[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Florinho
Forum Index » Profile for Florinho » Messages posted by Florinho
Message
Corect, de substrat sunt, scuze.

Ce cauta ei la suprafata, asta nu inteleg.
Salutare,

De multa vreme am melci comunitar in acvariu. S-au inmultit rezonabil, dar periodic mai scoteam din ei pe cei care erau la suprafata substatului.

Azi de dimineata am observat puzderie de mici melci plutind la suprafata apei. Va atasez doua poze.

Nu inteleg fenomenul absolut deloc. De ce-s asa multi, si ce cauta la suprafata?

Au murit?
S-au dat. ??
Donez 10-15 guppy mai mici si mai mari. Doar Bucuresti.
habemus habemus.
Donez 10-15 pui de guppy si melci de substrat mai mici si mai mari.

Predare doar in Bucuresti.
N-ati poluat nimic, nu-i bai.

Am gasit intr-un sfarsit si sulfat de magneziu, si le fac o baie de 15-20 minute in apa sarata (jumatate de lingurita la 2-3 litri de apa) o data la doua zile. O doamna binevoitoare mi-a recomandat si Punktol pe care-l pun in acvariul carantina in care sta acum pestisorul, si inca o femela (mai mult preventiv, fiind mica nici nu-mi dau seama daca e bolnava si ea sau nu).

Cum diversific hrana? Am pus acum ceva timp un post special pe tema asta, dar nu mi-a raspuns nimeni. Oricum hrana mea era destul de veche asa ca am aruncat-o si acum le hranesc din tuburi macar noi, dar acelasi tip de mancare. Flakes si pastile pentru bottom feeders. Artemia nu le-am dat pana acum, voi cumpara in curand.

Paradoxx - am citit postul tau vechi, multumesc de link!
Forma acuta nu cred sa fie, sunt deja 2-3 zile de cand e asa.

Sa inteleg atunci ca pot pune sulfat de magneziu direct in acvariul carantina in concentratie mica (un varf de cutit la cei 5-6 litri?) si sa-l las cateva zile in apa aceea?

Salutare,

Am un mascul guppy caruia i s-a umflat abdomenul, si de ieri seara l-am pus intr-un acvariu carantina. Inca e jucaus, mananca, inoata si la suprafata si la fundul apei, dar de ieri seara pana azi dimineata nu a iesit deloc afara. Restul prietenilor lui guppy sunt voiosi si fara umflaturi.

Dr. Google spune ca diagnosticul e dropsy, si ca ba e incurabil si saracutul e pe duca, ba ca s-ar rezolva cu bai de 10 minute de Epsom salt.

Voi ce ma sfatuiti?

Multumesc!
Salutare,

Vreau sa variez putin dieta pestilor, ajutati-ma cu sfaturi.

Am un acvariu de 54 l, plantat, cu 15 guppy mari si mici, un cory albinos, un ancistrus, un labeo bi-color si un blue gourami. De mancare le dau o singura data pe zi, 7-8 bobite din tubul din poza atasata, si flakes tot din poza atasata cat prinzi in doua degete.

Cum le-as putea varia dieta?
Multumesc Silviu!

Aspir saptamanal substratul, asa ca stratul superficial (primul cm?) este curatel, dar urmatorii 2-3 cm pana la nisip sunt plini de resturi negre. Asa ca ma pregatesc sufleteste pentru o invazie, si-mi fac provizii de frunze de salata sa le intind capcane.
Multumesc frumos tuturor!

Ca or fi maidanezi sau dwarf ramshorn, nici nu mai conteaza. De urati nu-s asa rai, si daca ajuta la mancare algelor din acvariu atunci sa fie bineveniti.

Va tin la curent cu evolutia lor.

Din testele trecute nici gH nici kH nu erau foarte mari, si cred ca melcisorii au nevoie si de calciu sa creasca. O fi nevoie sa suplimentez cu ceva sursele de calciu?

Bonus un catus domesticus, paznicul acvariului.
Alte doua poze.
Salutare forumisti,

Am niste mici melci in acvariu, ma ajutati va rog sa-i identific?

Multumesc!
Vand un rainbow shark - o mandrete de pestisor!

Are cam 6 cm lungime, e foarte jucaus si activ in acvariu. Il livrez la orice statie de metrou de pe magistrala albastra.

10 lei.
Salutare!

Am un acvariu plantat de 54 l, cu plante relativ easy, fara instalatie de CO2 (dar am inceput sa testez easy carbo de cateva zile). Peste acvariu am un capac Eheim PD 60 cu un neon T8 45 cm 15w si ... am impresia ca lumina ar putea fi imbunatatita. Plantele sufera, si vreau in viitorul apropiat sa lucrez la fertilizare, dar primul pas il vad sa fac un mic upgrade de lumina. Acum, solutia pe care am gasit-o (one guy from OLX) este instalarea unui neon T8 aditional la capac. Dar inainte sa purced la upgrade va intreb:

- vi se pare ok solutia asta cu un nou neon T8 in capacul existent? este safe? este eficienta? aveti alte idei mai bune?

- daca da recomandati-mi va ron un neon T8 bun pentru plante. M-am uitat putin pe nevertebrate dar sufar de paradoxul alegerilor prea numeroase.

Multam fain!
Pielea are o zona galbuie imediat in spatele branhiilor. Cat despre inotatoare n-am observat nimic ciudat la el.

Peste agresiv ar putea fi un rainbow shark dar din ce stiu isi iroseste energia fugarind un frate de-al sau mai mic (tot shark) - dar e intr-adevar posibil sa-i faca bullying si unui pestisor mai mic.

Apa o monitorizez constant (pH, gH, No2, No3) si n-am observat fluctuatii in ultimul timp.

Am introdus de curand easy carbo si JBL ProScape Fe +Microelements o singura data de test dar nu cred sa-mi fi afectat un singur peste nu?

Hmmmm, sper sa fie o intamplare si sa n-am vreo boala. va tin la curent.

Pandesc si anubiusul just in case.
asa l-am gasit in acvariu
Salut.

De dimineata am descoperit si o prima victima in acvariu. Micutul guppy era agatat de un anubis, undeva in mijlocul acvariului. Restul pestisorilor par sa o duca bine si nu observ vreun semn de boala. Aveti idei de ce s-o fi dus saracutul?
 
Forum Index » Profile for Florinho » Messages posted by Florinho
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com