[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Denisa88
Forum Index » Profile for Denisa88 » Messages posted by Denisa88
Message
Help me, oameni buni!
Cred ca avem o ciuperca, o bacterie, un miscotac care ne omoara pe?tii
Am avut doua femele betta, au murit pe rand. Au început sa se decoloreze pana când ?i-au dat duhul.
Am luat apoi un singur caras auriu. Domnul e de vreo doua zile negru pe opercule.
Avem ?i doi sanitari mici ?i albi care nu au nimic. Intre timp am cump?rat un tratament pentru bacterii ?i paraziti, l-am pus în apa, nu ?i-a f?cut efectul.
Am luat testere de apa. Se pare ca avem o problema cu duritatea apei, totul e mult peste limite. Am citit ?i ca asta face ca tratamentele sa nu func?ioneze.
Am o întrebare tampa :cu ce reduc duritatea apei? Exista solu?ii speciale pentru asta? Apa de osmoza de cump?rat?
Help meeeeeee
Bun? tuturor,
Am intrat ?i eu de azi în hora asta frumoas? a acvaristicii, cu un cub de 15l. În principiu e pentru fiic?-mea, dar mai entuziasmat? sunt eu.
Problema e c? am citit pe-aici cam care e num?rul de litri recomandat pentru fiecare pe?te în parte ?i îmi dau cu indulgen?? vreo 3 pe?ti.
Nu asta ar fi problema, ei s? fie ferici?i ?i s? nu fie stresa?i, problema e c? so?ul deja viseaz? 'cel pu?in doi sanitari' ?i alte perechi din alte specii
?i acum vin întreb?rile mele.

Câ?i pe?ti merg cu maxim? indulgen?? în 15l?
3 e ok? Sincer, a? lua doar un betta ?i un sanitar ?i a? investi în plante ?i recuzit?.
Sau a? lua vreo 2 c?r??ei ?i gata.

V? rog, da?i-mi ni?te sfaturi sau ni?te linkuri cu jurnale de acvarii miiiiici a?a ca al meu
 
Forum Index » Profile for Denisa88 » Messages posted by Denisa88
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com