[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zimaionut
Forum Index » Profile for zimaionut » Messages posted by zimaionut
Message
Salut din nou,
în ultimele luni am învatat destul de multe despre acvaristica în general. Am reusit sa 'scap' de filtrul intern ?i mi am achzitionat un filtru extern EHEIM 4+ 350, un led Econlux solarstinger sun strip 70 66 W cu Dimmer Con1... Dar deocamdata nu am instalat Co2.
Toate testele mi-au ie?it în regula. Fertilizez zilnic cu Easy Carbo ?i saptamanal cu Profit, plantele mele cresc...dar în afara de salata card are un verde deschis, restul plantelor au frunzele înnegrite.
Ce as putea sa fac în privin?a asta?
Multumesc pt raspuns,maine voi incerca sa sterg frunzele si voi inlocui 20% din apa. Sa mai folosesc in continuare fertilizantil Bio Carb de la Dennerle?
Buna seara! Am inlocuit T8 urile cu 2 tuburi Dennerle Amazon Day Si Special Plant, tot T8+ 2 reflectorizante tot de la Dennerle. Pana astazi toate bune si frumoase,cand am observat niste pete de culoare maro pe frunza uneia dintre plante.
Stie cineva despre ce ar fi vorba? Cum ar trebui sa procedez?
M-am documentat,multumesc.
Am citit foarte mult, si am inteles ca doar o planta din ce am in acvariu ar avea neaparat nevoie de co2. Eu am cumparat acvariul asa cum este,in afara de 2 plantute. Acum,referitor la intrebarile mele legate de neoane si sol, sunt suficiente respectivele neoane sau nu? am gasit doar varianta de inlocuire al neoanelor cu leduri de 740mm, amandoua costand 150 Euro. Deocamdata este prea mult sa investesc atat...astept o parere..la acvariul meu plantat...cum ar trebui sa procedez?
Multumesc!
Mentionez ca acvariul meu are dimensiunile 100x60x40,200 Litri. Multumesc!
Am reusit sa indepartez toata vata..multumesc! Sper sa isi revina plantutele..
Neoanele sunt bune pt acvariul meu? 2x30w lumina alba? le las aprox 10 ore pe zi.
Ca fertilizant folosesc Dennerle Carbo Elixir Bio zilnic, iar in subtrat am introdus bilute de la JBL.
Credeti ca este suficienta lumina si fertilizantul acesta?
Problema este ca eu nu m am documentat inainte,iar tipul care mi le a vandut a spus ca asa se pun. Dar stii vorba aceea,omul din greseli invata. In alta ordine de idei,eu clar ca vreau sa inlatur vata de la rasacina plantelor plantate...problema este ca ea vine cu tot cu radacina jos...vreun sfat in privinta asta,recomandare?
Multumesc.
Salut, am introdus in acvariu in urma cu 2 saptamani 3 plante(pogostrmon stellata,echinodorus grisebachi -bleherae si anubius) la care nu am scos vata minerala,iar astazi cand am incercat sa o scot aceasta pare inclestata si nu mai iese. Una dintre plante se ingalbeneste. Sa le scot pe toate sau sa le mai las,sunt sanse sa reziste?
Multumesc!
multumesc pt raspuns,asa voi face. Sper sa-si revina,restul sunt foarte vioi.
da,am 5 scalari,dar ,cum am.specificat mai sus doar aceia au ochii rosii. Cel negru care nici astazi nu a mancat nu are ochii rosii. As putea sa il tratez cumva,sau sa il mai las pur si simplu pana maine seara...sa vad daca va manca sau nu? Ce parere ai?
Multumesc de raspuns..il voi indeparta acum. Am achizitionat ieri si un test KH, mi-a iesit 7. PO 4 a scazut la 0.8.
Scalarii doar cei gri (2) au ochii rosii iar cel auriu are inceput de ochi rosii. Asta inseamna ca doar acestia sunt maturi presupun..
Muschiul despre care ziceam mai sus.
Toti pestii din acvariu sunt adulti,nu am adaugat deocamdata nimic,desi planuiesc sa mai adaug 6 sanitari panda luna urmatoare (nu am decat 3) si un rechin curcubeu (poate fi considerat tot sanitar).
Acesta este noul setup, am mai achizitionat o salata si o planta anubius. As avea o intrebare: anubiusul l-am legat de o buturuga, dar am observat ca radacina este imbacsita de un fel de burete/muschi. Asa se vand toate plantele (in Germania). Ar trebui acesta indepartat sau nu?
Experienta mea acvaristica este nula,acesta fiund primul meu acvariu. Vreau sa mai iau 3 plantute pt partea din fata,solul este din pieteis si ingrasamant nu am folosit deloc...dar ce este plantat pan acum nu pare sa aibe probleme. Scalarul intr adevar innoata,nu da semne sa fie bolnav. Sper sa nici nu fie,oricum voi face rost de un acvariu mai micut pt cazuri de urgenta..
Vreun sfat? astazi le-am dat putina mancare si am observat ca un scalar nu mancat deloc....ar trebui izolat?
No2 este aproape nul, amoniu si amoniac deoloc,Ph 7.8. Filtrul vechi functioneaza constant de cand am instalat acvariul (aprox 1 luna),iar cel nou (primit acum 2 saptamani ) l am umplut cu bacterii pt bureti si functioneaza si el. Pestii sunt bine..deocamdata nu a murit nici unul. Sper ca sunt pe drumul cel bun. Alge deocamdata nu am,as mai vrea totusi sa adaug 2 plante mici,pentru partra din fata-stanga. Este o idee buna? Ce ar mai trebui urmarit?
Tocmai am schimbat 40% din apa. Test la picatura JBL...valoarea e chiar mai ridicata din ce se vede...
testul de Po4 mi-a iesit 1, ce as putea face urgent sa reduc nivelul fosfatului din acvariu?
No2 este 0,02, ph este 7.8..
Ok,in doua luni voi achizitiona un filtru extern. Pana atunci as putea adauga un saculet de material filtrant langa filtrul intern? Ajuta?
 
Forum Index » Profile for zimaionut » Messages posted by zimaionut
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com