[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pirania
Forum Index » Profile for Pirania » Messages posted by Pirania
Message
Plantele s-au dat , topicul poate fi inchis. Multumesc !
Update- Se mai pot lua luni din zona Izvor in caz ca sunt doritori.
Donez plante , am doua galeti pline ochi. Plantele sunt sanatoase si provin din acvariu fara probleme, cu pesti sanatosi. Plantele se pot lua din Tartasesti (langa Bucuresti). Le tin pana luni, daca nu e nimeni interesat le voi arunca pt ca stand in galeti se vestejesc.
Stiu despre nitriti/nitrati, am acvariu de mult timp, ceilalti pesti sunt ok. Vad ca guramul isi revine , dar este f slab , de mancat mananca. Am incercat sa il pun inapoi in acvariu dar celalalt guram il fugareste si-l ciupeste. Cred ca dupa ce il fac bine il donez, banuiesc ca sunt amandoi masculi.
Pestele e de ieri e sub tratament cu Jbl Gyrodol, vad ca si-a mai revenit la ochi, nu mai sunt asa intrati in orbite, temperatura o tin la 27grade. Referitor la acvariul unde sunt pestii nu am probleme cu filtrarea, apa este cristal. Cu ph-ul este probelma veche pt ca apa din put este f dura si calcaroasa.
Multumesc pt ajutor cu pozele !
Bazinul in care am mutat pestele are aprox 7-8 litri, apa este din acvariul mare de unde am mutat pestele. Bazinul acum e la loc ferit, nu are lumina pt ca pestele sa nu fie stresat. I-am pus un oxigenator. (Am si minifiltru dar in acvariul mare pestele se retrasese in zona unde nu exista curent de la filtru, cand era in zona de "curent" se sprijinea de plante, aici unde este vad ca nu are probleme cu echilibrul) PS - ma intrebase un coleg , pt apa am incalzitorul setat la 22 dar in incaperea unde este acvariul temp nu scade sub 24, e cea mai calduroasa incapere din casa)
Am trimis pozele pe mail mihai adrian, multumesc
Nu reusesc sa pun pozele , ma poate ajuta cineva?
Am scos pestisorul in alt bazin pt ca il atacau si calistusii. Dupa ce l-am separat i-am dat niste fulgi tetra si a mancat. Incerc sa pun poze
Am observat de ieri ca unul din cei doi gurami pitici are ochii foarte intrati in orbite, sta mai mult retras dar are pofta de mancare. Coloritul este normal, nu are alte semne pe corp. Are si codita un pic ciupita de celalalt guram. Acvariu 180l , filtru extern eheim 2226 profesional, apa 22 grade, ph 8-9, lumina de la 9am-17pm 1aquaell 30w+ 2 tdm x30w. Informatii acvariu: mai sunt impreuna cu el 1 guram pitic, 17 neoni, 7pentazona, 6 calistus, 2 cory, 2 ancistrusi maturi, 13 creveti red cherry si 5 cardinia japonica.Toti pestii au aprox 4-5 sapt de cand i-am cumparat (exceptand ancistrusii care au 4 ani ).In afara de guramul respectiv toti pestii sunt ok. Nu s-au facut tratamente la apa, fac schimb de 15% saptamanal (apa e din put/hidrofor cu filtru microparticule & carbune activ). Daca stie cineva ce ar putea avea astept sfaturi.
Si eu am cladophora de 2 ani in acvariu, anul trecut am fost plecat de acasa cu serviciul si cand m-am intors dupa 4 luni nu se mai vedeau plantele de ea. Acum o tin sub control, scot afara tot ce vad, mi-am improvizat o periuta de dinti cu maner lung si in fiecare dimineata cand beau cafeaua in fata acv. vanez orice fir de alga ; sapt trecuta am scos mopanii si i-am oparit, nu mai au nimic pe ei acum, dar apar tot timpul firicele pe pietre,etc. Astept sa aduca seba schrimp creveti amano sa iau cativa, nu de alta dar trebuie sa plec iar, sper macar sa o tina sub control. In vara voi face reset.
Nu am mai trecut pe la Coralis, defapt nu am mai ajuns deloc in Buc, astept sa iau de la Seba Shrimp.
da , o sa-i intreb, poate fac o reducere substantiala ca asa ma 'asociez' la comanda ta si iau su eu mai multi
Multumesc ! Pt mine e perfect pt ca vreau maxim 6. O sa trec maine pe la tricodava la magazin.
Sper ca postez unde trebuie. As vrea sa va intreb unde gasesc creveti amano in Bucuresti. De ceva timp m-am mutat din Buc si nu mai stiu exact unde sa caut, stiu pe unde sunt magazinele dar as vrea sa merg la 'sigur'. Maine ajung cu treaba si poate reusesc sa iau si creveti; am dat restart la acvariul vechi (180l, filtru eheim 2226pro, plante am doar cryptocoryne deocamdata, pestii de doua zile: 14neoni, 2 ancistrusi, 2cory, plus 3 rcs) Va multumesc !
Vad ca ai si pestisor 'neon' Sunt sigur ca Dl caras il priveste ca pe o gustare. Nu-ti mai cumpara pesti la intamplare, esti la inceput si sunt o gramada de pesti frumosi , dar trebuie sa te interesezi pt ca nu toti sunt compatibili unii cu altii. Ai aici pe forum colegi care te pot ajuta cu sfaturi. Bafta in continuare
Il donez pe broscoiul Baiazid ! detalii pe PM
Vand doi Oscari (Astronotus Ocellatus ) albino tiger superbi , aproximativ 15 cm marime , varsta aprox 1an. Vand pestii din lipsa de spatiu si de fonduri pt un acvariu mai mare. Pret 75 lei bucata.
Salut , neoane gasesti in hornbach , eu de acolo am luat philips tld , iar la raionul de acvaristica au si neoane pt acvarii.
 
Forum Index » Profile for Pirania » Messages posted by Pirania
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com