[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Adrian Padureanu
Forum Index » Profile for Adrian Padureanu » Messages posted by Adrian Padureanu
Message
Bine ai venit, Adrian!
Bine ai venit!
Salut Liviu!

Bine ai venit!
Omul invata din greseli, ideal ar fi sa fie greselile altora. Spor!
Bine ai venit, Rukie!

Eu am un filtru extern Sun Sun HW-602B la 54 l. Dorm fara probleme cu el in camera si nu sunt "tare" de urechi.

Citeste, citeste si iar citeste materialele de pe forum.

Spor!
Salut tuturor si scuze pentru intarziere, e o perioada mai aglomerata.

N-am dezlipit eticheta de pe sticla, am lasat-o acolo (nu m-am gandit la lipici!), doar am intors partea cu eticheta spre spatele acvariului.

Aveti dreptate, e nevoie de multa rabdare, am vazut ca asta e principala recomandare si am respectat-o.

Momentan am mai luat doar 9 creveti Red Cherry si ma opresc aici pentru ca voi pleca in concedii lunile urmatoare, abia prin noiembrie ma voi gandi ce pesti mai iau.

Sanatate si spor!
Va multumesc!

Cateva date tehnice:
- acvariul (Diversa 60 - 60x30x30 cm) are 54 l brut, capacul are tubul fluorescent de 15 W original
- am inlocuit filtrul Claro 600 cu un filtru extern "de buget" Sun Sun HW-602B, in care am pus lava si i-am lasat doar primul burete, cel albastru
- incalzitorul Diversa de 50 w (cel din setul acvariului), l-am folosit in prima luna, acum l-am scos
- am un prefiltru intern home made, l-am facut dintr-o sticla de Aqua Carpatica (inspirat de videoclipurile de pe youtube ale Acvaristului lenes)
- am avut si plante de suprafata, dar n-au rezistat
- am plantat plante easy
- primii pesti au fost doi Coridoras aeneus, apoi am mai luat inca trei albino, deci acum sunt cinci
- am si nelipsitii melci comunitari: Planorbis si Physa
Salut,

Ma numesc Adrian Padureanu, am 53 de ani, sunt din Bucuresti.
Sunt acvarist incepator, mi-am facut cadou un acvariu Diversa 60 cand am implinit 50 de ani, a stat pe sifonier pana anul acesta, cand i-am gasit loc si l-am dat jos.
Am citit despre ciclare and stuff, apoi la 1 mai 2019 am pus apa in el si am dat drumul la filtru.

Astazi, 9 august 2019, acvariul arata cam asa:

 
Forum Index » Profile for Adrian Padureanu » Messages posted by Adrian Padureanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com