[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tonyx_adc
Forum Index » Profile for tonyx_adc » Messages posted by tonyx_adc
Message
În primul rand cite?te despre ciclare, nu trebuiau b?ga?i pe?tii imediat
Cred ca nu e ciclat acvariul trebuia sa astepti macar 3 saptamani pana sa bagi pestii
Am mai pierdut unul chiar daca am urmat tratament cu sera baktopur, mai pot face ceva sa nu ii pierd si pe restul?
sincer ma bate gandul sa renunt la toti si sa o iau de la capat da dezinfectez acvariul bine sa iau substrat nou sa spal filtrele dar mie mila de ei si daca ii pun separat si apoi ii bag in acvariu ce vor mai ramane cred ca o iau de la capat si nu fac mare lucru
Buna seara.
sambata mi-am propus sa ajung in Bucuresti daca cineva are de vanzare 3-4 creveti albastri(negri) si cateva plante easy
P.S. ajung in zona romexpo pe la pranz
Catalin 0761651957
multumesc
De unde ai g?sit sewellia?
Bun? ziua
Sunt mai nou în ce prive?te acvaristica ?i am probleme cu acomodarea pe?tilor în acvariu
Pentru început am preluat acu 3 luni un acvariu de la cineva cu tot cu plante ?i pe?ti dar de vreo 2 luni îmi cam mor din pesti
Acvariul are 80 L este dotat cu filtru intern ?i extrem ?i iluminare neon 15w lumina calda ?i leduri ro?ii albastre ?i alb cal câte o banda aproximativ 50cm nu ?tiu câ?i watti
De vreo doua luni am mai achizi?ionat câte 2-3 pe?ti încercând sa diversific speciile dar la 5-6 zile câteodat? ?i mai mult moare câte unul. Îi v?d c? se chinuie 2-3 zile stau retra?i pe fund înoat? doar dac? sunt deranja?i ?i rar vin la mâncare ?i când se ridica la suprafa?? parca tot cauta aer clipocesc din bot. Men?ionez ca nu am o pompa de aer dar acvariul este plantat suficient zic eu.
Schimburi de apa fac saptamanal cata 30l apa lasata la declorinat 2-3 zile. În acvariu mai pun co2 lichis 2ml câte 2 zile una pauza. Mâncare le dau o data de 2 ori pe zi depinde ?i nu foarte multa.
Im bazim am acum 5 neoni 8 pl?ti 2 zebre 3 moli 2 Cory 2 ancistrus 4 gupi ?i am avut 3 xifo voalat din care am mai r?mas cu unul ?i vreo 30 creve?i.
Problemele am v?zut ca apar de obicei la pe?tii noi achizi?iona?i(din p?cate nu am ?i un acvariu pt carantina dar în curând o sa îmi fac unul)
Recent am observat ca partea anala un firicel lung de 3-4cm cu pu?ine excremente ca un fir de par sa fie ceva vermisori
Am teste rapide de apa 6in 1 ?i din ce vad 25-50 no3 0.5no2. Gh>14 kh 15. Ph 7.8 ?i Cl2 0
Cam asa am citit eu acel test care nu ?tiu cât de exact este de 2 luni de când îl fac mereu arata la fel ?i nici nu am la altcineva sa încerc sa vad ce iese
Ce ma sf?tui?i sa fac având în vedere ca în trecut am mai pierdut un moli ?i vreo 3 gupi
Cred ca s-a referit la poze
Filtrul intern îl tin mai mult pentru filtrare mecanica el este cel ce preia multe din bucatelele de frunze care se desprind si plutesc si il curat lunar sau chiar mai des filtrul extern il curat o data la 6 luni poate si nu foarte temeinic pentru a nu pierde mare parte din bacterii.
Filtrul la întrare are un fel de schimer pentru aer sau asa pare dar iesirea este chiar aproape de suprafata dar nu prea se vad bule de aer in apa si nici foarte multe valuri nu se fac.
De ceva vreme a aparut si BBA pe care am combatuto cu aditie de CO2 si curatarea filtrelor (în zile diferite si cu apa scoasa la schimb) + repozitionarea filtrului intern pe parte opusa a laturii mari a acvariului pentru a învarti apa si pot spune ca a functionat aproape disparuse dar acum vad ca reincepe încet sa apara
Am nevoie de sugestii pentru un filtru intern destul de accesibil si daca se poate cu aditie de oxigen de tip spayer zic eu (nu am pompa de oxigen)
Acvariul este de 60x30x45h am un filtru extern hydor prime 10 ?i un filtru intern sun sun care nu prea mai face fata si vreau sa îl înlocuiesc ma gandeam la asa ceva
https://m.emag.ro/filtru-acvariu-intern-resun-sp-1200l-5353/pd/DVDY9BBBM/
Sau
https://www.ebay.com/itm/3in1-Aquarium-Internal-Filter-Oxygen-Submersible-Water-Pump-For-Fish-Tank-Pond/332624431086?var=541735589684
Astept si alte pareri
Acum vad ca el si-a revenit din pacate mi-a murit un gupp si s-a f?cut albicios
buna seara
sunt incepator am inviat o pasiune din copilaria de acum 20 ani si am preluat un acvariu de la cineva care nu se mai putea ocupa de el
acvariul este de 60Lx30lx45h cu iluminare neon 15W 2700k si trei benzi led albastru galbena si rosie
filtru extern hydor prime 10 echipat cu inele ceramice si 2 bureti si un filtru intern cu burete
ca si substrat am un nisip negru quartos (nu stiu exact ca asa l-am preluat) granulatie 1-2mm (peste care am pus pun strat de pietricele colorate granulatie 3mm, dar pe care incerc sa le scot treptat )
am si niste plante dar nu le stiu dupa nume si pe care le-aam imprastiat eu prin acvariu cam alan-dala
ca si vietuitoare am 8 xifo sau plati (nu ma pricep foarte bine), 5 neoni 2 zebre 2gupi 2 cory 2 ancistrus , un moly balon, 3 melci asasini si vreo 30 creverti
https://img.plici.ro/image/nCB
https://img.plici.ro/image/nCF

