putea pune in practica...pana atunci e un inceput ok
DanielManciu wrote:Poze

Acum tot ce trebuie sa mai faci este sa ai rabdare...nu mai cumpara absolut nimic...(pesti,plante)fa program la lumina si cam asta e
DanielManciu wrote:Donez ciclida schimb cu orice plantaaaaa in Bucuresttiiiii

Stii diferenta dintre a dona si a schimba Ai provocat dureri de cap la toti cei dupa forum cu încapatânare ta
DanielManciu wrote:Molly Ballon e gestanta sau are dropsy?? .... ca mai am si un cory care pare cam umflat
Si mai bine fac ceva decat sa ii las asa...

Daca vrei o solutie rapida si fara sa mai chinui animalele pune 3-4 linguri de sare in acvariu...in jumatate de ora le-ai curmat suferinta...u nu ai respectat anumite criterii de cand te-ai apucat de acest acvariu...asa ca niciodata nu vei avea pestii sanatosi si plante frumoase daca nu le oferi conditii aproape asemanatoare ca in mediul lor....înainte sa te apuci de acvaristica ar fi trebuit sa visezi forumul asta si tot ce tine de col?ul incepatorului....acvaristica nu o faci peste noapte si nu mai sunt nici conditiile primitive care erau acum 20-30 de ani...dar chiar si atunci existau acvarii de plângeau lânga ele....mult succes...se pare ca din ce sa scris in acest topic nu prea ai ?inut cont...ai facut cum ai crezut tu...in acvaristica mai trebuie sa dispui si de cateva fonduri monetare ca sa ajungi la cv placut ochiului...iti doresc mult succes in ceea ce iti doresti sa faci...din partea mea asta este ultimul sfat si ultimul comentariu pe care il mai postez la acest topic....
Inainte Si dupa 4 saptamani
DanielManciu wrote:Pot pune macar in asta actual 2 fragi in apa cu sare neiodata cu filtru si lumina (un inceput )?
Ma gandeam sa tai burretele filtrului in doua , pun burete la final , minisiporax si deasupra carbunele.

Uite iti voi da exemplu acvariu meu inceput acum 4 saptamani...in prima saptamana eram foarte dezam?git de el pt ca plante toate erau topite...dar dupa ce a inceput s se cicleze au început s învie...vietati inca nu am b?gat în el...mai astept asta trebuie si u sa în?elegi...in acvaristica daca faci totul pe repede înainte ai sa ai cel mai mare regret...f?-?i un plan bine stabilit...Si dupaia documenteaza-te cum trebuie...am sa ata?eze si o poz? cu acvariu de atunci si de acum
DanielManciu wrote:Pot pune macar in asta actual 2 fragi in apa cu sare neiodata cu filtru si lumina (un inceput )?
Ma gandeam sa tai burretele filtrului in doua , pun burete la final , minisiporax si deasupra carbunele.

Daca vrei poti pune si un nuc...dar niciodata nu ai sa ajungi sa faci acvaristica cu Modul asta de gandire...u trebuie s? ?tii ce vrei sa vezi in final...dac? nu ai nici un plan exact l?sate pagubas
DanielManciu wrote:O sa mi iau minisiporax si buretele cu pompa l am scos ca murdarea apa , sa pun doar cu piatra (trb sa mi iau piatra)?
Daca mi iau acvariu de 20 l poate mai maricel l as face marin ... idei , pareri?

Sfatul meu e sa nu visezi la lucruri marete uitate la sec?iunea jurnale,vezi acvariu plantate sau de ciclide ,cap?t? experienta...Si pe urma gânde?te-te la acvariu marin....La ala trebuie foarte multa grija...nu e u?or de între?inut un acvariu marin si nici fauna+accesorii nu sunt ieftine...mai Bn te axezi pe acvariu plantat...dar acum faci cum crezi
DanielManciu wrote:Edit : a murit guppy ul si molly ballon alb . Guppy ul de la azot si molly am facut niste greseli cred. Molly ballon din poza e gestanta?
E important sa stiu ca vreau sa mi schimb acvariul acum nu stiu daca cu molly / guppy pt ca fac mizerie multa molly si as trece pe betta . In acvariu de 20 l sunt k 2 bette? 1m/1f? Sau 1 m si creveti . Daca femela e gestanta o vand si pe cu pui sau donez . Am gasit la animax cultura bacterii e k?Am si o ciclida separat sa o dau ?



Scrie te rog in romana ca sa poata intelege si Dancila...asa numai tu stii ce ai scris
Se da urmatoarea problema...pân? acum nu am mai avut crevetii...ce trebuie sa am in vedere pt cresterea lor si pt inmultire...as vera ca in borcanul menu sa bag creveti plus neoni rosii(vreo 10 creveti plus 5 -6 neoni)
Silviu Man wrote:
dumitriu ciprian wrote:Revin cu o intrebare ca si fauna as vrea sa bag neoni si creveti red chery.....intrebarea e daca vor scormoni crevetii substratul...


Nu, dimpotriva. Crevetii mai curata din hrana care mai scapa si ajunge pe substrat.

Ok...având în vedere c? "borcanul meu are 20L"cam cati crevetii +neoni pot adauga pt a nu suprapopula acvariu
 
Forum Index » Profile for dumitriu ciprian » Messages posted by dumitriu ciprian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com