[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mattion
Forum Index » Profile for mattion » Messages posted by mattion
Message
solomonking wrote:
mattion wrote:Salutare acvaristi,

M-am apucat de acest de hobby de aproximativ 15 ani cu o pauza.
Vreau si eu un sfat referitor la filtrul extern.
Momentan am un acvariu de aproximativ 120L plantat, în care am un filtru intern JBL CristalProfi i100 cu un sertar umplut cu siporax mini.
În curând voi achizitiona un acvariu Juwel Rio 180 si vreau sa iau si un filtru extern (filtrul intern de la acvariu îl voi lasa).
...


Pentru un acvariu de 180 de litri poti avea in vedere:

- jbl e1501
- ehem profesional din gama 3 sau 4 (modelele 600)
- eheim profesional 3 1200 xl !!
- fluval fx6
- sau studiezi si faci un sump!

Legat de sistemul co2...nu are relevanta filtrul extern...decat daca vei folosi out-ul pentru dizolvarea in vreun reactor. in acest context vei depinde de debitul la iesire (cat mai mare cu atat mai buna dizolvarea).


Tetratec Ex 1200 Plus nu ar fi ok?
Salutare acvaristi,

M-am apucat de acest de hobby de aproximativ 15 ani cu o pauza.
Vreau si eu un sfat referitor la filtrul extern.
Momentan am un acvariu de aproximativ 120L plantat, în care am un filtru intern JBL CristalProfi i100 cu un sertar umplut cu siporax mini.
În curând voi achizitiona un acvariu Juwel Rio 180 si vreau sa iau si un filtru extern (filtrul intern de la acvariu îl voi lasa).
Acum nedumerirea este ce sa aleg între TetraTec, JBL si Eheim si ce model ar fi indicat pentru un acvariu de 180L.
Tot citesc de câteva ore pe forumuri si nu ajung la o concluzie parerile fiind împartite.
De specificat ca în trecut am mai avut un TetraTec Ex 700 de care am fost foarte multumit.
L-am folosit pe un acvariu de 100L si ulterior a ajuns pe unul de 240L, nu am avut nici o problema cu el, nu mi-a curs, nu facea galagie îsi facea treaba foarte bine.
Posibil sa pun si un sistem de CO2 asta daca are vreo relevanta în alegerea capacitatii filtrului. Din ce am observat Eheim-ul este cam scump.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Multumesc!
 
Forum Index » Profile for mattion » Messages posted by mattion
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com