imi doresc urmatoarele sa introduc o radacina de circa 20-25 cm pe varfurile careia sa pun niste muschi sau ceva de genul
si urmeaza sa procur niste pietre vulcanice (daca sunt potrivite) eu asa sper, din care sa formez o pestera ceva
as dori sa pun si niste gazon pe o suprafata maricica

astept sugestii
am facut si niste teste la apa cu hartiute easy test 6 in 1 de la jbl si am urmatoarele
NO3 - 25
NO2 - 0
GH >14
KH - 15
PH - 8
CL2 - 0
buna seara
sunt nou pe acest forum ca si membru dar mai vechi ca si vizitator
in urma cu 1 luna am preluat un acvariu cu tot cu pesti de la o persoana care nu mai avea timp de el si mi-am reinceput o veche pasiune din copilarie acum 15-17ani
problema ar fi urmatoarea: acum doua zile am gasit un molly negru mort care isi schimbase culoarea era albicios si putin umflat parca (nu am dat atentie la comportamentul lui de dinainte) acum vad ca am un mascul xifo care nu prea mai e activ sta apatic in fata geamului aproape cu burta pe substrat se misca doar cand il deranjeaza cineva sau cand ciocanesc acvariul de altefel era foarte activ.
acvariul meu este urmatorul 60Lx30lx45H cu capac filtru intern si extern am destule plante naturale (dar nu stiu exact cum se numesc) lumina calda neon si lumina rosie si albastra led cate 8 ore pe si 4 dimineata si 4 seara
am 8 xifo diversi coada neagra de culaore alba etc.,20-30 creveti, 3 melci asasini, 1 molly balon, 2 ancistrus, 2 zebre, 2cory, 2 neoni, si 2 gupi (toti cei cate doi sun achizitionati dupa preluarea acvariului)
saptamana trecuta m-am confruntat cu BBA si am inceput si am tuns plantele puternic afectate si am inceput sa pun si easy carbo 1.7ml timp de 4 zile consecutiv BBA apropape am disparut si plantele si-au revenit si ele ca se palisera si aparusera multe gaurele pe frunze
tot astazi am observat si niste depuneri mici albe pe interiorul acvariului dar foarte disipate nu adunate cu ereu la BBA
va rog sa imi spuneti unde gresesc
teste pt apa nu am facut dar maine ma duc si iau sa vedem cum ies (folosesc apa de la robinet dar filtrata cu un filtru cu carbuune activ si sedimente ETC nu cu osmoza inversa sau mai stiu eu ce ) sa o las simpla doar la robinet ?
eventual o sa revin maine si cu poze ale acvariului
am uitat sa specific schimburi de apa saptamanal cate 20-25 L
 
Forum Index » Profile for tonyx_adc » Messages posted by tonyx_adc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com