[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mihai77
Forum Index » Profile for Mihai77 » Messages posted by Mihai77
Message
O parere?
Am nevoie de ajutor la setup-ul unui acvariu jewel rio 450 led.
Am un filtru eheim 2080 si un eheim 4+ 600. Cele doua spraybar- uri montate pe retururile celor doua filtre sunt fixate pe lateralele acvariului (150 cm ). Deasemenea, am doua reactoare (dupla s cu intrare/iesire de 9/12 si un sera flore 1000 cu intrare/iesire de 16/22).
Cu reductorul de la CO2 ART PRO ELITE am posibilitatea sa alimentez cu co2 ambele reactoare.
Nelamurirea mea este: sa montez ambele reactoare si implicit sa gatui unul dintre filtre cu dupla s de 9/12 mm, sau este de ajuns doar reactorul de la seraflore?
Dupa cum se vede din titlu , am nevoie de ajutor la setup-ul unui acvariu jewel rio 450 led.
Am un filtru eheim 2080 si un eheim 4+ 600. Cele doua spraybar- uri montate pe retururile celor doua filtre sunt fixate pe lateralele acvariului (150 cm ). Deasemenea, am doua reactoare (dupla s cu intrare/iesire de 9/12 si un sera flore 1000 cu intrare/iesire de 16/22).
Cu reductorul de la CO2 ART PRO ELITE am posibilitatea sa alimentez cu co2 ambele reactoare.
Nelamurirea mea este: sa montez ambele reactoare si implicit sa gatui unul dintre filtre cu dupla s de 9/12 mm, sau este de ajuns doar reactorul de la seraflore?
Sterilizatorul uv o sa il pun cu bypass si o sa il folosesc doar in caz de nevoie...daca o sa fie nevoie.
In Eheim2080 am pus mediile de filtrare din chitul de la Eheim, iar in eheim 400+ 600 am inlocuit inelele din plastic negru din chit, cu sera siporax.
Cat despre indrumare, forumurile sunt cam singura sursa de inspiratie si informare.Nu cunosc pe nimeni care sa detina un acvariu...dar hei, de aceea sunt inscris pe forumul asta.
Salutari
Numele meu e Mihai ,42 ani, si cred ca am luat-o razna de ma apuc la varsta asta sa imi fac primul acvariu...
Defapt, PINTEREST e de vina. Acolo am vazut niste acvarii absolut extraordinare si mi-am spus ca vreau si eu... si asa am inceput sa adun, rand pe rand, ban cu ban, nici nu mai stiu la ce suma am ajuns. Nici nu mai conteaza.
Pana acum am luat
Acvariu jewel rio 450 led din care am scos filtrul intern (8.0).
2x fluval 59w, 6500k
Eheim 2080
Eheim 4+ 600
2x installation set 2
3x installation set 1 la care voi pune 3x prefiltre sunsun 603b
Reductor co2 Co2 art pro elite (e pe drum spre mine).
Controler ph dennerle evolution deluxe
Butelie co2 10l
Reactoare: un dupla s si un sera 1000
Sterilizator uv-c
Pompa apa hydor
Declorinator Oase pt. schimbul de apa
Doua pompe Eheim (3400l/min si 600l/min) tot pt. schimbul de apa
Substrat Dennerle
Incalzitor substrat JBL protemp b60
2x bonsai superbi de la aquadeco
Astept sa ajunga reductorul co2, urmeaza plantele si apoi trec la treaba.

 
Forum Index » Profile for Mihai77 » Messages posted by Mihai77
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com