[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alexandra286
Forum Index » Profile for Alexandra286 » Messages posted by Alexandra286
Message
Coralis e super.Am de acolo noua Corydoras si un betta si le merge foate bine!!Plus ca toata mancarea si buretii de filtru si ce mai imi trebuie mie mi le iau de acolo.
scuze,nu stiam nimic despre pesti,chiar mancarea i-a facut rau carasului si l-a ucis.Acum am un acvariu de 54 de litri cu un betta si corydoras si le merge bine.Cory ii am de o luna iar betta de duminica.
Coralis e un magazin bun am gasit acolo mancare pentru pesti congelata mai ieftina ca la Animax si Zoomania spre exemplu.Ieri am primit cadou de la Andreea un calendar cu pesti,foarte dragut din partea ei ca mi-a oferit asa ceva.Nu sunt inca o clienta fidela dar evident ca hrana pestilor numai de la Coralis o voi lua,de acum inainte.
Nu stiam mai nimic despre pestii beta.Ei stau impreuna ca si cuplu doar cand sunt in perioada de imperechere,in rest ei se bat.Femela cand e pregatita sa se imperecheze are un punct alb pe burta jos,si ii apar pe corp niste dungi de culoare deschisa.Pana acum nu am vazut asa ceva la pestii mei deci nu sunt pregatiti pentru imperechere.Ma mai uit din cand in cand la ei,poate observ ceva nou.
Marti voi primi un cuplu de beta de la pet shopul din piata Gorjului.Urati-mi succes sa pot imprechea cei doi pestisori.Dar daca nu vor sa se imperecheze nu pot face prea multe si cred ca ar trebui sa ma gandesc si la varsta pestilor,trebuie sa fie amandoi maturi numai asa se pot imperechea iar la Gorjului se aduc mereu femele tinere dar nu e problema,astept sa creasca,macar sa vad eu ca masculul si femela stau impreuna in acvariu.Asta e si ideea cand inmultesti,pestii sa se inteleaga altfel nu iese nimic,asa e si la oameni.Unii sunt compatibili altii nu.
Am vorbit cu Andreea si ma voi duce cat de curand la Coralis.Va multumesc din tot sufletul.Nu mai e nevoie sa comand online.Plus ca pet shopul este aproape de mine.
Am gasit niste clipuri interesante aici:http://bettaclub.ro/forum/viewtopic.php?f=5&t=793
https://www.youtube.com/watch?v=HW7nuZk4LZU
Eu stau la o statie de Cora Lujerului,tot ce am nevoie pentru pesti imi iau chiar din Cora Lujerului de la Zoomania,si probabil ca voi face comanda online pana la urma de hrana pentru puiet de beta,nu se gaseste in pet shop la raft.Am pus pestii impreuna dar vad ca nu s-au obijnuit inca unul cu altul dar stati calmi,femela este intr-un fel de maternitate si masculul nu o poate bate,doar o vede si sper ca se obijnuieste cu ea.Ii las asa patru zile apoi ii pun la loc in vasele lor,nu vreau sa ii stresez daca nu sunt pregatiti sa aiba pui.O sa mai incerc sa ii inmultesc peste doua saptamani.Femela e pregatita de imperechere,i se vede punctuletul alb pe burta,masculul e cam agresiv si nu da semne ca o vrea.Asa cum am zis ii voi pune la loc in vasele lor am un recipient de sase litri si unul de opt eu nu tin pestii in bol de un litru e o cruzime sa ii tii asa ca bolul de un litru e prea mic,pestele abia are loc sa inoate.Ai mei in vasele lor au loc sa dea si din coate vorba aia,inoata tot timpul,e spatiu mare pentru ei.
Multumesc.
Stie cineva unde pot gasi hrana Nobilfluid Artemia pentru pui nou nascuti?Vreau sa imi inmultesc pestii si puietul trebuie sa aiba hrana la dispozitie.Multumesc.Precizez ca sunt din Bucuresti.Inca ceva nu doresc sa cumpar online ci doar din pet shop.
Cumnatul meu a fost pe balta si a pescuit zece kile de peste iar unul din pesti era inca viu cand a ajuns cu ei acasa si l-am luat eu ca sa il am ca animal de companie,desi nu am mai avut niciodata peste.Il am de trei zile si i-am dat sa manance paine,malai,mancare de peste.Acum pe seara am vazut ca s-a imbolnavit un pic oare sa fie de la apa,sau de la mancare?As vrea sa nu moara.Inca mai respira in apa acolo si daca dau cu mana prin apa inoata dar la un moment dat acum pe seara statea cu burta in sus,intr-o pozitie nefireasca pentru un peste.Nu ma pricep la pesti de balta cum sunt carasii(este caras) si as vrea sa stiu ce mananca un caras in afara de ce i-am dat eu,si cum trebuie sa fie apa din recipientul in care se afla.Adica sa stiu cat de inalt sa fie nivelul apei,daca pestele e bine sa ajunga la suprafata sau este bine sa fie foarte multa apa si el sa stea la fundul apei,ce temperatura sa aiba apa(eu i-am pus mereu apa rece de la chiuveta dar cred ca nu e buna ca are clor) in fine doresc un sfat,iar daca pestele asta moare ma duc chiar eu pe balta si imi pescuiesc un nou caras si il pun in acvariu.Dar as vrea ca acesta sa traiasca imi place mult ideea de a avea un caras asa mare si frumos ca animal de companie.ma bucur ca si acum dupa trei zile,inca mai e viu.Asta pentru ca a mancat dar poate e o problema cu apa nu stiu,eu nu am filtru pentru purificarea apei.Hrana pestelui contine ceva ce o purifica,cica.Multumesc de sfat.
 
Forum Index » Profile for Alexandra286 » Messages posted by Alexandra286
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com