[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: paulcasecom
Forum Index » Profile for paulcasecom » Messages posted by paulcasecom
Message
Salut. Cred ca te cam complici cu Arduino, surse de 5 V, sursa de 12 V pentru LED-uri, programare... Eu am folosit asta https://www.amazon.co.uk/gp/product/B01NCQ3T3G/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1 Se programeaza pe 24 de ore, cu posibilitatea de trecere progresiva de la o culoare la alta (adica, spre exemplu, daca setezi la ora 8 canalele 100, 0, 100, 0, 100% si la ora 9 0, 100, 0, 100, 0% el va comanda la ora 8 si un minut 99, 1, 99, 1, 99%, apoi 98, 2, 98, 2, 98% si tot asa pana la valoarea de final a intervalului setat). Poti memora mai multe programe de cata 24 de ore si le selectezi din butoanele de pe controler. Controlerul are 5 canale, deci poti comanda RGB, White si inca ceva (poate, cu un releu de 12v, chiar electrovalva de CO2.
Am si eu in acvariu 9 pesti tetra glofish. Am citit despre ei aici: https://www.glofish.com/meet-glofish/glofish-gallery/
Sunt frumosi si activi. Stralucesc la lumina led-urilor albastre ca in discoteca... I-am luat de la Animax cu 20 lei parca.
Presupun ca este in casa... De cand i-a facut poza sotia nu a mai fost de vazut. Am rascolit tot acvariu, plantele frunza cu frunza. Singurul loc unde nu am umblat a fost la radacina unei anubias nana legata pe o lava stone.
Buna dimineata. Aseara am scos tot din acvariu. Pesti, plante, pietre, tot. Am spalat substratul, NIMIC... sper sa nu am o libelula in sufragerie....
OK. Multumesc pentru promptitudine. Revin cu noutati.
Acum am 3 flame tetra (asa sunt denumiti de Animax). Eu cred ca sunt glofish pentru ca au culori fluorescente (unul portocaliu ca evidentiatorul, unul bleu si unul rosu inchis). Au cam 2 -3 cm lungime. Vreau sa iau creveti red cherry, deci ar trebui sa o caut...
L.E. Nu intra in substrat, nu? Sa iau la cernut tot nisipul...
Multumesc de raspuns. Se poate sa fi iesit din acvariu de nu o mai gasesc? Sa scot plantele si sa o caut printre frunze?
Buna ziua tuturor. Un incepator aici... Am un acvariu facut de mine cam de o luna, cu 50 litri de apa dulce. Astazi dimineata a aparut, din senin, o noua vietuitoare in acvariu. Sotia a reusit sa faca cateva poze si in cateva secunde in care si-a luat privirea de la acvariu a disparut brusc, asa cum a aparut. Stie cineva ce este, cum a aparut si ce sa fac? Unde este acum? Este daunatoare? Multumesc.
 
Forum Index » Profile for paulcasecom » Messages posted by paulcasecom
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com